Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový vítr. A občas pěkně ostrý. Já jsem malý, ale šikovný, řekl nový kouč Sparty

Sport

  9:30
PRAHA - Fotbalová Sparta v úterý představila nového kouče – Petra Radu. Zkušený kouč je znám svým důrazným přístupem, jenž by měl současný mdlý projev Letenských vylepšit.

Nový trenér fotbalistů Sparty Petr Rada (druhý zleva) absolvoval s týmem 14. března v Praze první trénink. foto: ČTK

Jako byste vyměnili rozkodrcaný trabant za mercedes, ve kterém ale zlobí elektronika i motor a musíte ještě hodně investovat do opravy.

Tak by se daly vzdáleně přirovnat poslední a aktuální štace bývalého reprezentačního trenéra Petra Rady, který na začátku ledna odmítl snížení platu v poslední Příbrami a v klubu skončil.

Nový trenér fotbalistů Sparty Petr Rada (uprostřed) absolvoval s týmem 14....
Nový trenér fotbalistů Sparty Petr Rada (druhý zleva) absolvoval s týmem 14....

Bez angažmá zůstal jen devět týdnů, než podepsal smlouvu v nejbohatším tuzemském klubu, pražské Spartě. Letenští se trápí a právě zkušený kouč je má vytáhnout z bryndy.

NEJZNÁMĚJŠÍ HLÁŠKY PETRA RADY

„Buď rád, že žiješ, ty vole! Nehlaš se, že jsi hrál v Dukle někdy, vole. To vůbec nikde neříkej!“ (podzim 2007)
Tato hádka mezi trenéry Radou a Šcasným pobavila internetový svět. Ščasný tehdy vedl Mladou Boleslav, Rada Teplice. Pochváleny budiž ruchové mikrofony.

„To si mám koupit skřipec a natahovat se, abych měl do Vánoc dva metry? Nebude mě Milan ještě vážit?“ (jaro 2008)
Vzkaz Rady fotbalovému internacionálovi Milanu Luhovému který ve svém sloupku pro deník Sport napsal, že Rada nemůže vést národní tým, protože je malý, a tudíž nebudí respekt.

„Maroko je silný tým. Ona se fotbalová Evropa hodně vyrovnává.“ (jaro 2009)
Jistě. Až na to, že Maroko je africký stát.

„Celej národ si přál, ať hrajeme na dva útočníky, tak jsme tak hráli. Bod beru.“ (jaro 2009)
Reakce kouče na kritiku ohledně herního rozestavení a vysvětlení proč pro tento duel nasadil dva ryzí útočníky.

„Čtu o sobě, že prý jsem velkohubý. Jednou si s těma lidma srovnám všechny účty. Ze mě nikdo nebude dělat vola. Lež nenávidím, to vám říkám. Budou se mnou veliký problémy. Já vám řeknu jednu věc, která byla v nějakým filmu: Jsem malej, ale šikovnej. To vám garantuju.“ (jaro 2012)
Petr Rada takto dementoval spekulace o tom, že má namířeno do Slavie, kterou následně skutečně odešel trénovat.

„Cíle si nedávám, ty patří do Závodu míru. Jsem ve Slavii 14 dní a ještě ani nevím, kde je hlavní vchod.“ (jaro 2012)
Smutné, že krátce poté, co hlavní vchod v Edenu našel, tak jím zašel odešel.

„Jsme negativní celej národ. Blbě se vy...ereme a řekneme: Jak to, žes to nevy...ral rovně!“ (léto 2012)
Zajímavý názor na remízu Slavie 3:3 v přípravě s Parmou, jen co je pravda.

"Ty už o mně žádné lži psát nebudeš! Ty si na mě dej pozor!" (jaro 2013)
Oni i novináři to s Radou neměli mnohdy snadné.

„Víte, kdo já jsem? Víte, kdo já jsem? Já jsem Petr Rada!“ (jaro 2013)
Po prohraném derby se Spartou (1:3) se Rada neovládl a vyjel na novináře. Svůj výstup později vysvětlil tak, že chtěl, aby si jej žurnalisté nepletli. S kým? To už nedodal.

„Nechci, aby hráči chodili a vykládali, jak mě mají rádi. Ale můžu říct, že ve Slavii není mezi hráči a trenérem žádný problém. Pokud ho někdo vytváří, tak tomu nezabráním. Nicméně mě to mrzí.“ (březen 2013)
O údajně vyhrocených vztazích ve slávistické kabině.

