Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Rada připustil, že za opory nemá náhradu

Sport

  14:33
PRAHA - Pokud z kádru současné české fotbalové reprezentace vypadne najednou několik stabilních opor, dostává se tým do problémů. Důvodů je hned několik, ale jako hlavní dnes označil trenér Petr Rada fakt, že kádr není natolik široký, aby mohl být neustále vhodně doplňován a okysličován novou krví.

Česká radost po vstřelené brance. foto: ČTK

Když Rada dnes hodnotil dva kvalifikační duely s Polskem a Slovinskem, nemohl tým až na bojovnost příliš chválit. Porážka v Chorzowě i vydřené vítězství v Teplicích totiž měly dva společné jmenovatele: výrazný herní ústup z bývalé slávy. "Je pravda, že vzpomínat budeme hlavně na to, že jsme vyhráli. Ale je nutné se podívat současné situaci do očí - při řadě zranění už prostě nedokážeme najít vhodné náhradníky, kteří by Rosického a spol. plnohodnotně nahradili," uvedl reprezentační kouč.

Právě Rosický byl přirozeným vůdcem na hřišti i mimo něj a o vlivu jeho ztráty na výkon mužstva nikdo z odborníků nepochybuje. Ovšem Rada dnes za podobně nenahraditelného označil i Poláka. "Když je třeba plnit nějaké úkoly, dokáže to Polák dokonale. Naposledy v Severním Irsku, kde byl jedním, ne-li zcela nejlepším naším hráčem," poukázal Rada na další ztrátu ze středové řady, ve které by za normálních okolností nastupoval ze středeční sestavy zřejmě pouze Sionko.

V klubu dobré, v reprezntaci horší
Všechna další jména jako Plašil, Jarolím či Šírl jsou už považována spíše za náhražky. Rada hráče přesto hájí, nikoho ze současného kádru prý nehodlá zavrhnout ani příště. O všech přitom platí, že z klubů jdou o nich skvělé reference, ale v reprezentaci to nepotvrdí. "Také je to často dáno tím, že v klubu hráči nastupují v jiném systému. Třeba David Jarolím je v Hamburku oporou, ale zde to má těžké," připomněl kouč hráče, který má ze "zbytku" současného kádru ke tvůrčím schopnostem Rosického či Matějovského zřejmě nejblíže.

Rada uznal, že tým postrádá skutečné vůdce. "O tom není pochyb. Hráči jako Nedvěd či Poborský v týmu prostě nejsou. Ale přirozené vůdce mužstvo stále má, což dokázal akcí před rozhodujícím středečním gólem Jankulovski, hodně důležitý je i Ujfaluši," jmenoval zastupujícího kapitána, který však z postu stopera konstruktivní hru příliš ovlivnit nemůže.

Přesto Rada věří, že přijdou zase vydařenější zápasy, než potkaly tým během posledního týdne. "Někteří hráči se začnou vracet, a ti současní se zase dokážou s týmem více sehrát. Přichází určitá obměna týmu a s tím jednoduše nic neuděláme. Rajnoch, Fenin, Slepička, Kladrubský - to všechno jsou hráči, u nichž jsem přesvědčen, že mužstvu mají co dát," naznačil Rada, že o jménech v poslední nominaci nepochybuje.

Nových tváří se prý ale nezříká a zápas s fotbalovým trpaslíkem v San Marinu bude možná ideální pro to, aby přišli další hráči včetně žádaného Necida či sebevědomého Bednáře. "Hráčům mohu slíbit, že je budu pečlivě pozorovat, pojedu se na Bednáře podívat i do Anglie, abych ho viděl naživo," potvrdil Rada, že hledání ideální kostry nového týmu nepovažuje za uzavřené.

Sám kouč v posledních dnech několikrát zopakoval, že herní nepohoda reprezentace vyplývá i z tlaku, který je na tým vytvářen ze všech stran.

Nemyslí si, že by tím nápor na psychiku hráčů ještě zvyšoval. "Nedomnívám se, že bychom to neměli připomínat. Hráči se s tlakem vyrovnávají pravidelně v klubu a tím, že o tom mluvíme, se tlak rozhodně nezvyšuje," odmítl dohady.

Nelíbí se mu také hodnocení některých expertů, že český tým sklouzává do evropského průměru. "Pokud se budeme zlepšovat - a druhý poločas se Slovinskem zlepšení naznačil - můžeme velmi rychle atakovat čelo tabulky naší skupiny. Pořád bez ohledu na počet získaných bodů vidím čtyři rovnocenné týmy, které se mohou o postup ucházet. A že je na čele zrovna Slovensko, to bych nepovažoval za klíčové, protože rozhodovat budou domácí zápasy a to, kdo je zvládne nejlépe," ukončil své hodnocení trenér české reprezentace.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...