15. září 2011 16:04 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rajchl: Omluvit by se měla Sparta a Slavia

Jindřich Rajchl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřich Rajchl. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Majitelé Sparty a Slavie ho vyzvali, aby se omluvil za to, že byla komise rozhodčích odvolána výkonným výborem bez předchozí konzultace s ligovými kluby. Kandidát na předsedu fotbalové asociace a její současný místopředseda Jindřich Rajchl den před volbou oponuje, že omluvu by měli zvolit spíš zástupci pražských "S".

Jak moc vás prohlášení Sparty a Slavie překvapilo?
Jestli se má případ odvolání komise rozhodčích postoupit k odvolací a revizní komisi (ORK), už kluby hlasovaly minulý týden a zamítly to. Ukazuje se, že jde o účelový krok několika klubů a nikoliv vůli Ligového shromáždění. Několika klubům asi vadí, že nemohou nasazovat rozhodčí podle svojí vůle. Pokud se bavíme o respektu k Ligovému shromáždění, měli by si pánové zamést před vlastním prahem.

Nejste tedy ochotný se omluvit, k čemuž vás šéfové obou klubů vyzvali?
Nemám za co. Pokud by se někdo měl omluvit, měli by to být oni, protože nerespektují rozhodnutí Ligového shromáždění.

Aleš Řebíček, majitel Slavie.
Šéf Sparty Daniel Křetínský

Šéfové Slavie a Sparty Řebíček a Křetínský se spojili a zažalovali asociaci.

Co může přinést českému fotbalu napětí mezi částí jeho vedení a dvěma nejslavnějšími kluby?
Podívejte se, kdo napětí vyvolává. Kluby, které neznají stanovy a konvenci rozhodčích UEFA. My se v ní zavázali, že ligové kluby nebudou rozhodovat o složení komise rozhodčích. Domáhají se tedy něčeho, na co nemají právo. Pokud rozkol vzniká, tak jedině kvůli hysterii, že v komisi nebude sedět člověk, který půjde některým klubům na ruku.

Napadli i vaše obchodní propojení s šéfkou ORK Markétou Haindlovou. Co je na něm pravdivé?
O tom si rozhodne ORK sama. Sedíme spolu ve společnosti, která neměla s fotbalem nic společného a nikdy od něj neinkasovala ani korunu. (Podle obchodního rejstříku jde o společnost Sport Management Think Tank) Nelze odvíjet podjatost člena ORK od toho, jestli výkonný výbor nějakým způsobem hlasoval. Kdybych hlasoval proti odvolání komise rozhodčí, znamenalo by to, že by Markéta Haindlová zaujatá nebyla?

Jak vidíte svoje šance na zvolení necelý den před valnou hromadou?
Po tiskové konferenci Sparty a Slavie ještě lépe než před ní. Lidé ve fotbale dají přednost někomu, kdo hájí zájmy pár klubů, nebo kandidátovi, který chce hájit zájmy celého fotbalu. Fotbal je věcí všech - ne jen tří nebo čtyř vyvolených.