Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeň čeká ještě těžký poločas, varují experti

Sport

  19:34
PRAHA - Fotbalisté Plzně se významným krokem přiblížili k účasti v hlavní fázi prestižní Ligy mistrů. Vždyť na půdě Kodaně zvítězili 3:1. "Pokud předvedou svou hru i v odvetě, problém s postupem mít nebudou," míní fotbalový expert a trenér Josef Csaplár.

Kodaň - Plzeň (Bystroň). foto: ČTK

Na co si musí dát Plzeň před odvetou pozor?

Stanislav Levý (trenér a bývalý reprezentant):
Jestliže Kodaň otevře hru a bude hrát na maximální riziko, Plzeň bude mít velkou výhodu. V takovém případě to totiž může pro Kodaň dopadnout podobně špatně. Dánové byli v prvním duelu nebezpeční prakticky jen ze standardních situací.

Josef Csaplár (trenér):
Hlavně sama na sebe. Plzeňští moc dobře vědí, o co jde. Se vší úctě k Dánům, tohle už není o Kodani.

Horst Siegl (fotbalový útočník):
Určitě si musí dát pozor na úvod zápasu. Největší zbraní Kodaně byly standardní situace, takže základ je nedělat fauly v okolí vápna. A pokud je už fotbalisté udělají, tak ty standardky uhlídat. Důležité je také hrát aktivně stejně jako v Kodani. Dále je nutné uhlídat N´Doyeho, útočníka Kodaně, který byl jasně nejnebezpečnějším hráčem dánského celku.

Může Plzeň ještě o postup přijít?

Stanislav Levý:
Nedovedu si to představit. Plzeň má sehrané a zkušené mužstvo, které se jistě poučilo i z prvního poločasu odvetného duelu s Trondheimem. Nevidím šance Kodaně na to, aby připravila Plzeň o postup. Západočeši si vypracovali naprosto luxusní náskok. A z mého pohledu není možné, aby jej prohospodařili.

Josef Csaplár:
Určitě může. Je to stále jen první poločas. Kodaň je schopná dát venku tři branky. Ale opakuji: je to jen a jen o Plzni. O tom, jak k zápasu přistoupí, jak si bude věřit. Pokud zůstanou hráči sebevědomí, budou hrát svojí hru, neměli by mít problém postoupit do základních skupin Ligy mistrů.

Horst Siegl:
Stát se může všechno, ale byla by to velká sportovní tragédie. A hlavně by si za to mohli Plzeňští sami. Co si budeme povídat, asi nikdo nečekal, že Plzeň předvede v Kodani takový výkon a přiveze tak skvělý výsledek. Byla by hloupost se nyní o postup připravit.

Čím je Plzeň příkladem pro ostatní české ligové kluby?

Stanislav Levý:
Když to vezmu z pohledu trenéra, potřebujete čas a také šanci si vybrat hráče, které chcete. To podle mne v mnoha českých klubech možné není. Základ je v koncepci. Nejen o ni mluvit, ale také ji poté praktikovat. Krásným příkladem je v Plzni příchod Neuvirtha. Je to skvělý stoper, ale nezapadl Vrbovi do koncepce a stylu hry, v klubu si v tu chybu uvědomili, pustili jej do Mladé Boleslavi a místo něj přivedli Čišovského.

Josef Csaplár:
Příkladů pro české týmy bylo více... Sparta na přelomu tisíciletí, také Liberec, nyní to jsou juniorské reprezentace, i když samozřejmě práce v klubu a v národním týmu je jiná. V tomto případě ale můžeme mluvit o herních návycích, o předváděných výkonech na hřišti. Jde o to, zda se ostatní kluby poučit vůbec chtějí. Pokud se bavíme přímo o Plzni, tak se ostatní mohou poučit určitě v harmonii v klubu, sehranosti a koncepčnosti.

Horst Siegl:
Plzeň hraje vždy sebevědomě, aktivně a až do devadesáté minuty jsou všichni hráči ve sprintu. Vždyť v Kodani, když šel v 90. minutě do úniku Kolář, měl podporu od Pavla Horvátha, který rozhodně není brejkový typ hráče (úsměv). Takže rozhodně v sehranosti, fyzické připravenosti, schopnotsti hrát stejně doma i venku a herním nasazení do posledního hvizdu. A také soudržnosti týmu. To bylo nejlépe vidět při třetí brance střídajícího Filla, ta obrovská radost se spoluhráči. Z toho je jasné, že celý tým táhne za jeden provaz a to je potom hodně důležité i v okamžicích, když vám to úplně nejde.

Jak byste srovnal Slavii, která postoupila do Ligy mistrů před lety, a současnou Plzeň?

Stanislav Levý:
Jsou to dva rozdílné mančafty, oba měly rozdílné soupeře. Slavia v té době ale také těžila ze hry krajních obránců i záložníků, hrála na dvě, tři přihrávky a jak Jarolím tehdy, tak Vrba nyní dostali možnost pracovat koncepčně, ale jinak se to strašně těžko srovnává. Moc bych se do toho srovnání nechtěl pouštět.

Josef Csaplár:
Srovnávat se nedají. Oba kluby k úspěchu došly jinými cestami. Jiná historie, klubové zázemí, klubový rozpočet, chování k hráčům. Jiná filozofie nákupu hráčů, jiný způsob fotbalu. Slavia postoupila se štěstím, díky famóznímu výkonu Martina Vaniaka, zato Plzeň vítězí fotbalem a herní kvalitou. Sešívaní měli na druhou stranu v Ajaxu mnohem silnějšího soka než Plzeň v Trondheimu nebo nyní v Kodani. A vzpomeňte si, jaké výsledky poté uhrála v Lize mistrů nebo v Evropské lize, když narazila na evropskou špičku. Nebyl to rozdíl třídy, ale světů. Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat, jak se s tím nyní Plzeň popere, kterou toto všechno nyní čeká.

Horst Siegl:
Myslím si, že je tento tým kvalitnější než Slavia před čtyřmi lety. Plzeň dle mého může v Lize mistrů uhrát lepší výsledky. Ale uvidíme, důležitý bude také losu.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Konstruktér - junior

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat