Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeň čeká ještě těžký poločas, varují experti

Sport

  19:34
PRAHA - Fotbalisté Plzně se významným krokem přiblížili k účasti v hlavní fázi prestižní Ligy mistrů. Vždyť na půdě Kodaně zvítězili 3:1. "Pokud předvedou svou hru i v odvetě, problém s postupem mít nebudou," míní fotbalový expert a trenér Josef Csaplár.

Kodaň - Plzeň (Bystroň). foto: ČTK

Na co si musí dát Plzeň před odvetou pozor?

Stanislav Levý (trenér a bývalý reprezentant):
Jestliže Kodaň otevře hru a bude hrát na maximální riziko, Plzeň bude mít velkou výhodu. V takovém případě to totiž může pro Kodaň dopadnout podobně špatně. Dánové byli v prvním duelu nebezpeční prakticky jen ze standardních situací.

Josef Csaplár (trenér):
Hlavně sama na sebe. Plzeňští moc dobře vědí, o co jde. Se vší úctě k Dánům, tohle už není o Kodani.

Horst Siegl (fotbalový útočník):
Určitě si musí dát pozor na úvod zápasu. Největší zbraní Kodaně byly standardní situace, takže základ je nedělat fauly v okolí vápna. A pokud je už fotbalisté udělají, tak ty standardky uhlídat. Důležité je také hrát aktivně stejně jako v Kodani. Dále je nutné uhlídat N´Doyeho, útočníka Kodaně, který byl jasně nejnebezpečnějším hráčem dánského celku.

Může Plzeň ještě o postup přijít?

Stanislav Levý:
Nedovedu si to představit. Plzeň má sehrané a zkušené mužstvo, které se jistě poučilo i z prvního poločasu odvetného duelu s Trondheimem. Nevidím šance Kodaně na to, aby připravila Plzeň o postup. Západočeši si vypracovali naprosto luxusní náskok. A z mého pohledu není možné, aby jej prohospodařili.

Josef Csaplár:
Určitě může. Je to stále jen první poločas. Kodaň je schopná dát venku tři branky. Ale opakuji: je to jen a jen o Plzni. O tom, jak k zápasu přistoupí, jak si bude věřit. Pokud zůstanou hráči sebevědomí, budou hrát svojí hru, neměli by mít problém postoupit do základních skupin Ligy mistrů.

Horst Siegl:
Stát se může všechno, ale byla by to velká sportovní tragédie. A hlavně by si za to mohli Plzeňští sami. Co si budeme povídat, asi nikdo nečekal, že Plzeň předvede v Kodani takový výkon a přiveze tak skvělý výsledek. Byla by hloupost se nyní o postup připravit.

Čím je Plzeň příkladem pro ostatní české ligové kluby?

Stanislav Levý:
Když to vezmu z pohledu trenéra, potřebujete čas a také šanci si vybrat hráče, které chcete. To podle mne v mnoha českých klubech možné není. Základ je v koncepci. Nejen o ni mluvit, ale také ji poté praktikovat. Krásným příkladem je v Plzni příchod Neuvirtha. Je to skvělý stoper, ale nezapadl Vrbovi do koncepce a stylu hry, v klubu si v tu chybu uvědomili, pustili jej do Mladé Boleslavi a místo něj přivedli Čišovského.

Josef Csaplár:
Příkladů pro české týmy bylo více... Sparta na přelomu tisíciletí, také Liberec, nyní to jsou juniorské reprezentace, i když samozřejmě práce v klubu a v národním týmu je jiná. V tomto případě ale můžeme mluvit o herních návycích, o předváděných výkonech na hřišti. Jde o to, zda se ostatní kluby poučit vůbec chtějí. Pokud se bavíme přímo o Plzni, tak se ostatní mohou poučit určitě v harmonii v klubu, sehranosti a koncepčnosti.

Horst Siegl:
Plzeň hraje vždy sebevědomě, aktivně a až do devadesáté minuty jsou všichni hráči ve sprintu. Vždyť v Kodani, když šel v 90. minutě do úniku Kolář, měl podporu od Pavla Horvátha, který rozhodně není brejkový typ hráče (úsměv). Takže rozhodně v sehranosti, fyzické připravenosti, schopnotsti hrát stejně doma i venku a herním nasazení do posledního hvizdu. A také soudržnosti týmu. To bylo nejlépe vidět při třetí brance střídajícího Filla, ta obrovská radost se spoluhráči. Z toho je jasné, že celý tým táhne za jeden provaz a to je potom hodně důležité i v okamžicích, když vám to úplně nejde.

Jak byste srovnal Slavii, která postoupila do Ligy mistrů před lety, a současnou Plzeň?

Stanislav Levý:
Jsou to dva rozdílné mančafty, oba měly rozdílné soupeře. Slavia v té době ale také těžila ze hry krajních obránců i záložníků, hrála na dvě, tři přihrávky a jak Jarolím tehdy, tak Vrba nyní dostali možnost pracovat koncepčně, ale jinak se to strašně těžko srovnává. Moc bych se do toho srovnání nechtěl pouštět.

Josef Csaplár:
Srovnávat se nedají. Oba kluby k úspěchu došly jinými cestami. Jiná historie, klubové zázemí, klubový rozpočet, chování k hráčům. Jiná filozofie nákupu hráčů, jiný způsob fotbalu. Slavia postoupila se štěstím, díky famóznímu výkonu Martina Vaniaka, zato Plzeň vítězí fotbalem a herní kvalitou. Sešívaní měli na druhou stranu v Ajaxu mnohem silnějšího soka než Plzeň v Trondheimu nebo nyní v Kodani. A vzpomeňte si, jaké výsledky poté uhrála v Lize mistrů nebo v Evropské lize, když narazila na evropskou špičku. Nebyl to rozdíl třídy, ale světů. Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat, jak se s tím nyní Plzeň popere, kterou toto všechno nyní čeká.

Horst Siegl:
Myslím si, že je tento tým kvalitnější než Slavia před čtyřmi lety. Plzeň dle mého může v Lize mistrů uhrát lepší výsledky. Ale uvidíme, důležitý bude také losu.

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Mohlo by vás zajímat