27. června 2011 11:10 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

První zájemce o Haškovo místo: jablonecký Pelta

Miroslav Pelta (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta (vlevo). | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Majitel fotbalového klubu Baumit Jablonec a zkušený funkcionář Miroslav Pelta v rozhovoru pro internetový server Tyden.cz připustil, že zvažuje kandidaturu na post předsedy fotbalového svazu (FAČR), z kterého nečekaně na závěr nedělní valné hromady odstoupil Ivan Hašek. Jméno nového šéfa fotbalu by mělo být známo 16. září, kdy se uskuteční mimořádná valná hromada asociace.

Pelta je jedním z mála vlivných funkcionářů, kteří se udrželi ve špičkovém profesionálním fotbale přes všechny peripetie, kterými od pádu Františka Chvalovského před deseti lety prošel. Pelta byl dlouho jedním z nejbližších spolupracovníků silného předsedy, kterého už nedokázal nikdo dlouhodobě nahradit. Teď Pelta tvrdí, že by si na funkci troufl. "Hodně lidí se na mě obrací, kandidatura se mi honí hlavou," uvedl.

DÁLE K HAŠKOVU ODCHODU

Známý funkcionář naznačil, že by si dokázal představit, že se ujme nové role. Ne náhodou se jeho jméno okamžitě objevilo v zákulisí valné hromady s tím, že právě on by mohl usednout na uvolněný trůn. "Popravdě - troufl bych si. Zkušenosti mám dlouholeté, působil jsem jako šéf STES, národního týmu, okresního fotbalového svazu a v neposlední řadě regionálního Jablonce, který dlouhodobě patří mezi českou špičku," řekl dnes Pelta.

Přesvědčen, že kandidaturu opravdu podá, však není. "Hodně lidí za mnou chodí a ptají se mě na to samé. Ale není to sranda. Musíme si uvědomit, že předseda svazu velí půlmilionové organizaci. V této republice je móda politiků tvrdit, že zvládnou jakoukoliv funkci. Já k tomu přistupuji zodpovědněji. Zvažuji jazykovou bariéru, ale třeba i čas, který bych musel investovat. Musel bych bydlet v Praze, věnovat se tomu na sto procent," vypočítal i skutečnosti, které ho od nápadu odrazují.

Haškův odchod příliš nekomentoval, ale zřejmě podobný scénář očekával. "Já jsem říkal od začátku, že on patří na hřiště. Pralo se to v něm. Samozřejmě, pro mě to je i tak velké překvapení, ale chápu to - zvláště při té lukrativní nabídce, kterou měl z Emirátů. Sám má určitě blbý pocit, že toho zanechal z minuty na minutu, ale asi to tak cítil. Má asi smíšené pocity. Něco se mu povedlo, něco ne," dodal na adresu bývalého fotbalového šéfa.

Vedle Pelty se spekuluje i o dalších možných kandidátech na předsedu asociace. Nejschůdnější volbou se zdá být bývalý generální sekretář Petr Fousek, který by se mohl stát jakousi "apolitickou" alternativou, protože je vnímán spíše jako fotbalový úředník. Méně pravděpodobná se jeví teorie o návratu Chvalovského, kterého by mohl už v úterý soud definitivně zprostit viny z údajných podvodů, kvůli nimž musel z čela fotbalu odejít.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?