Hlavní zásluhu na tom měl především Real Madrid, který trhal rekordy. Nejdražšího hráče historie udělal z Cristiana Ronalda, za nějž Manchesteru United zaplatil 96 milionů eur (asi 2,49 miliardy korun).
Celkem Real za sedm posil zaplatil čtvrt miliardy eur, což je nejvyšší částka investovaná během přestupního okna jediným klubem a více, než kolik investovaly všechny kluby v německé nebo francouzské lize dohromady. Z prodeje hráčů pak sice získal 90 milionů zpět, ale i tak jde o nezvykle vysokou sumu, na kterou si musel prezident klubu Flórentino Pérez vzít půjčku z banky.
Kluby, které nejvíce utrácely1) Real Madrid - 257,4 mil.eur |
Ostatní přední kluby Premier League naopak příliš nerozhazovaly. Manchester United z peněz, které dostal za Ronalda, vložil do nových hráčů ani ne třetinu. Chelsea pak zaplatila větší částku jen do ruského reprezentanta Žirkova, který přišel z CSKA Moskva za 21 milionů eur, a Liverpool s Arsenalem spíše oslabovaly, než posilovaly.
Nejdražší hráči tohoto léta1) Cristiano Ronaldo - 94 mil.eur |
Vedle Realu se totiž plácla přes kapsu i Barcelona, především výměnou útočníků s Interem Milán, když za Ibrahimovice poslala do Itálie kanonýra Eto'a a 46 milionů eur. Dalších 25 milionů pak zaplatila za ukrajinského stopera Čigrinského. "Přivedli jsme všechny hráče, které trenér Guardiola chtěl. Myslím, že můžeme být spokojení," uvedl prezident Barcelony Joan Laporta.
Nejdražší hráči celkově:1) Cristiano Ronaldo |
Kluby německé bundesligy pak vyplatily rekordních 226 milionů eur, čímž o 30 milionů překonaly rekord z roku 2007. Největší měrou se na tom podílel Bayern Mnichov, který ve snaze napravit loňskou sezonu i špatný vstup do té letošní utratil přes 75 milionů. Nejdražšího hráče v historii ligy udělal z Maria Gomeze, za kterého zaplatil Stuttgartu 30 milionů eur. Jen o pět milionů méně stál Arjen Robben z Realu Madrid. Druhý v pořadí skončil Hamburk, který za nové hráče včetně Davida Rozehnala zaplatil 26 milionů eur.
Německo však i přes rekordní náklady zůstalo na posledním místě z pětice předních evropských lig. Překvapivě se před něj dostala i Francie s 250 miliony. Tamnímu trhu podle předpokladů vládl Lyon, jenž potřeboval zacelit mezeru po Benzemovi, kterého prodal do Realu. Za pět nových hráčů tak zaplatil klubový rekord 72 milionů eur. Z toho 24 milionů použil na nákup kanonýra Lisandra Lopéze, který se stal nejdražším hráčem v historii klubu.
CRISTIANO RONALDO A JEHO PRVNÍ SOUTĚŽNÍ GÓL:
V kontrastu s tím, že letošní přestupní období bylo v mnoha ohledech rekordní, byl závěrečný den přestupního okna. Zatímco v poslední době se vždy těsně před uzávěrkou uskutečnily největší a často překvapivé přestupy, tentokrát byly aktivní především menší celky, které se na poslední chvíli snažily posílit o hráče, s kterými jinde nepočítali. Největší přestupem závěrečného dne se tak stal příchod obránce Heitingy z Atlétika Madrid do Evertonu, který za něj zaplatil 6,8 milionu eur.
I tak ale šlo o nejrušnější přestupní období od roku 2001. Následně totiž fotbalový trh postihla ekonomická stagnace v důsledku krachu Kirchova mediálního koncernu, který byl kvůli prodeji televizních práv jedním z hlavních zdrojů příjmů především pro kluby ze střední Evropy. Například v roce 2004 přestoupili pouze dva hráči za částku přesahující 20 milionů eur. Tentokrát jich bylo hned sedmnáct.