Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Potvrzeno. Útočník Svěrkoš míří do Baníku

Sport

  11:10
OSTRAVA - Fotbalový útočník Václav Svěrkoš se vrací do Ostravy. Osmadvacetiletý bývalý reprezentant ukončil své působení ve francouzském Sochaux a s vedením Baníku se dohodl na pětiletém kontraktu, který by měl podepsat v úterý.

ČR-Belgie, Svěrkoš s Plašilem gratulují Barošovi foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Král ligových střelců z roku 2008 se definitivně vyvázal ze smlouvy v Sochaux, kde od uplynulé sezoně takřka nehrál, a nyní je volným hráčem. I když o jeho služby byl zájem třeba ve Španělsku a v Řecku, Svěrkoš trochu překvapivě zvolil návrat do Baníku, který se zmítá ve vnitřních problémech a po třech kolech je v lize bez bodu poslední.

ČTĚTE TAKÉ

"Rozhodoval jsem se spíše srdcem než hlavou. Cítím, že Baník potřebuje pomoci jako nikdy předtím. Nesmíme nechat Baník padnout," řekl Svěrkoš Moravskoslezskému deníku.

Autor 36 ligových branek strávil poslední půlrok na hostování v Panioniosu Atény. Po návratu do Sochaux zůstal na druhé koleji, a proto se rozhodl pro odchod. Svou francouzskou anabázi zakončil s bilancí 44 zápasů a 10 gólů.

"Kdyby mi šlo jen o peníze, šel bych jinam. Měl jsem lukrativnější nabídky ze zahraničí, ale mě to už táhlo i kvůli současné situaci domů. Cítím, že Baník právě nyní potřebuje pomoci jako nikdy předtím. Vím, že to jsou jenom řeči, ale v Baníku jsem vyrostl a nechtěl bych se přidávat k těm, kteří od něj nyní odvracejí. Nejjednodušší je říct, že Baník je v krizi, nemá peníze a já tam hrát nejdu," řekl Svěrkoš.

Svěrkoš jako lákadlo pro sponozory

Jeho hlavní podmínkou byla dlouhodobá smlouva. Měl by dostat kontrakt na pět roků. Podle majitele klubu Tomáše Petery Svěrkoš v jednání dokonce zohlednil i tíživou ekonomickou situaci Baníku. "Je velmi vstřícný a respektuje současnou finanční situaci klubu. Jsme dohodnuti na pětileté smlouvě. Pevně věřím, že i díky příchodu této baníkovské ikony se zvýší návštěvnost na Bazalech a snad se nám podaří sehnat i nového sponzora," uvedl Petera pro Moravskoslezský deník.

Svěrkoš už se jednou z ciziny na Bazaly vracel: před sezonou 2007/2008, ve které Baníku patnácti góly pomohl k třetímu místu. "Jdu do toho s tím, že se už nemusím dostat nikdy ven. Sedm let jsem v zahraničí hrál, zkusil německou, rakouskou, francouzskou i řeckou nejvyšší soutěž. Neříkám, že jsem se nemohl prosadit více, ale prostě jsem to zkusil a bojoval o šanci. Ničeho nelituji, ani tohoto návratu. Ty zkušenosti, pozitivní i negativní, mi nikdo nevezme," uvedl Svěrkoš.

Bývalý útočník Mönchengladbachu, Herthy Berlín či Austrie Vídeň by si obnovenou premiéru v ostravském dresu mohl prožít v pátečním utkání v Jablonci.

Autor: