Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plzeň a Boleslav mohutně posilují

Sport

  9:59
PRAHA - Do začátku nového ročníku fotbalové ligy zbývají ještě víc než tři týdny. Kluby v těchto dnech postupně vyrážejí na závěrečná soustředění, jejich šéfové už ale mají největší práci převážně za sebou. Možná správný čas pro malou rekapitulaci. Komu se nejvíc dařilo na letní burze při shánění posil?

Pavel Horváth pózuje se svým novým dresem foto: ČTK

V zimě hrála první housle jasně Slavia, v posledních týdnech není mistrovský klub tolik aktivní. Podle předpokladů zbrojí Sparta, ale mezi přestupové lídry se  protlačila dvojice Mladá Boleslav a Plzeň. Oba kluby vedly k výrazné aktivitě jiné pohnutky.

 
Tradičně ambiciózní Středočeši sbírají síly ke comebacku na výsluní. Po dvou letech, kdy se v sousedství automobilky prali o nejvyšší příčky, přišel naposledy pád na sedmé místo. To znamenalo pro Boleslav výrazné zklamání. "Už během jara jsme říkali, že by další sezona měla být ve znamení návratu k pohárovým příčkám,“ připomněl sportovní ředitel Zdeněk Kudela. Pomoci s tímto úkolem by měly čerstvé tváře. "Doplnili jsme kádr přesně na postech, kde jsme to potřebovali. Nešlo o žádná ukvapená rozhodnutí,“ pochvaloval si Kudela.

Nejzajímavější přestupy

největší návraty do Česka podle LN

1. Patrik BERGER (Aston Villa – Sparta)
Po třinácti letech brázdění fotbalových trávníků v Premier Legue se vrátil dosloužit do české nejvyšší soutěže. Bývalý reprezentační záložník s dělovou levačkou se nabídky od Slavie nedočkal.

2. Michal PAPADOPULOS (Leverkusen – Ml. Boleslav)
Po neúspěšné bundesligové štaci se třiadvacetiletý útočník  vrací domů chytit bývalou střeleckou formu a znovu nakopnout kariéru.

3. Štěpán VACHOUŠEK (Austria Vídeň – Teplice)
S Austrií Vídeň se záložník nedohodl na prodloužení smlouvy. Jediná reálná destinace pro něj byly Teplice. Trenér Rada mu už kdysi dal první šanci v lize.

3 největší přestupy v rámci ligy podle LN

1. Pavel HORVÁTH (Sparta – Plzeň)
Nepohodl se s fanoušky a Sparta s ním překvapivě také nepočítala. Tvořivý záložník sáhl po nabídce Plzně, která měla nejkorektnější a nejrychlejší jednání.

2. David STŘIHAVKA (Slavia – Ostrava)
V Anglii neměl štěstí. Při hostování ve Slavii vinou neustálých zranění vypadl ze základní sestavy. Po roce a půl se vrací střílet góly do Ostravy. Bude následovat obrození po vzoru Václava Svěrkoše?
 
3. Ludovic SYLVESTRE (Sparta – Ml. Boleslav)
Francouzský záložník to nikdy neměl v Česku lehké. Ve Spartě nedostával moc šancí a částečně ho zvedlo teprve hostování v Plzni. Ale možná právě až v Mladé Boleslavi najde konečně své místo


Po odchodu Kuliče a Pecky scházel v Mladé Boleslavi kvalitní útočník. Nyní je Pecka zpátky z hostování v Cáchách a na hrotu mu přibyl rovnocenný partner se zkušenostmi z bundesligy Michal Papadopulos. Jako nástupce reprezentanta Matějovského se neujal Slovák Hodúr, od srpna proto zkusí štěstí v roli režiséra hry Francouz Sylvestre.


Posilou by se svým způsobem mohl stát i Jan Rajnoch, pokud by vydržel dál v dresu Středočechů. O odchodu kapitána a v poslední sezoně i nejlepšího střelce týmu se nemluví poprvé. "Situace stojí tak, že neodchází. Honza zná svoji cenu a známe ji také my. Nemůžeme ale vyloučit, že se ozve třeba Arsenal,“ tvrdí Kudela s mírnou nadsázkou. Je téměř stoprocentní, že by klub svého klíčového muže uvolnil jen v případě atraktivní nabídky.

Pomohlo tříbení ve Spartě
Odvážnější slova, než bývalo zvykem, podpořená zvučnými nákupy lze zaslechnout z Plzně. "Dáváme si nejvyšší ambice. Tím nemyslím, že půjdeme přímo po titulu, ale chceme se dobře prezentovat nejlépe v popředí tabulky,“ tvrdí Adolf Šádek, sportovní ředitel Viktorie.

Západočeši těžili nejvíc z postupného tříbení kádru ve Spartě. Od vicemistra si přivedli hned čtyři nové akvizice. Nejdřív přivítali na Letné nepotřebného Tomáše Poštulku. Ostříleného brankáře brzy následoval i "ztracený syn“ David Limberský, který  během jara odehrál v rudém dresu pouhých šest minut.

Přestup, o jakém by mohli plzeňští fanoušci jindy jen snít, se povedl v případě Pavla Horvátha. Jednoho ze strůjců posledního sparťanského titulu dovedly k změně působiště potíže s fanoušky i skutečnost, že v letenském klubu nemohl počítat s výlučným postavením jako dosud. Jako návdavek doputoval do Štruncových sadů tento týden i dravý Jan Rezek.

Základy pro ligový úspěch jsou ve zmíněných klubech položeny solidně. "S posilami spokojení jsme, ale ještě spokojenější budeme v momentu, kdy nám přinesou kompletní efekt. Tedy i výsledky,“ naznačil Šádek. Na takové zhodnocení bude nutné si ještě počkat.

Autoři: