27. srpna 2010 15:12 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

O víkendu startuje španělská liga a Mourinho plánuje další titul

Nový kouč Realu Madrid José Mourinho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový kouč Realu Madrid José Mourinho. | foto: Reuters

PRAHA Zahrajte fanfáry, do Realu Madrid přišel trenér, který umí jenom vyhrávat. Klub zvyklý v minulosti na přívaly trofejí v posledních letech prožívá skromnější časy. Někoho s pověstí Josého Mourinha už nutně potřeboval získat. Právě trenérská veličina má u „Bílého baletu“ ústup ze slávy zastavit. Přítomnost nejlépe placeného trenéra na světě dodá od víkendu novému ročníku španělské ligy výjimečný náboj.

"Trénovat Real Madrid pro mě není splněným snem; tím je možnost vyhrávat s Realem Madrid. To je moje hlavní motivace," prohlásil charismatický Portugalec. 

Během působení v Chelsea si pro sebe vymyslel přiléhavou přezdívku Special One. Ano, skromnost není zrovna Mourinhovou předností. Ale proč by se vlastně nemohl pochlubit, když má čím? Výčet jeho dosavadních úspěchů ho předurčuje k dalším velkým fotbalovým činům. Vždyť v předchozích působištích dokázal dovést své týmy k vítězství v portugalské, anglické i italské lize, dvakrát zdolal vrchol také v Lize mistrů.

Čtěte také

Fanoušci nezapomněli, že naposledy se mu při honbě za ušatým pohárem s Interem Milán v semifinále povedlo vyřadit do té doby suverénní Barcelonu. Dokonale zkrotil rozjetý ofenzivní stroj, který se valil od vítězství k vítězství. Ve španělské lize, kde Barcelona ovládla dvě minulé sezony, před ním bude stát stejná výzva. "Nevyhrát domácí soutěž nebo Ligu mistrů bych bral jako katastrofu," vyhlásil Mourinho dopředu.

V Realu Madrid dlouho pracovali s teorií, že nejdražší hráči automaticky přinesou úspěch. Proto za Cristiana Ronalda nebo Kakáa utráceli miliardové částky. Potřebný efekt to však nemělo a Mourinho si uvědomuje, že vyladit týmovou alchymii je daleko složitější proces.

Barcelona je hotový projekt Právě fotbalový projev Barcelony oceňuje jako téměř dokonalé dílo, které už nepotřebuje příliš vylepšovat. "Je to hotový projekt. Hráči Barcelony spolu můžou hrát, i když mají zavřené oči. Real ještě musí najít svůj styl a fotbalovou filozofii," porovnával madridský materiál s katalánskou pýchou.

Obhájci titulu Mourinhova slova pozorně poslouchají a mají se na pozoru. "Je dobré mít oči otevřené. Real Madrid je velmi silný," varoval kouč Barcelony Josep Guardiola před největším soupeřem.  Jako jeden z mála trenérů se může s Mourinhem poměřovat jako rovný s rovným . "Je dobře, že Mourinho je tady. S ním bude celá soutěž zase o něco lepší," přivítal Guardiola.

Do 18. listopadu budou proti sobě bojovat na dálku. Potom přijde na řadu první vzájemný zápas. Už teď je na co se těšit.

Najdete na Lidovky.cz