12. prosince 2012 17:32 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pelta: V aféře nikomu nestraním, ale Paclíka beru s rezervou

Miroslav Pelta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta | foto: ČTK

PRAHA Až k předsedovi fotbalové asociace Miroslavu Peltovi dorazí předvolání na zasedání disciplinární komise, která řeší údajnou korupční kauzu a možné systémové ovlivňování výsledků v profesionálních soutěžích, nebude prý mít problém před ni předstoupit.

Dál odmítá, že by při aféře někomu stranil. Plánuje také vytvoření etického kodexu, který mají na jaře rozhodčí podepsat.

Pelta se nebrání ani návštěvě disciplinárky. V úterý o takové variantě hovořil i její předseda Jiří Golda a Pelta jeho výzvu hodlá přijmout. "Dívám se na to úplně normálně. Jestli mě opravdu pozvou, normálně přijdu. Ve fotbale toho pamatuju hodně," řekl s úsměvem Pelta při dnešním setkání s novináři.

Právě šéf FAČR může před disciplinárkou vystoupit jako jeden z důležitých svědků, protože v polovině září od majitele Sparty Daniela Křetínského dostal informace o údajných nestandardních praktikách některých ligových klubů se snahou o ovlivnění ligových zápasů.

Více zde

Pelta vzápětí celou věc postoupil policii a teď čeká na závěry vyšetřování. Znovu ale odmítl nařčení šéfa plzeňského klubu Tomáše Paclíka, který Peltu viní z toho, že v aféře stojí na straně Křetínského. Ten zase podle Paclíka nastartováním aféry chce poškodit plzeňskou Viktorii.

"Opravdu nikomu nestraním, výroky pana Paclíka už beru s rezervou a nepřijdou mi úplně normální. Já jsem přece žádnou aféru nevymyslel, nic jsem nezpůsobil, jako předseda asociace nejsem jejím účastníkem. A když policie věc uzavře s tím, že k žádnému provinění nedošlo, budu nejšťastnější a pojedeme dál. Nepracuju se zlem," řekl Pelta.

"Když chodím po sponzorech mám problémy"

Údajná aféra se týká jarního zápasu Jablonec - Plzeň. Jeho rozhodčí Tomáš Adámek vypověděl, že jej bývalý manažer druholigových klubů Čáslavi a Táborska Martin Svoboda uplatil částkou 200 tisíc korun za ovlivnění utkání v plzeňský prospěch. Západočeský klub i Svoboda takové nařčení odmítají. "Ale nějaké podezření, které se musí prošetřit, tady zkrátka je. A mně dělá každá kauza starosti," řekl Pelta.

Připustil, že aféra, která se táhne už téměř tři měsíce, fotbalovou asociaci poškozuje i při jednání se sponzory. "Škody nějaké jsou. Snažím se zajistit financování, a když teď chodím po sponzorech, mám problémy. Některé firmy říkají, že teď do fotbalu nepůjdou. Na druhou stranu všichni stávající sponzoři za námi stojí dál a navíc máme přislíbeno i větší plnění z jejich strany," uvedl Pelta.

Před startem jarní části sezony prý má nápady, jak českému fotbalu vrátit víc důvěry. Jedním z kroků bude etický kodex, který mají podepsat všichni špičkoví rozhodčí. "Na začátku roku k tomu řekneme víc," dodal Pelta.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!