Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav

Man. City vyhrál těsně, Liverpool uspěl v derby. Arsenal loupil na Chelsea

Mohamed Salah z Liverpoolu střílí gól do sítě Evertonu. foto: Reuters

Fotbalisté Manchesteru City po dvou porážkách zdolali v 9. kole anglické ligy Brighton 2:1 a vyhoupli se do čela neúplné tabulky. Hned za nimi je Arsenal, který ke konci duelu smázl dvougólové vedení Chelsea a vybojoval remízu 2:2. Liverpool porazil v derby Everton 2:0 až díky dvěma brankám svého nejlepšího střelce Salaha v závěru utkání. Do té doby se marně snažil využít početní převahu, kterou měl od 37. minuty po vyloučení Younga.
  20:59aktualizováno  23:14

V Manchesteru otevřel brzy skóre Argentinec Álvarez a pak předvedl parádu Haaland, který při obou prohrách vyšel střelecky naprázdno. Ve středu pole využil nedorozumění protihráčů a střelou za hranicí šestnáctky nedal brankáři šanci.

V závěru Španěl Fati zápas zdramatizoval, ale obhájce titulu už další ztrátu bodů nepřipustil. V hektickém nastavení těsné vedení uhájil i za cenu červené karty pro Akanjiho.

Arsenal tři předchozí návštěvy Stamford Bridge proměnil pokaždé ve tři body a v této sezoně ještě na hřištích soupeřů nezaváhal. Tentokrát ale ještě 13 minut před koncem prohrával 0:2. Po čtvrthodině hry nařídil rozhodčí po zhlédnutí videa penaltu za Salibovu ruku a Palmer s přehledem poslal brankáře Rayu na druhou stranu než míč.

Hned po změně stran skončil v síti přetažený Mudrykův centr, který původně hledal hlavu Sterlinga. Pro ukrajinského útočníka to byl druhý gól v posledních třech zápasech. Přitom za celou minulou sezonu se po přestupu ze Šachtaru Doněck netrefil ani jednou. Třináct minut před koncem ale domácí brankář Sánchez udělal fatální chybou v rozehrávce a Rice z 25 metrů poslal míč do prázdné branky a Belgičan Trossard brzy po svém příchodu na hřiště vyrovnal.

Pro Liverpool hovořilo v derby s Evertonem postavení v tabulce o deset míst výš i statistika, podle níž se svým městským rivalem od začátku století prohrál jen jeden z 26 zápasů.

Jeho šance se ještě zvýšila, když obránce Young za hodně ostré zákroky stihl krátce po sobě dvě žluté karty. Osmatřicetiletý bývalý anglický reprezentant viděl červenou teprve potřetí v bohaté kariéře, v níž sehrál více než šest set zápasů.

Svěřenci trenéra Kloppa pak sice měli místy až drtivou převahu, ale v koncovce se jim dlouho nedařilo. Až čtvrthodiny před koncem rozhodčí po přezkoumání videa nařídil pokutový kop za ruku, Salah ho bezpečně proměnil a v nastavení výhru zpečetil svým sedmým ligovým gólem.

Newcastle je sice v tabulce až pátý, ale s 24 góly má nejproduktivnější útok v celé Premier League. Čtyři různí střelci pokořili jindy houževnatou obranu Crystal Palace, která z předchozích tří zápasů vyšla s čistým kontem.

Bojovného ducha ukázal nováček Luton, který v Nottinghamu ještě sedm minut před koncem prohrával 0:2, ale stihl zachránit bod.

Manchester United během reprezentační přestávky provázely úvahy o změně majitele i vyhazovu trenéra ten Haga, ale všechno zastínila zpráva o úmrtí klubové legendy Bobbyho Charltona. Ani na hřišti to dlouho na žádnou velkou radost nevypadalo. V Sheffieldu v zápase s posledním týmem tabulky to bylo ještě třináct minut před koncem 1:1, než hosty spasil Portugalec Dalot střelou z dálky. Sváteční střelec se za United trefil teprve podruhé a to je na Old Traffordu s krátkou přestávkou už pět let.

Premier League
9. kolo 21. 10. 2023 13:30
Liverpool FC Liverpool FC : Everton Everton 2:0 (0:0)
Góly:
75. Saláh
90+7. Saláh
Góly:
Sestavy:
Alisson – Alexander-Arnold, Konaté (67. Matip), van Dijk (C), Tsimikas (62. Elliott) – Szoboszlai, Mac Allister, Gravenberch (62. Núñez) – Saláh, Jota, Díaz (81. Gomez).
Sestavy:
Pickford – Young, Tarkowski (C), Branthwaite, Mykolenko (88. Chermiti) – Harrison (46. Keane), Garner, Am. Onana (80. Danjuma), McNeil (46. Patterson) – A. Doucouré – Calvert-Lewin (61. Beto).
Náhradníci:
Kelleher – Endó, McConnell, Quansah, Scanlon.

9. kolo 21. 10. 2023 21:00
Sheffield United FC Sheffield United FC : Manchester United Manchester United 1:2 (1:1)
Góly:
34. McBurnie
Góly:
28. McTominay
77. Dalot
Sestavy:
Foderingham – Bogle, Trusty, Robinson, Thomas – Hamer (84. Traoré), Souza, Norwood /C/ – McAtee (78. Osborn) – McBurnie (52. Brewster), Archer.
Sestavy:
Onana – Lindelöf, Evans (84. Varane), Maguire, Dalot – Amrábat, McTominay (63. Eriksen) – Antony (63. Garnacho), Fernandes /C/, Rashford (88. Mount) – Højlund (63. Martial).
Náhradníci:
Amissah – Seriki, Slímán, Fleck, Buyabu, Oné.
Náhradníci:
Bayındır – van de Beek, Medžbrí, Pellistri.
37. Thomas, 45. Trusty, 62. Souza
82. Evans

Rozhodčí: Oliver – Betts, Cook

Počet diváků: 31 543

9. kolo 21. 10. 2023 16:00
Nottingham : Luton Town Luton Town 2:2 (0:0)