Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trofeje Dukly se vrátily na Julisku. Fantazie, radoval se Masopust

Sport

  13:39
PRAHA - Už je všechno, jak má být. Skutečnost, že fotbalová Dukla má po dlouhých šestnácti letech opět na Julisce své trofeje, udělala radost fanouškům, ale i legendám kdysi slavného týmu. "Je to skvělé, vždyť ty poháry, diplomy a vlajky jsou historie Dukly," raduje se Josef Masopust, dvaaosmadesátiletá ikona klubu a držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy pro rok 1962.

Josef Masopust u své sochy foto: ČTK

Po oněch šestnáct let byla potíž, že tradice někdejšího vojenského klubu, jedenáctinásobného mistra Československa a mimo jiné semifinalisty Poháru mistrů evropských zemí z roku 1967, patřila někomu jinému. Konkrétně klubu z Příbrami, kam se Dukla po neshodách svého tehdejšího majitele Bohumíra Ďurička s armádou kvůli výši nájmu za stadion stěhovala v roce 1997. Jaroslav Starka, příbramský šéf, tým poté koupil, a s ním i trofeje.

"Když jsem si od pana Ďurička Duklu koupil, musel jsem za ni zaplatit. A koupil jsem ji i s celou její historií. Mám kupní smlouvu. Když budou v Praze chtít, mohou si trofeje koupit zpátky," vysvětloval Starka v roce 2007. Tenkrát FK Dukla Praha, který vznikl v roce 1998 oddělením od tehdejšího příbramského FC Dukla, získal druholigovou licenci od Jakubčovic.

Poháry a další propriety nyní od Příbrami odkoupil nový majitel Dukly Petr Paukner, trofeje jsou od pátku na Julisce.

"Je to pro mě fantastická zpráva," těší Josefa Masopusta. "Protože když trofeje z Julisky odvezli, bylo to velmi smutné a smutek mě neopouštěl ani později. Návrat pohárů krásně navazuje na návrat Dukly do první ligy v roce 2011, jsem rád, že jsem se obou těchto momentů dočkal," dodává jedna z největších postav českého fotbalu.

Viktor: Příbram se pořád chlubí naší historií

Nadšení sdílejí i jeho spoluhráči ze slavné éry Dukly. "Ty poháry jsou kus klubové historie a k naší hráčské generaci patří. Je dobře, že jsou zpátky, aspoň po nás na Julisce zbyde nějaká památka," pokyvuje hlavou Josef Vacenovský, někdejší útočník Dukly.

Také legendární brankář Dukly Ivo Viktor přiznává, že jej stěhování trofejí do Příbrami mrzelo. "Co mrzelo - štvalo. Vždyť pak na Julisce několik let působilo jen pár mládežnických družstev. Ty poháry zkrátka k Dukle patří, stejně jako její legendy. Proto mi i dnes vadí, že Příbram se na svých internetových stránkách pořád chlubí našimi tituly a poháry. Nebo tím, že za ni hrál Pepík Masopust. Copak Pepík hrál někdy za Příbram? To jsou zmatky, které staví historii na hlavu," horlí Viktor, nejlepší hráč závěrečného turnaje "zlatého" mistrovství Evropy v roce 1976.

Návrat trofejí na Julisku přivítal i Josef Jelínek, levé křídlo stříbrné "chilské" reprezentace z MS v roce 1962. "Povedlo se to až teď, ale zaplaťpánbůh. Ale dobře vím, že mnohé poháry z Příbrami nedorazily - od kamarádů z Příbramska mám zprávy, že mnohé se vyskytují v tamních hospodách. Nicméně jsem rád, že jsem se toho dožil," přiznává muž, který donedávna působil na Julisce jako správce.

Americký pohár zůstal v Polsku

Pohárů a trofejí, které v pátek dorazily na Julisku, je celkem 64. Americký pohár, který Dukla v letech 1961 - 1964 získala v New Yorku čtyřikrát, však mezi nimi není. "Ten byl putovní, vždycky jsme ho museli přivézt na další ročník turnaje zpátky. V roce 1965, když jsme ve finále prohráli s Polonií Bytom, si jej Poláci odvezli domů. Tam už zůstal, protože Americký pohár už se dál nehrál," vysvětluje legendární sekretář Dukly, pětasedmdesátiletý Miloslav Jícha.

Mezi znovunabytými relikviemi nechybí ani vlaječka Pelého klubu FC Santos, který Dukla v roce 1959 porazila na turnaji v Mexiku 4:3. "Ale je pravda, že některé trofeje chybí, asi se někde zašantročily," krčí rameny Jícha. "Nicméně to, co opět máme, je pro nás velmi důležité, a to včetně fotodokumentace. Teď všechny poháry omýváme a leštíme, z Příbrami se totiž vrátily v dost zašlé podobě."

Na Julisce plánují, že si konečně zřídí fotbalovou síň slávy. Ale ještě předtím, před ligovým zápasem proti Brnu, které se hraje tento pátek, se na stadionu sejdou všichni zaninteresovaní včetně legend v čele s Josefem Masopustem. "Oslavíme to šampaňským, a trofeje budou u toho," těší se Josef Jelínek.

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...