Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Potvrzeno. Berbrova partnerka Damková odstoupila z funkce výkonného výboru FAČR

Dagmar Damková a Roman Berbr na utkání české reprezentace v Plzni. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Dagmar Damková už není ve vrcholných funkcích v českém fotbale. Někdejší prvoligová rozhodčí rezignovala na všechny pozice, které ve Fotbalové asociace České republiky (FAČR) zastávala. Následovala tak svého manžela Romana Berbra, který kvůli nekalým praktikám ve fotbale sedí ve vazbě.
  12:37

Damková 

rezignovala na pozici předsedkyně Řídící komise pro soutěže v Čechách a zároveň na roli ve výkonném výboru asociace (FAČR).

Ten má tak momentálně bez Berbra a Damkové už jen deset členů, je však nadále usnášeníschopný.

Česká republika vs. Německo, kvalifikace o MS 2018: zleva Sobotka, Berbr a...
Česká republika vs. Německo, kvalifikace o MS 2018: zleva Sobotka, Pelta,Berbr,...

„Situací́ se bude zabývat výkonný výbor, který je svolaný na příští týden. Ten bude jako kolektivní orgán, který rozhoduje o zásadních otázkách asociace, řešit také možnost případného svolání mimořádné valné hromady,“ prohlásil Michal Jurman, tiskový mluvčí fotbalové asociace.

Fotbalový šéf Martin Malík svolání mimořádné valné hromady nepodporuje.

Nejbližší volební valná hromada je na programu příští rok, datum i kvůli pandemii koronaviru není pevně stanoven. Ale mělo by jít logicky o druhou polovinu roku 2021, protože Malík má mandát předsedy do prosince.

„Předseda Malík je v tomto směru stále přesvědčen, že jakákoli rychlá a překotná řešení v tuto chvíli neznamenají smysluplnou cestu ze současné krize. Ale rozhodovat bude samozřejmě výkonný výbor,“ poznamenal Jurman.

Damková se rozhodla rezignovat pár dnů poté, co byl její životní partner Roman Berbr, dosud místopředseda asociace a faktický vládce českého fotbalu, zadržen policií.

Vyšetřovatelé ho obvinili z korupčního jednání a soud na něj uvalil vazbu. Spolu s ním jsou ve vazební věznici i jeho soukmenovci v páchání údajných trestných činů ve fotbale Roman Rogoz, sportovní manažer druholigového Vyšehradu, funkcionář Michal Káník ze Strakonic a třetiligový sudí Tomáš Grimm.

Spolu s nimi detektivové zadrželi a vznesli obvinění proti dalším patnácti rozhodčím, někteří z nich dosud řídili zápasy i profesionálních soutěží.

Damkové se sice kauza vyloženě netýká. I když zastávala vysokou pozici ve výkonnostním fotbale, spadaly pod ní Česká fotbalová liga a české divize, kde také skandál propukl, většinu času tráví v zahraničí.

Patří jí totiž pozice v mezinárodních organizacích, je členkou komise rozhodčích Evropské fotbalové unie (UEFA) a Mezinárodní fotbalové federace (FIFA). Žádný jiný Čech není ve fotbalové diplomacii tak vysoko postaven.

„Ve středu 21. října po konzultaci s předsedou asociace Martinem Malíkem se Dagmar Damková na svoji žádost rozhodla rezignovat na pozici předsedkyně Řídící komise v Čechách a také na pozici členky výkonného výboru asociace,“ podotkl Jurman.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat