Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Polsko navrhuje FIFA kompromis

Sport

  15:55
VARŠAVA - Polsko nesplnilo požadavek Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) a do dnešního poledne nevrátilo zpět do funkcí odvolané vedení fotbalového svazu. Nejbližšímu soupeři českých fotbalistů v kvalifikaci mistrovství světa tak hrozí kontumace sobotního utkání i dalšího zápasu se Slovenskem a další sankce.

Blatter (vpravo) s Platinim. foto: AFP

Poláci po intenzivním dopoledním jednání přišli s kompromisním návrhem a předložili ho FIFA, která ho teď zkoumá. Zatím není jasné, kdy padne rozhodnutí. "Vyhodnocujeme informace, které jsme obdrželi z Polska. V této fázi momentálně nemůžeme poskytnout žádný další komentář," řekl agentuře AP mluvčí FIFA Pekka Odriozla.

Podle náznaků z Polska se však zřejmě povede spor mezi tamní vládou a organizacemi FIFA a UEFA zažehnat. Předseda vyjednávací komise Michal Kleiber dnes polskému rozhlasu řekl, že po jednáních se všemi stranami dosáhl racionálního kompromisu.

Podle navrhovaného řešení uzná odvolané vedení polského svazu své chyby a samo odstoupí. Podle dnešního vydání listu Dziennik se vzdá mandátu i takzvaný správce svazu Robert Zawlocki, který se ujal funkce před týdnem na popud ministra sportu Miroslawa Drzewieckého. S tímto krokem nesouhlasila FIFA, UEFA, ani odvolané vedení svazu. Odchodem Zawlockého by se uvolnilo místo pro nového správce, kterého by akceptovaly všechny znesvářené strany.

"Je to velmi dobré řešení. Umožní to každému zachovat si tvář a zajistí to legální změny ve vedení svazu," řekl suspendovaný předseda svazu Michal Listkiewicz televizní stanici TVN24.

Drzewiecki nechal odvolat vrcholné funkcionáře svazu v čele s Listkiewiczem kvůli údajnému chaosu v řízení a neschopnosti vypořádat se s korupční aférou, která v posledních dvou letech polský fotbal sužuje. Podle pravidel FIFA je však vměšování vlády do řízení fotbalu nepřípustné.

Situace kolem vedení svazu by mohla skončit až vyřazením reprezentace z kvalifikace mistrovství světa v Jihoafrické republice a ohrozila také polské spolupořadatelství evropského šampionátu v roce 2012.

Vedení UEFA vývoj v kauze zatím pouze sleduje. "Řídí si to FIFA, ale my jsme dnes nic konkrétního od polské vlády neslyšeli. Jsou na tahu, protože ultimátům vypršelo," citovala agentura Reuters mluvčího UEFA.


Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...