22. prosince 2009 8:08 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nepříjemné zjištění: Soupeři nejsou. O zápasy s Českem nemají zájem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Jaroslav Plašil a Grant McCann - utkání 3. skupiny kvalifikace fotbalového MS 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Plašil a Grant McCann - utkání 3. skupiny kvalifikace fotbalového MS 2010 | foto: ČTK

PRAHA Když Mezinárodní fotbalová federace naposledy aktualizovala žebříček zemí, český tým byste v­ něm našli až na 25. místě. Strmý propad sice naplno pocítí až v budoucnu, ale jeden nepříjemný důsledek je patrný už nyní: Bílkův výběr obtížně shání soupeře zvučného jména pro přátelská utkání.

"Oslovili jsme devět největších týmů z Evropy, které budou na mistrovství světa, ale od všech jsme dostali negativní odpověď," popisuje obtíže generální sekretář fotbalového svazu Rudolf Řepka.

Při jednáních to nikdo nevysloví nahlas, přesto se příčina nabízí: kdysi tým se skvělým jménem už po sérii neúspěchů netáhne. Itálie, Francie nebo Španělsko momentálně o přátelský zápas nestojí.

V programu do začátku evropské kvalifikace v září příštího roku tak stále zbývají dvě prázdná místa. V březnu národní tým nastoupí ve Skotsku a v srpnu doma proti Maroku. Soupeře pro dva duely v květnu však shání marně.

Ostatně i zápas s relativně silným Skotskem je součástí reciproční výměny – Skotové českému výběru jen oplácejí pozvání před loňským mistrovstvím Evropy.

Italové se báli zranění
Reprezentaci kromě neúčasti na mistrovství světa znatelně uškodil i­turnaj ve Spojených arabských emirátech, kde prohrála i­ s­ Ázerbájdžánem, 125. týmem světa.

"Takový zájem o nás nebyl ale ani v době, kdy jsme byli v žebříčku třetí. Soupeři si uměli spočítat, že na utkání nepřijde tolik diváků a ­za televizní práva moc nedostanou," upozorňuje Řepka.

"Jenže teď už to nemůže vykompenzovat ani sportovní hledisko. V žebříčku klesáme dlouhodobě," připouští svazový činovník. Češi doufali, že se o ně jako o ­sparingpartnera poperou silné evropské týmy, které příští rok v Jihoafrické republice čekají typově podobní Slováci a­ Slovinci. Tedy Itálie nebo Anglie.

Ale prognózy se nevyplnily. Například italský kouč Marcello Lippi nabídku odmítl kvůli obavám, aby Češi, nažhavení na souboj s úřadujícími mistry světa, jeho hvězdy před turnajem nezranili.

"S tím jsem se při jednáních o zápasech setkal opravdu poprvé. Zranit se přece můžou kdykoliv," diví se Lippiho odůvodnění Řepka. Podle něj jednání komplikuje i­ stále nejasný program týmů před začátkem MS. "Trenér Bílek chce mít hráče pohromadě co nejdříve, aby se mohlo hrát třeba už 22. května. Všichni ale chtějí většinou hrát později, což je pro nás problém," tvrdí Řepka.

Do hry se tak zřejmě vrátí varianta, kterou Bílek už dříve zavrhl. Tedy cesta do Spojených států amerických, které zájem o přípravu s ­Čechem a spol. neztratily.

Týmy druhého sledu neoslovili
"Máme vymyšlenou jednu variantu. Teď ji musíme dobře propočítat po finanční stránce," připouští nekonkrétně Řepka. Český tým by utkání sehrál v zámoří, kde by pak zřejmě nastoupil ještě k jednomu utkání s neznámým evropským soupeřem.

Pokud by tato možnost padla, zbývá poslední varianta: oslovit evropské týmy druhého sledu, tedy soupeře jako Finsko nebo Švédsko. "K tomu jsme ale ještě nepřikročili, zatím nebylo potřeba," dodává Řepka.

  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz