16. listopadu 2012 15:17 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pelta: Jsem klidnější než Paclík, nepracuji s emocemi

Miroslav Pelta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta | foto: ČTK

PRAHA Fotbalem hýbe korupční skandál, do kterého se ve čtvrtek vložila disciplinární komise a v pátek ho projednával i výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky. V názorové přestřelce se ocitli šéf českého fotbalu Miroslav Pelta a Tomáš Paclík, majitel plzeňského klub.

"Probírali jsme to spolu a malinko se rozcházíme v tom, co kdo způsobil a jak se kdo chová," řekl Pelta.

Nejvyšší představitel Plzně vyzval Peltu, aby sdělil osobní názor na průběh jarního utkání fotbalové ligy Jablonec - Plzeň (0:2), které je předmětem vyšetřování policie i disciplinární komise.

Hlavní sudí z onoho zápasu Adámek oznámil, že mu fotbalový bafuňář Martin Svoboda nabídl a po zápase předal úplatek 200 tisíc korun za to, když duel ovlivní ve prospěch hostů.

Trenér Bílek zůstává u reprezentace

"Já jsem klidnější než kolega Paclík. Pracuju s fakty, nehledám důkazy. Chovám se podle své funkce. Když se ke mně dostanou závažné indicie, tak je řeším na úrovni disciplinárky. A když vyhodnotím, že je zapotřebí do toho zapojit policii, tak se na ni obrátím," řekl Pelta.

To také učinil poté, co mu materiály, jež ukazují na nekalé praktiky v českém fotbale, v polovině září přinesl sparťanský majitel Daniel Křetínským. Jeho Paclík v rozhovoru pro MF DNES nazval "zakomplexovaným člověkem, který je kvůli svému egu ochoten zničit celou Gambrinus ligu. A že Křetínského cílem je zdiskreditovat úspěchy Plzně, čímž se snaží skrýt vlastní neschopnost dosáhnout úspěchů ve fotbale."

"Je třeba pracovat s fakty, ne s emocemi. Tím, že jsem všechno předal policii, tak jsem se podle mě rozhodl správně," prohlásil Pelta.

Panovaly ve vaší debatě s panem Paclíkem emoce?
Ne, mluvili jsme v klidné atmosféře. Pan Paclík vyslovil svůj názor, já mu řekl svůj. Je zapotřebí pracovat bez emocí a v klidu.

Vy jste zároveň majitelem jabloneckého klubu. Cítil jste se v jarním zápase s Plzní poškozen?
Jedna ze situací, kdy ode mě názor čekat nemůžete, je tenhle případ. Důležitá jsou fatka, ne moje pocity. Fakta řeší disciplinárka a policie. Moje pocity nejsou pro žádnou stranu směrodatné. Kdybych cokoli řekl, tak to jen vzbudí emoce a další reakci, což by bylo zbytečné. Já si pamatuju, že po zápase jsem byl nespokojený s výsledkem. Když Jablonec prohraje jen přátelák, tak mám špatnou náladu. A neřeším, jestli mě pan Paclík veřejně vyzývá k tomu, aby řekl jaké mám pocity. Když se prohraje, tak je mám vždycky špatné. Ať je to národní tým nebo Jablonec.

Jak tedy současné vyšetřování vidíte?
Je tady utkání, nějaké důkazy. A pak je tady otázka, jestli má disciplinárka nebo policie dostatek možností prokázat vinu. Nechme to na nich.

Předseda disciplinární komise Golda řekl, že materiály od Křetínského nezná. Vy je znáte. Poskytnete mu ty informace?
Na začátku jsem šel cestou, že jsem s tím seznámil policii. A teď se rozběhl jeden konkrétní případ, který řeší disciplinární komise. Když přijde druhý, třetí, čtvrtý, tak to zase bude řešit disciplinárka. Já do práce orgánů zasahovat nebudu, mám v nich důvěru. Až vyřknou ortel, tak s tím fotbal bude muset žít. Jestli bude krutý, nebo ne, momentálně říct neumím.

Jak tedy souvisí Křetínského materiály s případem Jablonec - Plzeň?
On přinesl věci, že má pocit, že v profesionálních soutěžích dochází k nestandardnímu chování některých externích pracovníků. A že má pocit, že je v tom systém. A je na policii, aby ty informace vyhodnotila a uvážila, jestli je to na obvinění. Kdybych si nemyslel, že ty informace jsou vážné... Přece bych sám nepoškozoval fotbal. Taky jsem začal pátrat vlastní cestou. Když se mě v televizi ptali, jestli Křetínskému věřím, tak jsem řekl, že ano.

A pokud by za vámi nepřišel Křetínský, tak byste s kauzou vyšel vy sám?
To zabíháte někam.... Vždycky se musí něco někde utrhnout, aby se to začalo řešit. Funguje to nejen ve fotbale, ale třeba i v politice atd. Nejsem předseda, který by neměl znalosti o fotbalovém prostředí. Mně stačí chvilka na to, abych zjistil, jestli je možné to, co přinesl pan Křetínský. Lidé sami od sebe nejsou ochotní někam něco říct, ale když na ně zatlačím z pozice předsedy, tak z nich vymáčknu jiný názor než třeba média. Snad mám ve fotbale nějakou autoritu. Ale nejsem ten, který bude shromažďovat důkazy.

Miloslav Novák, vrb

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.