10. července 2018 20:57, aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nepoučitelný Vida si nedá pokoj. Na dalším videu s pivem v ruce provokuje Rusko

Domagoj Vida slaví svůj gól do sítě Ruska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domagoj Vida slaví svůj gól do sítě Ruska. | foto: Reuters

PRAHA Za protiruské video stihl vyhazov asistenta trenéra chorvatských fotbalistů na MS Ognjena Vukojeviče, jenž musí svůj tým opustit a zaplatit pokutu 15 000 švýcarských franků (asi 330 000 korun). Disciplinární řízení s Vukojevičem však spustilo masivní příliv negativních reakcí ukrajinských fanoušků, Facebook FIFA jich zahltilo až 160 000.

Působení Ognjena Vukojeviče na šampionátu v Rusku po zveřejnění kontroverzního videa ukončila Chorvatská fotbalová federace (HNS), která na svém webu informovala, že asistent trenéra a pozorovatel na tomto MS byl „zbaven svých povinností“.

„HNS se tímto omlouvá ruské veřejnosti za jednání člena chorvatské delegace. Ognjen Vukojević a Domagoj Vida se taktéž omlouvají za svá vyjádření, která v žádném případě neměla mít politické konotace, ale která nechávala prostor pro takové interpretace,“ píše se na webu HNS.

Jenže jak jinak než politicky video fotbalisty Domagoje Vidy a Vukojeviče interpretovat?

Nyní čtyřiatřicetiletý Vukojevič během hráčské kariéry nastupoval za Dynamo Kyjev, stejně tak i Vida, jenž v klubu působil do letoška a nyní patří Besiktasi.

„Sláva Ukrajině! Tohle vítězství je pro Dynamo a Ukrajinu! Chorvatsko do toho!“ provolávají oba rusky na videu, které okamžitě vyvolalo reakci vedení FIFA.

160 000 negativních komentářů

I když se Vukojevič i Vida krátce po zveřejnění omluvili s tím, že šlo o vtip a nikoliv politickou provokaci, disciplinárka sáhla k trestům: pro Vukojeviče 15 000 švýcarských franků (asi 330 000 korun) pokuty, pro Vidu varování.

Facebookový profil Světové federace FIFA byl následně zahlcen negativními komentáři nejen ukrajinských fotbalových fanoušků, podle dostupných informací jich bylo na 160 000.

Nejčastěji hlásaly „Sláva Ukrajině“, „Hanba FIFA“ či „Sláva Chorvatsku“.

MS ve fotbale 2018, Rusko vs. Chorvatsko: radost balkánského celku po gólu...
Ognjen Vukojevič a Domagoj Vida na chorvatském tréninku.

Mnoho z komentářů, které se vyskytují pod téměř všemi nejnovějšími příspěvky jak na oficiálním profilu FIFA, tak na stránce letošního MS, kritizují střešní fotbalovou federaci za spřažení s Ruskem a za to, že je FIFA „placená Gazpromem“ (ruský energetický gigant).

FIFA zatím nijak nereagovala, oběma Chorvatům ale vyjádřil podporu ukrajinský fotbalový svaz i tamní politici. I když provolání „Sláva Ukrajině“ samo o sobě nelze chápat ofenzivně, v kontextu rusko-ukrajinského konfliktu je jasnou kritikou kremelské politiky.

FIFA dlouhodobě a striktně odmítá a trestá politické projevy na fotbalových trávnicích i v hledištích. Během šampionátu už neunikli pokutám ve výši 8680 eur (225 tisíc korun) hráči Švýcarska Xherdan Shaqiri a Granit Xhaka, kteří oslavovali góly do sítě Srbska gesty odkazujícími na Albánii, odkud oba pocházejí.

Domagoj Vida na novém videu:

O tom, že Domagoj Vida napomenutí od FIFA nebere příliš vážně, svědčí i další video, jež na sociální sítě umístil v úterý. S pivem v ruce chorvatsky opět provolává „Sláva Ukrajině“ a přidává protisrbský komentář, že „Bělehrad hoří“. 

V případě dalšího řízení mu přitom hrozí až dvouzápasový trest, což by jej vyřadilo ze zbytku turnaje. Chorvatsko se ve středu v semifinále MS střetne s Anglií. „Nikdy bych nechtěl být přítěží pro tým, který čeká tak monumentální zápas, jakým je semifinále mistrovství světa,“ pravil asistent trenéra Vukojevič po svém vyhazovu.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz