6. září 2011 18:25 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

'Odvolání komise rozhodčích bylo proti stanovám'

Dušan Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dušan Svoboda | foto: ČTK

PRAHA Podle místopředsedy Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Dušana Svobody bylo pondělní odvolání komise rozhodčích v rozporu se stanovami asociace. Nebylo totiž umožněno, aby se k celé záležitosti vyjádřily kluby první a druhé ligy. Proto chce Svoboda nechat celý případ prošetřit Odvolací a revizní komisí (ORK).

"Jsem přesvědčen, že byla potlačena práva profesionálních klubů, protože dle stanov se akt odvolání komise rozhodčích může dít jen na návrh Ligového shromáždění," uvedl v prohlášení zaslaného médiím Svoboda, který je zároveň předsedou Ligového shromáždění. "Vyplývá to i z právního rozboru, který jsem si nechal zpracovat a který odkazuje na nově schválené stanovy. Někteří z hlasujících stanovy přímo tvořili, takže si museli být vědomi pochybení," dodal.

Dagmar Damková se loučí s kariérou rozhodčí.

Dagmar Damková se rozloučila s kariérou rozhodčí. Bude šéfovat i rozhodčím FA

Proto připravuje podání pro ORK, aby přezkoumala, zda opravdu došlo k porušení stanov. "Dle článku 10. odst. 8 písm. c) platí, že výkonnému výboru přísluší v případě komise rozhodčích pro I. a II. ligu jmenovat a odvolávat jejího předsedu a členy na návrh Ligového shromáždění. Je tedy možné konstatovat, že pokud došlo k odvolání komise rozhodčích a jmenování předsedy komise rozhodčích bez návrhu Ligového shromáždění, bylo toto rozhodnutí přijato v rozporu se stanovami FAČR," dodal.

Svoboda zároveň svolal na čtvrtek mimořádné zasedání Ligového shromáždění, aby dal šanci klubům se k celé záležitosti vyjádřit. "Pokud většina klubů vyjádří s touto změnou souhlas, jako téma to pro mě přestává existovat. Jen chci, aby byl vyslyšen názor těch, kterých se to týká," řekl Svoboda na pondělní tiskové konferenci.

Místopředseda FAČR za Čechy Jindřich Rajchl však nesouhlasí s tím, že by nebyl vyslyšen názor profesionálních klubů. Už prý jen proto, že návrh na odvolání komise přišel od majitele Viktorie Plzeň Tomáše Paclíka. "Samotný návrh přišel od profesionálního fotbalu. Ten má navíc ve výkonném výboru čtyři zástupce, takže nelze říkat, že se k tomu nevyjádřil. A ligové kluby by neměly zasahovat do rozhodování o složení komise rozhodčích," uvedl.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!