Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Plzeň k zimnímu spánku dosupěla. 'Potřebujeme okysličit,' tvrdí kouč

Sport

  12:00
PRAHA - Debaty o šancích fotbalistů Plzně na titul jejich trenér Pavel Vrba (46) oddaloval na konec podzimní části ligy. Po posledním letošním zápase ale zůstal dál zdrženlivý. Nebylo se čemu divit. Páteční porážka od Bohemians 1905 umazala další díl z pohodlného náskoku vedoucího týmu ligy.

Bohemians 1905 - Plzeň (kouč hostí Pavel Vrba). foto: ČTK

Dá se otevřeně říct, jestli hrajete o titul? 
Jsme první a máme náskok čtyř bodů. Kdyby mi to někdo pověděl před začátkem sezony, odvětil bych, že taková situace těžko nastane. Při pohledu na celý podzim jsme tedy určitě spokojení. Když se podívám jen na poslední dvě kola, je to jiné. Hodnotit podzim po čerstvých ztrátách je pro mě obtížnější. Naše výchozí postavení nicméně zůstává dobré. Jsem si jistý, že na jaře ještě určitě pár bodů přidáme a budeme bojovat o pohárové umístění.

DÁLE ČTĚTE

Může vám konkurovat ještě někdo jiný kromě druhé Sparty?
Nechci vůbec nikoho podceňovat. Jsou mužstva jako Mladá Boleslav, Teplice, Jablonec a Olomouc, která si také drží formu. To je určitě skupina, která o pohárové příčky stojí. Výsledky v prvních pěti jarních kolech potom rozhodnou, kdo o ně bude doopravdy hrát.

Jak vnímáte vzestup Sparty v posledních kolech? Ještě nedávno ji mnozí odepisovali... 
Je nutné připomenout, že ztrácela body jen v momentech, kdy se ocitla pod obrovským tlakem souvisejícím s bojem o postup do Ligy mistrů. Kritika na ni byla obrovská, měla také řadu zraněných. Některé zápasy v lize také trošku podcenila a dávala příležitost hráčům, kteří neměli úplně formu. Ale teď vidíte sami, že Sparta svoje ligové zápasy zvládá stoprocentně. Je vidět, že jejím cílem jsou nejvyšší mety.

Pro vás bude důležité udržet pohromadě kádr v Plzni. Máte signály, že na některého hráče už přišla konkrétní nabídka?
Nevím, jestli přímo signály. Jsou nějaké informace, mluví se o tom, že by někteří hráči mohli odejít. Uvidíme, co se bude dít. Pokud k tomu dojde, budeme určitě reagovat. Pokud nás někdo opustí, budeme za něj shánět adekvátní náhradu. Nemám soukromý odhad, v kolika případech k tomu může dojít. O žádné konkrétní nabídce totiž zatím nevím.

Budete požadovat po vedení klubu posílení kádru? 
Po vedení klubu nic nepožaduju. Každý příchod nového hráče probíhá po konzultacích. Rozhodne se po diskuzi mezi třemi čtyřmi lidmi. Pokud se na tom všichni shodneme, určitě kádr doplníme.

Potřebujete vůbec posílit? 
Vždy se říká, že je nutné po půlroce nějak okysličit mužstvo. Potřeba udělat nějaké změny tu zůstává, i když jste úspěšní. Každému mužstvu to může jedině prospět.

Jak moc namáhavý byl podzim pro vás osobně? 
Tlak je na hráče i na trenéra, v tom není moc rozdíl. Závěr soutěže jsme si zpackali sami a nemohly za to články v novinách nebo tlak od vedení. Byla to jen naše chyba, nezvládli jsme to. Měli jsme mít minimálně o dva či tři body víc.

Potřebujete stejně jako hráči odpočinek? Těšíte se na něj?
Budu rád, když si od pátku budu moct oddechnout, a doufám, že naberu síly, abychom vstoupili do jarní části ligy s čistými hlavami. Jelikož přes sezonu nejsem moc s rodinou, budu se jí teď měsíc věnovat.

Mohl byste vybrat zápasy, které se vašemu týmu během podzimu nejvíc povedly? 
Vybral bych vítězství v Jablonci nebo Českých Budějovicích. To jsou zápasy, které jsme zvládli suverénním způsobem a velmi fotbalově. Pro oko diváka zase bylo zajímavé utkání v Mladé Boleslavi, i když jsme v něm nebodovali, nebo domácí výhra nad Teplicemi. Za celý podzim nás potkaly duely, které se nám vydařily velice dobře. Potom další, v nichž nám pomohlo i štěstí. A pak ty, co jsme nezvládli. To se týká hlavně dvou posledních.

Autor: