Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příběh roku: Straka získal zakázané jméno

Sport

  16:30
PRAHA - Na začátku roku byl ještě sparťanem srdcem i duší, na jeho konci už profesionálem ve Slavii. Obrat v životě trenéra Františka Straky přinesl zjištění, že se ani ve fotbale překročení některých hranic stále neodpouští.

Trenér František Straka foto: ČTK

O veletoče nebyla v českém fotbale letos v žádném případě nouze. Pořádné překvapení dokázal způsobit Ivan Hašek, když skončil ve funkci šéfa českého fotbalu, což prezentoval jako svůj vnitřní plán vymyšlený dva roky dopředu. Kdo by věřil, že se do Sparty znovu vrátí trenér Jaroslav Hřebík, když ho naposledy fanouškovské protesty z Letné doslova vypudily? A stalo se...

Příběhy roku, které vyšly v LN

Úterý: Petra Kvitová
Středa: Václav Pilař
Čtvrtek: Jaromír Jágr
Pátek: Jaroslav Kulhavý 
Sobota: František Straka

Ale v jednom případě realita předčila bláznivé fantazie opravdu absurdním způsobem.

V novinách se ještě stále píše o Františku Strakovi, na stránkách sparťanských fanoušků spartaforever. cz ho už označují neurčitou přezdívkou jako "toho, jehož jméno nesmíme vyslovit" a důsledně se nového pravidla drží.

Od aprílu zrovna uběhlo půl roku, když na začátku října vyskočila zpráva připomínající žert. František Straka bude trénovat Slavii.

Nebylo třeba dlouho pochybovat o věrohodnosti zdánlivě neuvěřitelné informace. V médiích se poprvé vyskytla jen den předtím, než ji potvrdilo vedení Slavie.

Nejméně překvapeně se snažil působit Straka. Vsadil na opačný projev, než mu byl do té doby vlastní. Sparťanský srdcař proslul tím, jak uměl pracovat s emocemi jako nikdo jiný. Proto měl mezi fanoušky na Letné tolik sympatizantů, ačkoliv v jeho profesním životopise se neskvěla v poslední době žádná vydařená angažmá. Letošek nebyl výjimkou - jeho klub North Queensland v Austrálii zkrachoval, v polské Gdyni zase nakročil do rozklíženého prostředí a skončil v něm po sestupu z první ligy.

INFOGRAFIKA:

Divoký rok 2011 Františka Straky...

Na sparťanské náklonnosti vůči Strakovi nemohla do té doby nic změnit žádná zaváhání.

Přestupem do Slavie rázem popřel nejdůležitější hodnotu, kterou ve fotbalovém prostředí tak hlasitě vyznával. Rázem se jeho jindy impulsivní projev hodně umírnil. V souvislosti se Slavií začal mluvit o čistě profesní záležitosti a jeho slovník ovládlo úsloví o tom, že vzal běžný "džob" - jako každý jiný profesionál.

Rozvíření emocí tím nemohl zabránit, naopak ho svým krokem podpořil. Sám si pro ně připravil podhoubí a rychle zjistil, že nemá příznivce ani na jedné straně. Ve sparťanském táboře ztratil respekt, na slávistické straně se mu ho zase vůbec nepodařilo získat. Neznámí vandalové mu pomalovali dům hanlivými nápisy. Jihoamerický způsob výhrůžek byl v českých podmínkách použitý pouze jednou - u Hřebíka, Strakova následovníka ve Spartě.

VÍCE K TÉMATU:

Nefungoval ani recept, který měl podle Strakova mínění zlobu fanoušků utlumit. V sedmi zápasech získal s týmem víc bodů než jeho předchůdce Michal Petrouš v předchozích jedenácti kolech. Část fanoušků ustala s pískotem, další odmítla názor změnit.

Motivy pro získání Straky na dosud zapovězené území se dají najít v jeho vazbách na majitele Slavie Aleše Řebíčka. Poprvé se setkali už při Strakově působení v Teplicích, budoucí ministr dopravy byl tehdy v severočeském městě zastupitelem a zřejmě také častým návštěvníkem tamějšího stadionu. Na podzim nastal čas kontakty obnovit. Řebíček musel tušit, jakou bouři způsobí. Rozruch pro něj však přišel celkem vhod. Strakovo angažování bylo dlouho velkým tématem, zatímco rozebírání nejasných majetkových poměrů prezidenta Slavie rázem přestalo být zajímavé. V tomto ohledu Straka poslání splnil.

Straka se dostal do opravdu nezáviděníhodné situace. Vedle nenávisti slávistů...
Fanoušci popsali dům trenéra Slavie Františka Straky

Vandalové počmárali Strakův dům vulgárními výrazy.

Ve svojí slávistické misi přesto pravděpodobně mnohem víc ztratí, než získá. Jeho smlouva platí pouze do konce sezony a zůstává víc než nejisté, jestli dostane šanci předvést víc. Pokud mu ji vedení neprodlouží, skončí v nelichotivém postavení. Ve Slavii ani Spartě mu fanoušci už nezatleskají.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pronájem bytu 2+1, 56 m2 - Velké Meziříčí
Pronájem bytu 2+1, 56 m2 - Velké Meziříčí

U Světlé, Velké Meziříčí, okres Žďár nad Sázavou
9 000 Kč/měsíc

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat