Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otrávení fanoušci založili vlastní Manchester United, klub září

Sport

  10:00
MANCHESTER/PRAHA - Aby nedošlo k omylu... Nebylo by těžké splést si dva fotbalové kluby s podobným názvem, jenže FC United Of Manchester opravdu není Manchester United.

The United of Manchester. foto: Reuters

O gigantovi, který osmnáctkrát získal anglický titul a dvakrát vyhrál Ligu mistrů, slyšíte ve sportovních zprávách skoro pořád. Tým momentálně působící v sedmé nejvyšší soutěži v Anglii si ale také zaslouží pozornost.

Jeho příběh se začal psát před pěti lety v jedné indické restauraci. Sešli se v ní fanoušci nespokojení se situací ve velkoklubu, který ovládá americký miliardář Malcolm Glazer. Současného majitele dlouhodobě kritizují zástupy na tribunách kvůli rostoucím dluhům i zvyšujícím se cenám vstupenek. Všimněte si tisíců z nich, kteří dávají nesouhlas najevo nošením oranžovozelené šály.

Vydělávají v Anglickém poháru
Řada z nich pamatuje časy, kdy vstupenka na Old Trafford stála jednu libru, a jsou otrávení, že dnes musí platit padesátkrát víc.

Proč tedy nezaložit vlastní klub, který by zůstal plně pod kontrolou fanoušků? Nezůstalo jen u slov. "Nestáhli jsme naši podporu pro United, ale jen naše peníze," citovala agentura Reuters jednoho z příznivců Vinnyho Thompsona.

Také v FC United pochytili mentalitu šampionů, v tom se vůbec neliší od giganta, který má miliony příznivců po celém světě.

Během prvních tří sezon postoupili vždy o soutěž výš. Včera pak přišel jeden z vrcholů krátké historie klubu. V Anglickém poháru se FC United propracovali přes kvalifikaci do prvního kola, kde vyřadili třetiligové Rochdale. Jejich vítězství 3:2 přenášela i televize.

The United of Manchester.

Tým složený z amatérů pobírajících za fotbal 100 liber týdně se blíží do sfér, kde se mohou na trávníku poměřit s milionářskými hvězdami. Jejich klub má ale jiné priority než porážet favority. Tím nejdůležitějším je vydělat si na vlastní stadion. FC United zatím hrají domácí zápasy v Bury, vzdáleném 14 kilometrů od Manchesteru. Výhledově by chtěli trvalý domov získat v Newton Heath. Jde o oblast, kde Manchester United před 130 lety vznikl. Pokud by se záměr vydařil, představovalo by to téměř dokonalý návrat ke kořenům.

Náklady na výstavbu stánku pro pět tisíc diváků jsou vyčísleny na 3,5 milionu liber (97,5 milionu korun). Téměř polovinu by mezi sebou měli vybrat sami fanoušci, kteří si mohou koupit podíl už za 200 liber. Úspěch v aktuální sezoně Anglického poháru vynesl zatím 100 tisíc liber. Celkově je pohromadě v klubové pokladně zhruba třetina potřebné sumy.

Ve vzduchu visí další možnosti, jak získat potřebné finance. Stále reálnější je varianta, že se FC United Of Manchester s Manchesterem United v Anglickém poháru přímo střetnou. Stát se to může už ve 3.kole. Šlo by o raritu, která by jistě přilákala pozornost řady sponzorů.

Mnoho fanoušků by pak muselo řešit závažné dilema, komu přát vítězství. Někteří by z toho neměli těžkou hlavu. "Manchester United pro mě představuje úplně jiný klub než ten, se kterým jsem vyrůstal. Má jen stejné jméno," zmínil se člen vedení FC United Martin Morris. Asistent trenéra FC United Roy Soule se vyjádřil shovívavěji: "Raději bych porazil Liverpool nebo Leeds." Dávných fotbalových sympatií se jde zbavit těžko.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!