8. června 2011 17:33 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Podfuk? Blatter láká Dominga k očistě fotbalu

Zleva: Plácido Domingo, Johan Cruyff, Henry Kissinger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Plácido Domingo, Johan Cruyff, Henry Kissinger. | foto: Reprofoto

CURYCH/PRAHA Na jaře přestal být ředitelem opery ve Washingtonu, a už má Plácido Domingo další pracovní nabídku. Tentokrát by ale neměl zpívat... Světoznámého tenoristu láká předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter, aby pomohl vylepšit image jeho organizace, kolem níž se točí řada obvinění z uplácení. Dusná nálada poznamenala minulý týden také opětovné zvolení Blattera do funkce na kongresu v Curychu.

"Spíš ho vidím jako poradce, nikoliv jako experta," řekl Blatter o formě Domingova případného angažmá v rozhovoru pro CNN. Kromě toho zmínil další kandidáty, které by rád zařadil do nově utvořeného výboru. Oslovil bývalého ministra zahraničí USA Henryho Kissingera a někdejšího vynikajícího fotbalistu a později také úspěšného trenéra Johana Cruyffa.

Jaká bude odezva zmíněných osobností, ještě není jisté. "Jsem velký fotbalový fanoušek. Dívám se na tolik zápasů, kolik jen jde. Nemůžu ale zatím říct nic konkrétního, dokud se seznámím s detaily," řekl Kissinger pro BBC. Už v roce 1999 působil v podobné roli u Mezinárodního olympijského výboru, kde pomáhal upravit kritéria pro volbu pořadatelů olympijských her.

Také Domingo fotbal rád sleduje, v devadesátých letech navíc s dalšími operními hvězdami Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem pořádal v rámci mistrovství světa společné koncerty. "Je šťastný a hrdý, že může být součástí takového projektu," tlumočil Blatter pěvcovu reakci. Britská média, která šéfa FIFA intenzivně kritizují, ale berou oslovení celebrit jako zastírací manévr a připomínají jiný Blatterův výrok.

Vládce FIFA odmítl, že by inicioval vyšetřování uplácení v souvislosti s volbou Kataru za pořadatele MS 2022. Právě v tomto případě panuje nejvíc pochybností, o koupeném mistrovství se zmínil v e-mailu i generální sekretář FIFA Jerome Valcke. "Nevím, proč bychom měli nějaký případ otevírat jen proto, že někdo řekne něco proti Kataru," divil se Blatter.