Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Památku slavného Josefa Bicana uctí pietní akt

Sport

PRAHA - Právě dnes by se slavný fotbalový kanonýr a gentleman Josef Bican dožil svých 95. narozenin. Bohužel již není sedmým rokem zde mezi námi. Přesto na něj nejen jeho nejbližší nezapomínají. SK Slavia Praha ve spolupráci s Kontaktní kanceláří města Vídně Compress uspořádá dnes k tomuto výročí pietní akt. Vzpomínková akce proběhne od 12:00 u jeho hrobu v Praze na Vyšehradě.

Kanonýr století Josef Bican se svou poslední trofejí, 29. května 2001. foto: ČTK

Po položení věnce pronesou krátké projevy generální ředitel SK Slavia Petr Doležal, člen dozorčí rady Miroslav Ondříček, prof. Roman Horak z vídeňské Universität für angewandte Kunst a Bicanův bývalý spoluhráč Jan Andrejkovič. Vzpomínkové slavnosti se zúčastní samozřejmě také vdova po Josefu Bicanovi - paní Jarmila Bicanová.

"Josef Bican je legendou nejenom Slavie, ale celého českého a světového fotbalu. Věříme, že vzpomínková slavnost bude důstojným připomenutím slavného střelce. Bicanově památce bude věnováno také nejbližší ligové střetnutí, které Slavia sehraje v neděli v Edenu proti Olomouci," uvedl generální ředitel Slavie Petr Doležal.

"Touto akcí chceme nejen projevit úctu jednomu z nejlepších fotbalistů všech dob, ale i připomenout české veřejnosti společnou minulost Prahy a Vídně v oblasti fotbalu. Toto spojení mezi našimi městy tu vždy bylo a díky fotbalistům jako jsou Antonín Panenka anebo Radek Bejbl přetrvalo až dodnes," říká ředitel Kontaktní kanceláře města Vídně Jan Krčmář.

"Vídeň byla svého času světovou metropolí fotbalu a zároveň městem se silnou českou menšinou a tradicí," říká Krčmář. "Není tedy náhodou, že vídeňsko-čeští fotbalisté jako Pepi Bican či Matěj Šindelář se stali hvězdami právě ve Vídni," pokračuje. "Fotbalová kariéra jak Bicana tak Šindeláře začala v tehdy ještě české čtvrti Favoriten, kde oba bydleli a hráli," vysvětluje vídeňský expert na fotbalové dějiny prof. Roman Horak.

"Není náhodou, že první dva představitelé tzv. vídeňského dunajského fotbalu – Josef Uridil a Matthias Sindelar – měli české kořeny," pokračuje Horak. "Životní cestu Bicana bychom mohli popsat jako cestu mezi Vídní a Prahou," říká Horak. "Cesta do Vídně po stopách fotbalu se určitě vyplatí každému fanouškovi." zakončil.

Josef Bican (25. září 1913 - 12. prosince 2001):

Právě dnes, 25. září by se dožil 95 let legendání fotbalista Slavie Josef Bican. Rakouský a později československý reprezentant je podle údajů Mezinárodní federace fotbalových historiků nejlepším střelcem všech dob. V červenobílém dresu nastřílel Bican 417 ligových branek, dalších 71 přidal v rakouské elitní soutěži, 30 ligových branek vstřelil v dresu Vítkovic, 26 v reprezentačním dresu. Stal se jedenáctkrát králem ligových střelců, v ligové sezoně 1943/44 nastřílel 57 branek a čtyřikrát se mu podařilo v jednom zápase dát sedm branek.

Původně plánované utkání internacionálů Slavie a Rapidu Vídeň, které mělo být sehráno jako předzápas ligového utkání s Olomoucí, se neuskuteční - Rapidu se nepodařilo zajistit účast svého týmu. Sehrání podobného utkání se však v nejbližší budoucnosti jistě v Edenu proběhne.

Josef Bican si také 29. května 2001 převzal trofej pro Kanonýra století. Symbolicky to bylo také poslední ocenění, kterého se slavný fotbalista dožil.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!