17. července 2008 12:41, aktualizováno  16:20 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Novým trenérem fotbalistů Česka se stane Rada

Spokojený Rada.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spokojený Rada. | foto: ČTK

PRAHA Českou fotbalovou reprezentaci povede Petr Rada, který byl asistentem dosavadního hlavního kouče Karla Brücknera.

Devětačtyřicetiletého trenéra Teplic dnes do funkce zvolili členové výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu, kteří mu dali přednost před druhým kandidátem Jozefem Chovancem.´

Rada vyšel z tajného hlasování třinácti členů vedení svazu jako jasný vítěz. Vyslovilo se pro něj devět funkcionářů, dva dali hlas generálnímu sportovnímu manažerovi pražské Sparty Chovancovi a dva činovníci se hlasování zdrželi. Dnešní volbou skončilo měsíční bezvládí u národního týmu, který po nepovedeném evropském šampionátu opustil Brückner, jenž trénoval reprezentaci sedm a půl roku. Rada musí do pondělí předložit návrh na složení realizačního týmu.


Zároveň byla zrušena funkce manažera reprezentace, kterou po skončení Eura opustil místopředseda svazu Vlastimil Košál. Pravomoci spojené s funkcí manažera národního týmu bude vykonávat generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka. Rada si odbude debut v roli hlavního kouče 20. srpna v atraktivním přípravném utkání s Anglií na stadionu ve Wembley.

"Co nejrychleji bych chtěl sestavit realizační tým a začít jednat s některými hráči. Již před volbou jsem s několika z nich mluvil a sami mě vyzývali, abych do výběru šel. Proto počítám, že se do reprezentace vrátí Koller, Jankulovski a další, kteří ohlásili konec reprezentační kariéry. Já žádný důvod, proč by měli končit, nevidím," prohlásil Rada.

Co se týče změn v dalším způsobu řízení národního týmu Rada nepotěšil. "Mistrovství světa je za dveřmi a není čas na experimenty," řekl na pozápasové tiskovce.

ČTK