4. července 2011 11:04 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Palestinci odehráli první domácí zápas. A hned vítězně

Hráči Palestiny nahánějí soupeře z Afgánistánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hráči Palestiny nahánějí soupeře z Afgánistánu. | foto: Reuters

JERUZALÉM Fotbalisté Palestiny postoupili z prvního kola asijské kvalifikace mistrovství světa. V historicky prvním kvalifikačním utkání odehraném na domácí půdě remizovali s Afghánistánem 1:1 a díky náskoku z prvního duelu budou o účast na MS 2014 v Brazílii usilovat i v dalším kole proti Thajsku.

Palestinští reprezentanti vstoupili do nedělního zápasu v městě Al-Ram s náskokem 2:0. Ten si vybojovali ve středu v Tádžikistánu, protože v Afghánistánu se nemohlo hrát z bezpečnostních důvodů. Před zraky devíti tisícovek fanoušků, mezi nimiž nechyběli ani významní politici, se domácí gólově prosadili už v 11. minutě.

I když o vedení půl hodiny před koncem přišli, na stadionu přesto po celou dobu zápasu panovalo veselí, které vyvrcholilo po závěrečném hvizdu. "Bylo důležité, že jsme ukázali, že podobný zápas dokážeme hostit. Uspěli jsme a lidé uvidí, že jsme schopní podobné věci organizovat bez potíží. Otevřeli jsme dveře palestinskému fotbalu a sportu vůbec," řekl palestinský trenér a bývalý obránce francouzského Sochaux Moussa Bezaz pro stránky fifa.com.

Palestina je členem FIFA od roku 1998, ale dosud musela hrát svá mezinárodní střetnutí v zahraničí, především v Jordánsku a v Kuvajtu. Důvodem byly především slabá infrastruktura a bezpečnostní hrozby. Přes první kolo kvalifikace se probojovalo osm týmů. Nejvýraznější vítězství si připsal Vietnam, který přehrál Macao 6:0 a 7:1. Patnáct vítězů ze soubojů druhého kola doplní před losováním hlavní fáze kvalifikace zóny AFC pětice nasazených týmů.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.