Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravský talent Vydra míří do Udine, volbu ale odborníci neschvalují

Sport

  10:32
PRAHA - Rekordní přestup z české ligy to sice není, ale jeden primát mít bude. Tak výhodný obchod žádný domácí klub dlouho neudělal. Letos v lednu zaplatil ostravský Baník za fotbalový talent Matěje Vydru kolem 20 milionů korun a za pouhých čtrnáct zápasů dokázal vydělat zhruba pětkrát tolik.

Vydra v ostravském dresu. foto: ČTK

Osmnáctiletý útočník po půl roce mění dres Baníku za barvy italského Udine. Přestupová částka? Údajně zhruba 100 milionů korun. "Jsou nabídky, které se v českých poměrech odmítat nesmí. Dokonce bych řekl, že to je trestné," usmál se v rozhovoru pro Deník majitel Baníku Tomáš Petera.

MLADÍK MATĚJ VYDRA: Rodiče byli proti. Přesvědčil jsem je - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Mimochodem byl to on, kdo v zimě ze svého vysázel druholigové Jihlavě částku, kvůli které si téměř všichni klepali na čelo. Teď si Petera může mnout ruce. "I když je také tento přestup rozvržen do několika splátek, považuji za důležité, že se nám podaří klub ekonomicky stabilizovat," pochvaluje si ostravský šéf.

REKORDNÍ PŘESTUPY

Nejdražší hráči, kteří odešli z Česka do zahraničí:

Tomáš Rosický 504 mil.
Sparta - Arsenal (leden 2001

Milan Baroš 180 mil.
Baník - Liverpool (srpen 2001)

Petr Čech 150 mil.
Sparta - Rennes (červenec 2002)

Tomáš Řepka 149 mil.
Sparta - Fiorentina (červenec 1998)

Jan Šimůnek 145 mil.
Sparta - Wolfsburg (srpen 2007)

Karel Poborský 143,5 mil.
Slavia - Manchester U. (srpen 1996)

Pavel Nedvěd 138 mil.
Sparta - Lazio (červenec 1996)

Luboš Kalouda 130 mil.
Brno - CSKA Moskva (březen 2008)

Jiří Štajner 120 mil.
Liberec - Hannover (červen 2002)

Vratislav Lokvenc 118 mil.
Sparta - Kaiserslautern (květen 2000)

Radoslav Kováč 114 mil.
Sparta - Spartak (leden 2005)

...MATĚJ VYDRA 100 mil.
Baník - Udine (červen 2010)

Pozn. – částky jsou v korunách

Jeho nadšení však všichni nesdílejí. Důvodem je Vydrův věk a příliš malé zkušenosti. Do Itálie totiž odchází už po půl roce v první lize a s bilancí čtyř vstřelených branek, což vzbuzuje obavy, zda se v Udine jeho vývoj spíš nezabrzdí. "Kdyby zůstal v Ostravě alespoň ještě jeden rok, určitě by mu to prospělo," tvrdí trenér reprezentační jednadvacítky a odborník na mládežnický fotbal Jakub Dovalil.

"Přeju mu, aby se v Udine prosadil, ale upřímně tomu moc nevěřím." Podle Dovalila nebude Vydrovi sedět defenzivní a taktikou svázaný fotbal, kterým je Serie A pověstná. "V soutěži, kde dominují obrany, to bude mít těžké. Belgická nebo nizozemská liga by pro něj byly lepší," přemýšlí Dovalil.

100 milionů? Momentálně strop
Roztrpčení jsou však i ostravští fanoušci. Po Ličkovi a Mičolovi totiž z úspěšného týmu, který bude v létě bojovat o Evropskou ligu, odešel už třetí klíčový hráč. "Nikdo tady nezazlívá Matesovi odchod za lepším. Osobně mi vadí ty kecy pana majitele, že chceme uspět v Evropě a výprodej se konat nebude," napsal v diskusi na internetových stránkách Baníku fanoušek pod přezdívkou "Cilf".

Podle mluvčího klubu Igora Bruzla se bude Baník snažit fanoušky přesvědčit, že takovou nabídku jednoduše nešlo odmítnout. "Nedávno jsme měli nabídku na 80 milionů na Řezníka, jenže on tehdy zůstal, pak se zranil a bylo po nabídkách. Proto jsme už opatrnější," tvrdí Bruzl, podle něhož by měla fanoušky obměkčit řada posil.

Baník už podepsal tříleté smlouvy s pěticí Hušbauer, Frejlach, Pilík, Koukal, Šmejkal a teď se ještě spekuluje o tom, že přímo Vydru by měl nahradit jiný mladík – příbramský talent Antonín Fantyš. Těch šest jmen však zřejmě fanoušky jen stěží uklidní... "Osobně jsem byl přesvědčený o tom, že Matěj vydrží v Baníku mnohem déle," připouští i Petera.

Pravda je, že příliš dlouho nad prodejem Vydry váhat nemohl. Víc než čtyři miliony eur, které má údajně Udine zaplatit, by totiž stejně v Česku za žádného hráče momentálně nikdo nedostal. "Sto milionů korun je asi v současnosti opravdu ten strop," souhlasí i hráčský agent David Nehoda.

Autor: