Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Neúspěchy Slavie, Plzně i Sparty mohou stát český fotbal draho. O poháry budou hrát brzy jen čtyři týmy

Beer Ševa - Slavia Praha: zklamání hostí, vpředu stoper Hovorka. foto: ČTK/AP

Praha - Nepovedený zápas Slavie v Evropské lize na hřišti Beer Ševy (1:3) vyslal do českého fotbalu ještě jednu výstrahu: kvůli porážce Česko v pořadí národních koeficientů kleslo právě za Izrael na jedenadvacáté místo. Jak to pro české kluby vypadá s účastí v pohárech v příštích letech?
  9:42

Když se Plzeň na podzim 2018 dostala přímo do skupiny Ligy mistrů, bylo to díky vysokému postavení českého klubového fotbalu v evropském pořadí.

Po třech letech je z jedenáctého místa pád do třetí desítky a je takřka jisté, že za dva roky už do bojů o poháry země vyšle jen čtyři kluby.

Beer Ševa - Slavia Praha: zklamání hostí, vpředu stoper Hovorka.
Evropská liga, Beer Ševa - Slavia: domácí slaví třetí gól v síti sešívaných.

Přitom české kluby nutně potřebují sbírat body a stoupat pořadím. Jenže na úvod Slavia padla na hřišti outsidera, oslabená Sparta nestačila na Lille a jen Liberec vyhrál.

Je nanejvýš pravděpodobné, že o Ligu mistrů od ročníku 2022/2023 bude bojovat jen šampion a to od prvního předkola. Vítěz poháru, druhý a třetí tým Fortuna ligy se pokusí postoupit do nově vzniklé Evropské konferenční ligy od druhého předkola.

Jsou to velmi mrzké vyhlídky pro tuzemské kluby, po zlatých časech, které přinesly plodné roky a pravidelný přísun bodů v předchozích letech, nastává kruté vystřízlivění.

Už následující rok se mění struktura soutěží Evropské fotbalové unie (UEFA), Česko si ještě bude stát dobře.

V minulé pohárové sezoně udrželo klíčovou patnáctou pozici mezi národy, která se vztahuje právě na sezonu 2021/2022. O Champions League budou bojovat dva nejlepší kluby Fortuna ligy, oba už od druhého předkola, každý v jiné části kvalifikace.

Dosud byl mistr zařazen do 3. předkola a ve chvíli, kdy celkový vítěz Ligy mistrů si zajistil účast v soutěži z domácí ligy, šel český šampion do play off. Poslední dvě sezony to tak měla Slavia.

Pokud nejlepší dva týmy Fortuna ligy za rok v kvalifikaci neuspějí, přesunou se do předkol Evropské ligy.

V ní už bude i držitel českého poháru 2020/2021, ten začne bojovat od 3. předkola. Už se nestane, aby vítěz Mol Cupu postoupil přímo do hlavní soutěže, jak se to letos díky souhře okolností povedlo Spartě.

Další dva nejlépe postavené týmy Fortuna ligy, což může být třetí, čtvrtý, nebo pátý tým pořadí, půjdou do kvalifikace Evropské konferenční ligy. To je nová a nejméně atraktivní soutěž UEFA. Například z elitních západoevropských soutěží o ni budou bojovat až šestá či horší mužstva.

Od ročníku 2022/2023 však pro české týmy nastanou zmíněné chudší časy. Mnohem chudší.

Změnit to mohou jen mimořádné výsledky Slavie, Sparty a Liberce v dalším průběhu sezony.

Těžko však lze předpokládat, že současní zástupci ve zbývajících patnácti zápasech skupinové fáze přidají například třináct vítězství, aby Česko v pořadí národních koeficientů mělo šanci se probít zpátky do elitní patnáctky.

Být do patnáctého místa je z hlediska počtu týmů v pohárech naprosto zásadní, aby o lukrativní Ligu mistrů mohly bojovat dva kluby.

Jenže na patnáctý Kypr, který má momentálně v soutěži už jen Omonii Nikósie, ztrácí Česko 5,250 bodu, což v přepočtu dělá právě třináct výher a jednu remízu. Posuďte sami, jestli je to možné...

Při sbírání bodů do koeficientu se za výhru udělovaly dva body, za remízu jeden. Součet se pak dělí počtem účastníků, což je v případě Česka pěti. V předkolech to byla polovina.

V letošním ročníku je to upravené, kvůli pandemii koronaviru a jinému způsobu kvalifikace se rozdávaly za výhru 1,5 bodu, jeden za remízu a půl bodu za porážku.

Aby se dostaly do elitní patnáctky, musely by české kluby zároveň přeskočit dalších pět zemí.

Na šestnácté Srbsko momentálně ztrácejí 2,250 bodu, což je například pět výher a dvě remízy. Srbové mají ve hře už jen Crvenu zvezdu Bělehrad v Evropské lize. Zlikvidovat tuto ztrátu už není nereálné.

Na sedmnácté Řecko je manko pět výher, ale Řekové mají ve hře tři kluby: Olympiakos v Lize mistrů, AEK Atény a PAOK Soluň v Evropské lize.

Tři výhry a dvě remízy Češi ztrácejí na osmnácté Švýcarsko, za které bojuje už jen Young Boys Bern v Evropské lize. Výhra a remíza jim chybí k tomu, aby předstihly Chorvatsko. A jedna výhra je dělí od Izraele.

Mimochodem, ve finále je jedno, jestli jste šestnáctí, nebo třeba osmadvacátí. Pro všechny platí: jeden do předkola Ligy mistrů a tři do kvalifikace o Evropskou konferenční ligu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!