26. května 2015 7:02 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Matthäus nadával, že moc běháme, smál se Nedvěd po odvetě za Wembley

JAKO ZAMLADA. Z výkonu Pavla Nedvěda v utkání českých a německých legend byli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JAKO ZAMLADA. Z výkonu Pavla Nedvěda v utkání českých a německých legend byli... | foto: ČTK

PRAHA Při nástupu ho vítalo hlasité skandování a potlesk a kdykoli se během zápasu dotkl balonu, diváci ožili. Kolikrát za život taky uvidí naživo v akci vítěze Zlatého míče... Pavel Nedvěd, možná nejslavnější český fotbalista všech dob, jim navíc v Edenu při Setkání legend dokázal, že je i po čtyřicítce ve skvělé formě.

Také díky němu český tým Němce v odvetě za devatenáct let staré finále mistrovství Evropy porazil 6:3. „Lidi chtěli, abychom dali bůra. A my dali ještě o gól víc. Museli jít domů spokojení,“ těšilo Nedvěda po utkání. „Vždycky doufáme, že fanoušky pobavíme - a dneska se to myslím opravdu povedlo.“

Na hřišti se potkával na hřišti s jiným vítězem Zlatého míče, Lotharem Matthäusem. Ovšem jen v prvním poločase: pak německý kapitán, který nedávno oslavil už čtyřiapadesáté narozeniny, vystřídal.

„Trochu nadával. Říkal, že moc běháme a že jsme proti nim moc mladí,“ smál se Nedvěd. „Ale bylo vidět na všech, že to byli páni fotbalisti. Výsledek je možná až moc výrazný, stálo nás to hodně sil.“

Jaké to tedy bylo, vrátit se zpátky do roku 1996?
Skvělé! A já čekal, že to bude takové. Kluci jsou výborní fotbalisti, chtěli jsme si dobře zahrát a taky neradi prohráváme, tak jsme si říkali, že zkusíme Němce porazit. Nebylo to jednoduché, nevěděli jsme, jak na tom jsou. A vyhrát nad Němci je těžké vždycky, koušou, nikdy se nevzdávají.

Vypadalo to, že souhru s bývalými spoluhráči se podařilo obnovit skoro okamžitě.
Ani nevím, kdy jsme hráli všichni takhle spolu naposledy. Ale fungovalo to. Hlavně s Karlem (Poborským) to bylo úplně jednoduché. Rozumíme si, on ví, kde má být, jde to strašně snadno. Souhra nám vydržela, i když spolu nehrajeme. Asi jsme byli dneska prostě dobří!

Proto jste si s Němci poradili a diváci to ocenili, když v závěru dlouho tleskali a dělali mexické vlny.
Kulisa byla skvělá. Musím divákům poděkovat, že jich přišlo tolik. Navíc jde výtěžek ze vstupného na Nadaci fotbalových internacionálů, takže myslím, že se povedla skvělá věc.

Český tým na předzápasové fotografii.
Čeští hráči se radují z vítězství. Zleva Michal Horňák, Karel Poborský,...

Čekal jste, že vyhrajete o tři góly?
Ani ne. Je pravda, že někteří naši kluci jsou na tom pořád fotbalově hodně dobře a asi jsme měli vpředu trochu nižší věkový průměr. Ale Němci hrají vždycky naplno a nebylo to tak jednoduché, jak to podle skóre mohlo vypadat. Docela jsme si zaběhali... Ale dobrý, padlo hodně gólů, lidi se pobavili, to je důležité.

Sám jste gól nedal, přitom šancí bylo několik.
Zkoušel jsem to z dálky, střílel jsem dost. Nespadlo to tam, ale dali jsme jiné krásné góly a fanoušci byli spokojení. Takže pokud bychom něco podobného zopakovali, snad jich přijde zase tolik.

Výhra nemusela být tak vysoká, ale podržel vás brankář Maier, který chytil několik velkých šancí. Co jste říkal na jeho výkon?
Láďa byl skvělý. A když už jednou skákal na jinou stranu, tak to šlo vedle. Co šlo do brány, to chytil, opravdu zachytal fantasticky. Ale platí to o všech, hráli jsme výborně. I Honza Koller, kterého jsme vzali jako jediného hráče, který na Euru tehdy nebyl, zapadl výborně. Byl hodně platný.

Sejde se tahle parta ještě někdy?
Myslím, že bychom tyhle akce měli sem do Česka dostat častěji. Lidi by měli radost, přišli by znovu. Je to fajn i pro nás, sejít se, udělat si hezké odpoledne, někoho porazit... A fanouškům to samozřejmě taky udělá radost.

Co takhle vyzvat Řeky na odvetu za vyřazení v semifinále Eura 2004?
Byl tady ten jejich trenér (Otto Rehhagel), tak bychom teď mohli společně něco vymyslet, abychom jim to vrátili... Uvidíme, třeba to vyjde. Bylo by to fajn. Vždycky rádi přijedeme, zvlášť, když je takováhle divácká kulisa a vidíme, že je o fotbal zájem. I když na organizaci to určitě nebylo jednoduché. Pavel Kuka a organizátoři to ale zvládli perfektně.

Po utkání asi zajdete někam posedět a zavzpomínat, viďte?
No jasně, na to jsme se přece těšili! Kvůli tomu jsme sem jeli! Ne, vážně. Afterparty je vždycky super, zavzpomínáme, půjdeme tam všichni. Škoda, že chybí Vláďa Šmicer a Jirka Němec, kteří měli nějaké povinnosti, ale i tak to bude fajn. 

David Čermák

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz