30. srpna 2011 15:30, aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Premianta Čecha zastoupí dva čtyřkaři

Reprezentační brankáři Jaroslav Drobný a Jan Laštůvka při tréninku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reprezentační brankáři Jaroslav Drobný a Jan Laštůvka při tréninku. | foto: ČTK

PRAHA Mohli by si klidně říkat čtyřkaři. Ve škole nepatří žáci s druhou nejhorší známkou mezi premianty a ani fotbaloví brankáři se nechtějí příliš chlubit, pokud inkasují čtyřikrát. Jenže přesně taková „kalamita“ se přihodila Jaroslavu Drobnému i Janu Laštůvkovi v jejich klubech.

Drobný chyboval při prohře Hamburku s Kolínem nad Rýnem 3:4, Laštůvka musel přímo na hřišti strpět s Dněpropetrovskem debakl 0:4 na stadionu Dynama Kyjev.

Anketa

Kdo by měl nahradit brankáře Petra Čecha?

Jaroslav Drobný 40
Jan Laštůvka 35

Oba obvyklí náhradníci by přitom potřebovali lepší povzbuzení. Už v sobotu bude jeden z nich hájit reprezentační branku při zápase ve Skotsku. Před klíčovým duelem v kvalifikaci o Euro 2012 není k dispozici Petr Čech – jeden z nejlepších brankářů světa a jasný premiant, který i během nepovedených zápasů národního týmu odvádí nadprůměrné výkony.

Trenér Michal Bílek dopředu oznámil, že si vybere mezi Drobným a Laštůvkou, třetí povolaný brankář Aleš Hruška by měl zůstat na tribuně. Ani víkendové události na názoru trenéra nic nezměnily.
"Ještě nejsem stoprocentně rozhodnutý, kdo půjde do základní sestavy. Ať už to bude kdokoliv, věřím, že odvede kvalitní výkon," tvrdil Bílek před novináři.

Drobného nazvali minelářem

Přehnané panice nepropadají ani Drobný s Laštůvkou. "Nároďák je

S čím přijeli gólmani na sraz

JAROSLAV DROBNÝ (Hamburk)
Kolik dostal v posledním utkání gólů? 4 (prohra 3:4 s Kolínem nad Rýnem)
V klubu se stal z náhradníka jedničkou, ale zatím se na něj valí ostrá kritika kvůli několika výrazným chybám. Ve čtyřech kolech inkasoval už čtrnáctkrát.

JAN LAŠTŮVKA (Dněpropetrovsk)
Kolik dostal v posledním
utkání gólů?
4
(prohra 0:4 s Dynamem Kyjev)
Na začátku třetí sezony v ukrajinském klubu nezažívá příjemné časy. O víkendu dostal čtyři góly od Dynama Kyjev, třikrát inkasoval na půdě Fulhamu v Evropské lize.

ALEŠ HRUŠKA
(Příbram)
Kolik dostal v posledním
utkání gólů?
0
(vítězství 1:0 v Hradci Králové)
Zástupce české ligy v neděli poprvé v sezoně udržel čisté konto.

něco úplně jiného. Když sem člověk přijede, má hned lepší náladu," řekl Drobný navzdory sílící kritice ze strany německých médií. Výrazně chyboval i při posledním utkání a vysloužil si za to posměšné přezdívky.

List Hamburger Morgenpost Drobného překřtil na mineláře. deník Die Welt ho zase nazval králem chyb. "Ve fotbale máte dobrá a špatná období, s Hamburkem teď bohužel prožíváme to špatné. Mrzí mě, že jsem udělal chyby, které nás stály body, ale svět se kvůli tomu nezboří," popsal svoje současné rozpoložení.

V reprezentaci má Drobný zatím příznivou bilanci. Ve čtyřech startech inkasoval dvakrát, naposledy však za Česko chytal loni v srpnu a nemá zkušenost z kvalifikace.

Zato Laštůvka zatím zůstal v národním týmu vždy náhradníkem, čekal by ho tedy pořádně perný debut. Také z jeho slov bylo znát, že brankář musí být trochu flegmatik, aby ustál veškeré tlaky. "Klubové starosti teď jdou stranou. Máme týden, abychom se dostali oba do pohody a ukázali mančaftu, že se na nás dá spolehnout."

Jen na výkonu brankáře se však ve Skotsku stavět nedá. Podobná taktika by se Bílkovu týmu mohla vymstít. "Pokud chceme vyhrát, musíme i nějaký gól dát a zahrát dobře jako celý mančaft," upozornil Drobný. Jako inspirace by mohl posloužit loňský domácí zápas se Skotskem. Tehdy nechali Češi vystřelit soupeře na vlastní branku jen jednou a vyhráli 1:0. Proč nezopakovat stejný scénář?

Advantage Consulting, s.r.o.
HTML/JAVASCRIPT DEVELOPER (30 - 45 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč