Utkání 12. kola první fotbalové ligy Sparta Praha - Baník Ostrava. Domácí se...

Utkání 12. kola první fotbalové ligy Sparta Praha - Baník Ostrava. Domácí se radují z gólu. | foto: ČTK

Přestřelka na Letné pro domácí. Sparta po výhře nad Baníkem drží kontakt se Slavií

•   20:11
praha - Fotbalisté Sparty ve 12. ligovém kole porazili Ostravu 3:2 a pomstili se Baníku za středeční vyřazení z domácího poháru. Hosté dokázali dvakrát srovnat skóre, když na proměněnou penaltu Josefa Šurala a trefu Ondřeje Zahustela odpověděli nejprve Milan Baroš a poté Dyjan Carlos de Azevedo. V 66. minutě ale dostal červenou kartu hostující Denis Granečný a přesilovku v 80. minutě využil Lukáš Štetina.

Sparta tak dál ztrácí na druhou Slavii čtyři a na první Plzeň patnáct bodů. Nováček Baník prohrál venku v lize pošesté za sebou a je třináctý.

Sparťanský trenér Stramaccioni udělal oproti středečnímu vzájemnému zápasu na Letné hned sedm změn v základní sestavě. Od začátku nově nastoupili Rosický, Biabiany, Mandjeck, Sáček, Zahustel, navrátilec uzdravený Costa a brankář Bičík. Gólmanskou jedničku Dúbravku nepustily do hry zdravotní potíže. Baník naopak udělal oproti středě jen dvě změny: mezi tyče se vrátil Vašek a na hrotu útoku začal Baroš.

Sparta Praha - Baník Ostrava 3:2 (1:1)

Branky: 8. Šural z pen., 52. Zahustel, 80. Štetina - 35. Baroš, 55. De Azevedo. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Wilczek. ŽK: Šural, Costa, Mandjeck, Mareček - Granečný, Pokorný. ČK: 66. Granečný. Diváci: 9125.

Sparta: Bičík - Zahustel, Hovorka, Štetina, Costa - Mandjeck (69. Mareček), Sáček - Biabiany (75. Néstor), Rosický, Vatajelu (46. Janko) - Šural. Trenér: Stramaccioni.

Ostrava: Vašek - Pazdera, Pokorný, Azackij, Morgan (85. O. Šašinka) - Šindelář - Sus (78. Stáňa), Hrubý, De Azevedo, Granečný - Baroš (76. Poznar). Trenér: Kučera.

Sparta na rozdíl od poháru měla aktivní vstup a v osmé minutě se dostala do vedení. Šural po přidržení od Azackého upadl ve vápně, rozhodčí Královec odpískal penaltu a sám faulovaný z pokutového kopu otevřel skóre. Šural dal pátý gól v posledních třech soutěžních zápasech, před týdnem v Jablonci zaznamenal hattrick a skóroval i ve středu.

Letenští z dobrého vstupu nevytěžili druhou branku a Ostrava postupně srovnala hru. Pražanům nepomohly ani další protesty domácího „kotle“, který transparentem vyzval k odchodu z hlediště všechny sparťanské fanoušky, jimž se nelíbí počínání klubového vedení.

Po půlhodině se hostující Baroš ještě nemohl radovat kvůli ofsajdu, ale v 35. minutě už se dočkal. Po rychlém brejku a přihrávce od Hrubého doklepl míč do prázdné branky a gólem dodatečně oslavil sobotní 36. narozeniny.

Sparta dobře vstoupila i do druhé půle a v 52. minutě opět vedla. Po Sáčkově centru si naběhl na zadní tyč obránce Zahustel a dal svůj první soutěžní gól od loňského března. Jenže Baník znovu srovnal. Za tři minuty si naběhl na kolmici Hrubý, Bičík jeho technický pokus vyrazil jen před sebe a De Azevedo neměl problém poslat balon do prázdné branky.

Vrátit domácím vedení mohl vzápětí po Rosického přihrávce Šural, ale Vašek jeho šanci zlikvidoval. V 66. minutě Granečný mimo hru zbytečně fauloval Zahustela a po druhé žluté kartě byl vyloučen.

Sparta tak dohrávala druhou polovinu druhého dějství v přesilovce a zpočátku se jí vůbec nedařilo dostat se do šancí. Až v 80. minutě rozhodla o výsledku spolupráce dvou bývalých hráčů Dukly. Střídající Néstor zahrál roh a Štetina hlavou vstřelil svůj první gól po příchodu na Letnou.