Radovi předchůdci Tomáš Požár a David Holoubek dokázali s týmem vyhrát pouze obě malá pražská derby – Bohemians i Duklu Sparta porazila těsně 1:0.

Jenže v Jablonci padla 1:3, v neděli v Mladé Boleslavi 0:1. K tomu je třeba přičíst i ostudu v prvním kole play off Evropské ligy s Rostovem a výsledky 0:4 a 1:1.

Během měsíce tak ztráta šestatřicetinásobného tuzemského ligového šampiona na vedoucí Slavii narostla na hrozivých devět bodů.

A na Letné zavládla panika. Požár s Holoubkem, který stál za podzimním tažením klubu Evropskou ligou, se v pondělí pakovali a již večer se objevily zaručené zvěsti, že je v úterý ráno nahradí Rada.

Ty se také potvrdily. „Dal jsem se na trenéřinu proto, abych trénoval. Nenapadlo mě, že Sparta trenéry odvolá; když tak ale učinila a oslovila mě, dal jsem si chvíli na rozmyšlenou, abych nabídku následně vzal,“ vyprávěl před premiérovou dopolední tréninkovou jednotkou Rada už coby kouč Sparty.

„Sparta léčbu nepotřebuje“

Před sebou má nesnadný úkol. Nastartovat ji zpět na vítěznou vlnu. A to hodně rychle, mezi oběma pražskými „S“ je totiž v ligové tabulce ještě druhá Plzeň.

A přestože na titul čeká bohatý majitel Daniel Křetínský už od roku 2014, mimo první dvě příčky skončil známý miliardář se Spartou pouze v sezoně 2005/06.

„Nevím, jestli je třeba Spartu léčit, jestli je nemocná. Myslím, že je zdravá, ale prochází určitým útlumem, menší krizí. Budu se snažit, aby se to zlepšilo. Aby přišlo víc bojovnosti, nasazení. Největším dílem k tomu ale musí přispět sami hráči,“ naznačil, co mohou jeho svěřenci i fanoušci očekávat.

Pravdou je, že pokud má někdo mdlé hráče nastartovat, může Rada být tím pravým. V Česku totiž není mnoho energičtějších trenérů než právě tento pražský rodák.

Bývalý řízný bek strávil nejlepší roky své hráčské kariéry v Dukle, s níž vybojoval v roce 1982 mistrovský titul.

Coby trenér začínal v roli asistenta u Fortuny Düsseldorf, v podobné funkci působil také celkem šest let u české seniorské reprezentace, kterou pak jako hlavní kouč vedl v letech 2008 až 2009. Vaz mu ale zlomily špatné výsledky v kvalifikaci o světový šampionát a také nechvalně proslulý večírek některých hráčů po prohře se Slovenskem.

Pohádal se už s kdekým

Sám Rada později přiznal, že ho odchod od národního týmu hodně mrzel. Bez angažmá byl rok a půl. Poté to ale s jeho dalšími štacemi šlo dost rychle, od sezony 2010/11 si vyzkoušel celkem šest angažmá v pěti klubech, oblíbené Teplice stihl během té doby vést dvakrát.

Nyní je tento bouřlivák na Letné. A byť z toho fanoušci klubu zatím příliš nadšení nejsou, mohou si být jisti, že se nudit nebudou. Už legendární je Radova hádka se Zdeňkem Ščasným na tiskové konferenci. Toho ostatně – byť tentokrát ne úplně přímo – nahrazuje během dvou let ve funkci už podruhé. Poprvé to bylo právě na severu Čech.

Rada se ale umí pohádat nejen se svými trenérskými kolegy. V roce 2008 dostal pokutu, když se obořil na fanouška za lavičkou, o tři roky později si to šel s jiným rejpalem vyřídit o přestávce přímo na tribunu.

Své si s ním užívají také novináři. „Ty už o mně žádné lži psát nebudeš! Ty si na mě dávej pozor,“ vyhrožoval jednomu z nich během tiskovky na jaře roku 2013.

Zda tento nový a ostrý vítr pročistí ovzduší na Letné, naznačí už tento pátek, kdy třetí Sparta přivítá čtvrtý Zlín.

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...