1. listopadu 2008 18:42 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Při fotbale skončilo sedm lidí v nemocnici

Záchranářský vrtulník přilétá ke stadionu v Dunajské Stredě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranářský vrtulník přilétá ke stadionu v Dunajské Stredě. | foto: ČTK

BRATISLAVA Sedm lidí skončilo v nemocnici se zraněními, která utrpěli v důsledku výtržností fotbalových fanoušků při dnešním utkání mezi Dunajskou Stredou a Slovanem Bratislava. Záchranáři byli v permanenci, přestože mezi oběma tábory k přímému střetu nedošlo.

 Zápas byl dopředu považován za rizikový. Očekávalo se, že k potyčkám může fanoušky motivovat nejen sportovní rivalita, ale také národnostní nesnášenlivost. Dunajská Streda je centrem početné maďarské menšiny.

"Šest zraněných bylo převezeno do nemocnice v Dunajské Stredě, jeden vrtulníkem do Bratislavy," shrnula následky střetů fanoušků s policisty trnavská policejní mluvčí Martina Kredatusová. Lehce byl podle ní zraněn i jeden policista.

Šarvátky vypukly už před zápasem, když policie na stadion doprovázela asi tisícovku fanoušků Slovanu. Policejní zásah ale vyprovokovali až později domácí fanoušci, když na stadionu začali házet kameny. Rozhodčí musel utkání na několik minut přerušit. Hosté zápas vyhráli 4:0.

Slovan se s Dunajskou Stredou, která se do nejvyšší soutěže letos vrátila po několika letech, utkal v době rostoucího diplomatického napětí mezi Bratislavou a Budapeští. Zatímco slovenská vláda Maďarsku vyčítá jeho údajnou snahu zasahovat do vnitřních záležitostí na Slovensku, Budapešť zase kritizovala třeba změny ve vydávání učebnic pro děti maďarské národnosti.

Ke zmírnění nepřátelských nálad chtěl přímo na stadionu přispět svou přítomností místopředseda slovenské vlády Dušan Čaplovič, který má v kabinetu na starosti národnostní menšiny.

Slovan má své zkušenosti s následky komplikovaných slovensko-maďarských vztahů už z minulosti. V roce 1992 totiž při utkání s Ferencvárosem Budapešť v Bratislavě proti fanouškům hostů ostře zasáhla policie. V obavě před obdobným zákrokem maďarské strany pak k odvetnému zápasu do Maďarska odcestoval jediný fanoušek slovenského klubu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!