Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemětřesení v Sigmě: Olomouc chce po aférách změny ve vedení

Sport

  20:56
OLOMOUC - Olomoucká radnice chce kvůli aférám prosadit změny ve vedení fotbalového klubu SK Sigma. V jeho představenstvu by ještě před začátkem jarní části ligy měli usednout noví manažeři, na které dohlédne dozorčí rada složená ze zástupců akcionářů.

Sigma Olomouc foto: ČTK

Na zavedení takzvaného německého modelu řízení se v pondělí při jednání představenstva a dozorčí rady SK Sigma Olomouc dohodli akcionáři klubu. Z představenstva by měl odejít například jeho dosavadní místopředseda Jaromír Gajda, jehož jméno figuruje v poslední aféře s údajným vybíráním poplatků od hráčů odcházejících ze Sigmy do zahraničních klubů.

Požadavek na zavedení německého modelu, kdy představenstvo složené z manažerů společnosti volí místo akcionářů dozorčí rada, na jednání předložila olomoucká radnice, která má v klubu menšinový podíl. Primátor Olomouce a předseda dozorčí rady SK Sigma Martin Novotný (ODS) po jednání ČTK řekl, že ostatní akcionáři společnosti SK Sigma s návrhem souhlasili, takže tuto změnu lze provést.

Zatímco nyní jsou zástupci akcionářů v představenstvu i dozorčí radě SK Sigma, nově by podle Novotného měli sedět pouze v dozorčí radě.

"Představenstvo bude profesionálním vedením klubu. Složeno bude z lidí, kteří jsou profesionály v oblasti fotbalové, ekonomické a právní a budou primárně našimi zaměstnanci," řekl novinářům Novotný, podle kterého bude možné členy představenstva poměrně snadno v případě nespokojenosti s jejich prací odvolat.

V představenstvu SK Sigma by díky zavedení německého modelu řízení měli usednout noví lidé. "V nejbližších týdnech budeme hledat nové obsazení profesionálního vedení našeho klubu, jména ale zatím neprozradíme. Musíme se na nich nejprve shodnout s ostatními akcionáři," podotkl Novotný. Podle předsedy představenstva SK Sigma Josefa Lébra by plánované změny v organizaci vedení fotbalového klubu měly být dokončeny do 10. února příštího roku.

Kučera uvedl, že se z klubu musel vykoupit

Fotbalovým klubem SK Sigma otřásají spory některých členů jeho vedení a hráčů. Bývalý fotbalista Radim Kučera v pátečním vydání deníku Mf Dnes uvedl, že v roce 2005 se kvůli přestupu do německého Bielefeldu musel vykoupit z olomoucké Sigmy částkou 35.000 eur bez dokladu. Peníze měl podle Kučery převzít místopředseda představenstva a ředitel klubu SK Sigma Olomouc Gajda.

Také další bývalý hráč Sigmy Radek Špiláček na začátku listopadu vylíčil, jak musel zaplatit 50.000 eur, aby jej Sigma pustila hrát do Německa.

Rovněž Špiláček prý nedostal žádný doklad. Za Kučeru, který v olomouckém fotbalovém klubu zatím pracuje jako vedoucí mužstva a je připravený dát výpověď, se postavil marketingový ředitel a člen představenstva SK Sigma Martin Rak.

Gajda na internetových stránkách klubu uvedl, že tato aféra je součástí dlouhodobé kampaně, která jej má donutit k rezignaci na posty ve vedení olomouckého fotbalového klubu. "Je to velké nedorozumění a tvrzení proti tvrzení. Myslím si, že postupem času se to (aféra s poplatkem za přestup) vysvětlí a nebude to tak dramatické. Musím znovu zopakovat, že si žádného převzetí jakýchsi peněz vědom nejsem," řekl novinářům po jednání představenstva a dozorčí rady SK Sigma Gajda.

Dohodu o změně řízení SK Sigma Gajda přivítal, protože poslední dva a půl roku prý čelil obrovskému tlaku. "Nabídl jsem k dispozici svoji funkci místopředsedy představenstva. V představenstvu, které se tedy změní do jiné podoby, budu jenom tak dlouho, pokud to bude nutné z hlediska předání agend. Budu tedy působit spíše v oblasti neziskové a neobchodní. V akciové společnosti (SK Sigma) v podstatě velice rychle už ne," řekl.

Kučera by podle Lébra měl i po této aféře zůstat vedoucím fotbalového mužstva Sigma. "Ale záležet to bude především na něm, jak bude reflektovat na případnou nabídku, aby v této pozici zůstal."

Lébr v rozhovoru pro olomouckou internetovou televizi Oltv.cz naznačil, že strůjcem aféry může být ředitel Exekutorského úřadu Přerov Robert Runták, který je akcionářem SK Sigma Olomouc a prý chtěl koupit kompromitující materiály na Gajdu.

"Všechno mi to zavání jenom prostým bojem o moc. Lidé chtějí využít a zneužít prostě jakoukoliv možnost, aby se dostali tam, kam bohužel nemají schopnosti nebo nepatří," komentoval Lébr dění kolem SK Sigma. Runtákovo vyjádření se ČTK nepodařilo získat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!