25. června 2018 8:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Politická provokace. Švýcarům hrozí za kontroverzní oslavu tvrdý trest

Švýcar Granit Xhaka kontroverzně slaví gól do sítě Srbů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcar Granit Xhaka kontroverzně slaví gól do sítě Srbů. | foto: Twitter The Sun Football

MOSKVA/PRAHA Švýcarským fotbalistům Granitovi Xhakovi a Xherdanovi Shaqirimu hrozí za kontroverzní oslavu gólu při utkání se Srbskem trest zákazu startu na dva zápasy. Světová federace FIFA prošetřuje, zda jejich čin neporušil pravidla o politických gestech při fotbalových zápasech.

Oba fotbalisté po brance překřížili palce, aby napodobili dvouhlavého černého orla, který je symbolem vlajky tzv. Velké Albánie. 

Jde o koncept albánských nacionalistů, který předpokládá sjednocení všech etnických Albánců do jednoho státu, který by se skládal z Albánie, Kosova a také části Srbska, Černé Hory, Makedonie a Řecka).

Xhaka je sice rodákem z Basileje, ale rodiče má Albánce, kteří do Švýcarska emigrovali. Shaqiri se narodil v Kosovu, ale už od mládežnických kategorií reprezentoval Švýcarsko.

Jelikož je pro Srby otázka dnešního samostatného Kosova, historicky srbské provincie, v níž žije albánská většina, citlivá, nelze gesta hráčů vykládat jinak než jako provokace. Shaqiri měl navíc na jedné kopačce vyšitou švýcarskou vlajku a na druhé kosovskou.

Podle disciplinárního řádu FIFA každý, kdo provokuje veřejnost při utkání politickými nebo jinými gesty, by měl být suspendován na dvě utkání a měl by zaplatit pokutu minimálně 5 tisíc švýcarských franků (v přepočtu 112 tisíc korun).

FIFA v sobotu potvrdila, že zahájila vyšetřování hned několika problematických situací kolem zápasu Švýcarsko–Srbsko. Kdyby uznala hráče vinným z porušení disciplinárního řádu, přijdou oba střelci nejen o poslední duel základní skupiny proti Kostarice a také o případný klíčový osmifinálový zápas.

Švýcar Granit Xhaka slaví gól v utkání se Srbskem.

Švýcar Granit Xhaka slaví gól v utkání se Srbskem.

„Kromě výše zmíněných incidentů budeme prošetřovat i pozápasové komentáře srbského trenéra Mladena Krstajiče,“ stálo v prohlášení FIFA. Krstajič měl pro média ostře kritizovat výkon sudího Felixe Brycha, jenž podle něj připravil Srby o penaltu.

„Poslal bych rozhodčího do Haagu. Ať ho tam soudí, jak to dělali s námi,“ pronesl Krstajič před srbskými novináři kontroverzní přirovnání k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

Ten v minulých letech odsoudil řadu Srbů za válečné zločiny. „Očividně pouze Srbové jsou odsouzeni k selektivní spravedlnosti. Dříve ten prokletý Haag a dnes ve fotbale videoasistent,“ napsal pak Kristajič na sociálních sítích.

Švýcarský kouč Vladimir Petkovič nebyl po výhře 2:1 s oslavami svých střelců příliš spokojen a zkritizoval je.

Momentka ze zápasu Srbsko - Švýcarsko.

Momentka ze zápasu Srbsko - Švýcarsko.

„Nikdy bychom neměli míchat politiku a fotbal. Je důležité dodržovat respekt k soupeřům. Byl to krásný fotbal před parádní atmosférou a je škoda, že se teď o zápase mluví kriticky,“ řekl Petkovič, který je původem z Bosny.

Otec záložníka Arsenalu Xhaky strávil tři a půl roku ve vězení jako politický vězeň ještě v době bývalé Jugoslávie. Shaqiri se v Jugoslávii narodil a jako dítě jeho rodina emigrovala do Švýcarska.

„Jen jsem projevoval emoce. Nebyla v tom žádná politika, prostě jsem jen slavil gól,“ uzavřel Shaqiri.

Za své hráče se postavil Švýcarský fotbalový svaz, který v prohlášení uvedl, že hráči byli vyprovokováni rasistickými urážkami ze strany srbských fanoušků.

„Existují hodně emotivní chvíle, kdy si fotbaloví funkcionáři ani novináři vůbec nedokážou představit, co tak silně vyhecovaní hráči cítí. Zvlášť v tak dramatických zápasech,“ uvedl generální sekretář svazu Alex Miescher.

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz