Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Po nás potopa? Čím trenér Jarolím zachrání složitou situaci

Sport

  10:00
Jak z téhle bryndy ven? Fotbalová reprezentace má dva měsíce na to, aby zachránila, co se zachránit dá. Trenér Pavel Vrba odchází, podepsal smlouvu v Dagestánu. Jestli se žezla chopí Karel Jarolím, čeká ho mimořádně těžký úkol.

Stane se Karel Jarolím novým trenérem reprezentace? foto: ČTK

Vrba dostane v Rusku za měsíc to, co by bral v Česku za rok, říká agent

Mohla to být procházka do fotbalového ráje. Pavel Vrba byl přece vyvolený. Mocný boss Miroslav Pelta ho pokoutně vyfoukl Plzni, které za něj poslal osm milionů, protože si byl jistý, že je to jediná cesta ke štěstí. Teď, po dvou a půl letech, reálně hrozí cesta do průšvihu.

Fotbalová reprezentace je bez trenéra. Bez kapitána Rosického. Možná bez brankáře Čecha, který seriózně zvažuje konec. Bez šťávy i bez nadšení, které vyprchalo během nepovedeného mistrovství Evropy.

Zatímco Vrbův příchod vyvolal v prosinci 2013 euforickou vlnu, čtvrteční sbohem má hořkou příchuť. Se vším všudy. Skoro to připomíná trudné rčení: Po nás potopa! Čeho se vlastně může chytit Vrbův nástupce, který už 4. září povede Česko do světové kvalifikace proti Severnímu Irsku? Moc toho není!

A kdo to bude? Asi Karel Jarolím. „Nezbývá nám, než respektovat přání trenéra (Vrby), který si chce vyzkoušet zahraniční angažmá a návrat ke klubovému fotbalu,“ reagoval předseda Pelta.

Kdo nahradí Vrbu?

Karel Jarolím
Zatím se chystal na předkolo Evropské ligy, ale nejspíš Mladou Boleslav opustí pro vyšší cíl. Bude zajímavé, jestli si k sobě vezme syna Davida, který mu pomáhá v klubu a v reprezentaci hrál.

Vítězslav Lavička
Varianta přesun. Z jednadvacítky k áčku. Vyloučit se to nedá. Lavička má dobré renomé a vizitku slušňáka.

Ivan Hašek
„Neznám trenéra, který by nechtěl vést svou zem,“ reagoval. Teď však míří do Emirátů.

Zdeněk Zeman
Když čtenáři na webu iDNES.cz hlasovali, kdo z kandidátů se jim líbí nejvíc, Zeman anketu vyhrál. Žije v Itálii, není zatížený vlivy, má svůj styl.

Zatímco Pavel Vrba ve čtvrtek vyfasoval tmavomodré tréninkové oblečení se žlutým logem klubu Anži na hrudníku, Pelta zkrátil dovolenou v Řecku a na dálku začíná vyjednávat. Za týden chce na výkonném výboru představit jméno nového kouče.

Buďte si jisti, že to stihne, protože mu hoří půda pod nohama. Nejblíž do funkce má Karel Jarolím z Mladé Boleslavi. Respektovaný a zkušený muž. Podobný pedant jako Vrba, navíc se nebojí nepopulárních kroků.

Naposledy se nemazlil se slavným Barošem, ve Slavii sejmul kapitána Brabce, když si začal příliš vyskakovat. Ačkoli si proti sobě poštval veřejné mínění, odstavil také záložníka Kolouška, který se vracel po chemoterapii, nebo slávistického srdcaře Šmicera.

Alternativa s Jarolímem, kterého bude muset asociace vykoupit z Boleslavi za zhruba 10 milionů korun, se jeví jako ideální pro případ, že Pelta nebude chtít obětovat kvalifikaci o mistrovství světa 2018.

Kdo zná Peltu, ten neváhá: Žádná oběť, chce na šampionát! S Jarolímem na lavičce je záruka herní kázně a taktického řádu, což může k úspěchu dovést i slabší tým. Jak známo, na Euru se mátožní Češi zařadili mezi nejhorší a ve světové kvalifikaci je ještě obtížnější síto. Přímo postupuje pouze vítěz skupiny, což si plánují Němci.

Jak a čím bude chtít konkurovat česká reprezentace? Bez vyzkoušených třicátníků, kteří skončili (Plašil, Limberský, Lafata) nebo možná skončí (Rosický, Sivok, Čech, Kadlec), bude výběr ještě daleko užší.

Kdyby chtěl Pelta dlouhodobější řešení, vsadí na neokoukanou tvář. Jako kdysi Němci na Joachima Löwa, který mužstvo z gruntu přebudoval, vtiskl mu novou tvář a teď sbírá tituly.

Pavel Vrba má od čtvrtka jistotu, byť ve velmi nejistém Dagestánu. Vrací se ke každodenní práci, která mu ve strahovské kanceláři tolik chyběla. Vzal si s sebou asistenty Fitzela s Bokijem a trenéra brankářů Ticháčka. Jestli Machačkalu dotáhne do pohárů, jak si přejí jeho noví šéfové, bude znovu král.

Zato národnímu týmu, jak jste jistě pochopili, hrozí krize. A co když ani varianta Jarolím nevyjde? V záloze je Vítězslav Lavička coby trenér reprezentační jednadvacítky. Pro Peltu nejlevnější, ne však prioritní řešení. Anebo má velký boss v kapse ještě nějaký trumf?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!