Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie obvinila 12 fotbalistů. Podplácení prý řídila skupina Slováků

Asie

  9:26aktualizováno  21:13
PRAHA - Českým fotbalem hýbe sázkařská aféra. Za ovlivňováním fotbalových zápasů stála podle slovenské policie skupina Slováků, která prý uplácela i hráče na Slovensku. Kvůli podezřelým zápasům obvinila česká protikorupční policie dvanáct současných i bývalých fotbalistů z podplacení a přijetí úplatku.
Fotbal - ilustrační foto

Fotbal - ilustrační foto foto: ČTK

Podle bezpečnostního manažera Fotbalové asociace České republiky Martina Syneckého se však aféra dotkne hlavně nižších soutěží. "Nejvyšší soutěž je velmi přísně hlídána, každý zápas je důkladně monitorovaný, což nelegálnímu prostředí nepřeje. Také druhá liga je pod zvýšeným dohledem. Nemohu být konkrétnější, ale toto bude spíš záležitost amatérských soutěží od třetích lig a ještě níž," uvedl.(více čtěte ZDE)

Podle dostupných informací mělo ve zmanipulovaných zápasech padnout čtyři nebo více branek. Samotné sázky pak probíhaly přes internet v sázkových kancelářích v Asii.

"Jednalo se o organizovaný trestný čin. Na čele skupiny stál člověk z Asie a přes slovenského zprostředkovatele oslovoval hráče na Slovensku," řekl policejní prezident Tibor Gašpar slovenskému serveru sme.sk. Skupina podle Gašpara za poslední rok ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice i na Slovensku. Na úplatcích hráčům prý rozdala minimálně 210.000 eur (5,4 milionu korun), na zápas údajně připadly úplatky v rozmezí od 2000 do 60.000 eur. Slovenská policie odhadla, že prostřednictvím sázení gang vydělal na jednom zápase až 50.000 eur. 

Třetiligový klub z Roudnice nad Labem zatím nemá od policie informace o tom, jakým způsobem figurují čtyři hráči týmu v současné kauze možného ovlivňování fotbalových zápasů. Dva hráči se klubu ozvali, že jsou vyšetřováni na svobodě. O dalších dvou zatím nemá klub žádné zprávy.

V tiskové zprávě zveřejněné na webu o počtu obviněných v Česku informoval mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej. Více než dvacet dalších lidí policisté vyzvali k podání vysvětlení.

Jména obviněných nechtějí v tuto chvíli konkretizovat. "K zadrženým osobám můžeme uvést, že se jedná o fotbalisty či bývalé fotbalisty různých výkonnostních úrovní," uvedl Ibehej.

Policejní akce začala ve středu ráno na různých místech České republiky. Kriminalisté při ní provedli celkem 15 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství ve Strakonicích. Protikorupční útvar při vyšetřování spolupracuje se slovenskými kolegy.

ČTĚTE TAKÉ

Dlouhodobá akce

Fotbalová asociace České republiky uvedla, že sama přivedla policii na stopu už před 11 měsíci, kdy získala informace o možných nekalých praktikách. "Aby byla záležitost co nejvíce utajena, věděla o případu po celou dobu jen velmi úzká skupinka lidí z fotbalové asociace. S ohledem na to, aby nebylo narušeno vyšetřování a kroky policie, nebylo možno v úvodu akce poskytnout více informací, jejich postupné uvolňování je v gesci policie," stojí v prohlášení FAČR.

Z ligových klubů zatím potvrdily přítomnost policistů jen Teplice. Jejich hráč David Jablonský nedorazil na čtvrteční trénink, protože byl u výslechu. Objevilo se i jméno Egona Vůcha, teplického reprezentanta do 21 let, který však prý naopak nabídku na manipulaci kvůli sázení odmítl.

Jablonského a Vůcha vyslýchali už ve středu, ve čtvrtek si Jablonského pozvali znovu. "Můžu potvrdit jenom to, že (Jablonský) nebyl na tréninku. Ale to je všechno, co v tuto chvíli víme. Policie nám k případu zatím žádné další informace neposkytla. Až budeme vědět víc, rádi se ke všemu vyjádříme," uvedl Hrdlička.

Mezi obviněnými by podle informací z tisku mohli být hráči z Roudnice nad Labem, hrající ČFL. Dalším z center vyšetřování může být klub ČFL ze Strakonic, jejichž státnímu zastupitelství byl svěřen dozor nad případem. Mezi podezřelými se v médiích objevilo jméno Jana Halamy z Českých Budějovic, který dříve ve Strakonicích hrál. V současné době je na hostování ve střížkovských Bohemians. Podle České televize měl být obviněn i hráč druholigové Vlašimi.

Jeden zápas první ligy byl podezřelý, vyhodnotil monitorovací program

Sázky na sportovní utkání hlídá mezinárodní monitorovací systém Sportradar, který sídlí ve Švýcarsku a má pobočky v mnoha zemích světa včetně České republiky. Vyhodnocuje nejrůznější data a upozorňuje na podezřelé zápasy a sázky.

Pokud například padne nestandardně vysoký počet branek v prvním poločase, nebo rozhodčí udělí nezvykle mnoho červených karet, systém na to dokáže upozornit. Varuje také tehdy, pokud je na zápas podáno větší množství podivných sázek. Sportradar tři roky využívá i fotbalová asociace. Vloni na jaře systém informoval o jednom podezřelém zápase v první lize, asociace ale po vyhodnocení dospěla k závěru, že duel proběhl v pořádku.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...