Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Problémy Barcelony pokračují. Hledá 150 milionů eur, aby mohla zaregistrovat Lewandowského

Šéf Barcelony Joan Laporta a útočník Robert Lewandowski. foto: AP

Jeden z největších klubů světa, katalánská Barcelona, se stále nevymanila z finančních problémů, za které může především nesmyslná politika předchozího vedení. Důkazem budiž fakt, že přes všechny kroky současného prezidenta Joana Laporteho stále nejsou registrované letní posily klubu.
  12:48

Katalánský web Ara.cat a také celostátní Marca v posledních hodinách přišly shodně s touto informací: Křehká finanční situace jednoho z nejslavnějších fotbalových klubů planety tlačí Laporteho do kouta, ve kterém musí najít dalších 150 milionů eur, aby splnil současné nároky La Ligy pro vyrovnané hospodaření klubu.

Ano, na americkém turné pózoval staronový prezident při představování polského kanonýra Roberta Lewandowského, který stál Barcelonu minimálně 45 milionů eur (s dalšími bonusy se může částka dostat až na 60 milionů eur), jenže ten stále není oficiálně hráčem španělské La ligy.

Stejně jako další letní posily „blaugranas“ – Jules Koundé, Raphinha, Franck Kessié a Andreas Christensen – totiž ještě nebyl jeho přestup zaregistrován.

„Jsem optimista, věřím, že La Liga se k tomu postaví stejně jako my,“ pronesl v pondělí Laporte v rozhovoru pro klubové stránky poté, co aktivoval třetí finanční balíček – prodej 24,5 procenta Barca Studios společnosti Socios.com za 100 milionů eur. Spolu s těmi předchozími získal klub během měsíce aktiva ve výši 707,5 milionu eur.

Jenže ani to zjevně nestačí. Finanční fair-play španělské ligy je velmi přísná (byť se nabízí otázka, proč nebyla tak přísná v předchozích letech, která Barcelonu do současných problémů dostala), mimo jiné je stanovená hranice pro platy na hráče a také na přestupy. Celkově platí, že za jedno utracené euro musí klub vydělat tři.

Barcelonu momentálně drtí především platy. Pořád na ně vydává více než by měla. Pro to, aby mohla zmíněné hráče zaregistrovat a ti tak za ni mohli nastoupit v oficiálním zápase, musí dle katalánských novinářů spoléhat na jeden ze čtyř kroků:

1. Dojde na slova Laporteho a vedení La Ligy se bude dívat na finanční záležitosti stejně jako on. Údajně je rozdíl mezi oběma pohledy stále 150 milionů eur, a to není málo.

2. Přece jen prodá Frenkieho de Jonga, čímž by inkasovala peníze za přestup, a hlavně se zbavila jeho platu.

3. Opětovně se domluví se stárnoucí legendou Gerardem Piquém na snížení platu (udělal to už loni s příslibem, že mu budou ztráty kompenzovány letos). Údajně má od klubu letos dostat 52 milionů eur. Obě strany o této možnosti ve čtvrtek jednaly.

4. Laporte aktivuje čtvrtou páku a prodá zbylých 24,5 procenta Barca Studios.

S ohledem na to, že první prodej těchto práv přines 100 milionů eur, lze údajně očekávat, že by Barcelona nejraději situaci vyřešila kombinací tohoto kroku se snížením platu pro Piquého, který z klubu odcházet nechce, je ochotný o tomto jednat a je si vědom, že už není stoperem číslo 1 ani 2.

Španělská nejvyšší soutěž startuje příští pátek. Barcelonu čeká úvodní duel v sobotu na Camp Nou proti Vallecanu.