11. října 2010 14:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rosický: Cvičili jsme útok do hradby, Lichtenštejnci jsou nepříjemní

Tomáš Rosický | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Rosický | foto: ČTK

PRAHA V pátek dirigoval vítězství českých fotbalistů nad Skotskem, v sobotu navštívil zápas NHL v Praze a včera už Tomáš Rosický (30) myslel na zápas v Lichtenštejnsku. „Nesmíme k němu přistoupit s lehkou hlavou,“ varoval záložník Arsenalu.

Jak s odstupem času hodnotíte utkání se Skotskem?
Tým je spokojený. Ale teď před sebou máme další zápas, tak je třeba páteční výkon potvrdit i vítězstvím v Lichtenštejnsku.

Kde vás čeká velmi nebezpečný outsider, který ukázal, že umí věhlasnější týmy potrápit...
Jsme jasnými favority, to je bez debat. Opravdu to bude nepříjemný soupeř, což dlouho prokazoval i v utkání se Španělskem. Nad Skotskem dokonce vedl a nakonec prohrál až gólem v nastavení.

Už jste stihli hru Lichtenštejnska nastudovat?
Zatím ne, ale určitě si pustíme nějaké sestřihy. Náhodou jsem kus jejich zápasu se Skoty zahlédl v televizi a zdáli se mi slušně atleticky připravení. Nebude to žádná sranda, protože na tom určitě nejsou fyzicky špatně.

Fotbaloví trpaslíci často spoléhají na defenzivu. Čekáte, že budete znovu dobývat obranný val?
Bude to podobný zápas jako proti Skotům. Nepoženou se dopředu a počkají na protiútoky. Pokud je podceníme, můžeme mít velký problém. Na druhou stranu jsme si útok do hradby už dobře nacvičili.

Nemáte přece jen strach, že tam ztratíte důležité body?
V Praze jsme těžce vybojovali důležitou výhru. Byla by obrovská chyba vstoupit do zápasu s lehkou hlavou. To se nesmí stát. Musíme mít nasazení jako proti Skotsku.

V pátek na vás bylo vidět, jak moc chcete vyhrát. Cítíte na sobě zodpovědnost za výsledky?
Cítím ji za celý tým. Nejen proto, že jsem kapitán. Musím naši hru táhnout a moc dobře si to uvědomuju. Hodně mi na nároďáku záleží.

Když se člověk až příliš snaží, nemusí se mu dařit. Není zodpovědnost občas kontraproduktivní?
Už toho mám hodně za sebou. Nezdá se mi, že bych hrál v křeči. Třeba na zápas se Skotskem jsem se strašně těšil. Několikrát jsem sice ztratil balon, ale bylo to dané tím, že soupeř byl před bránou nasáčkovaný v deseti. My se prostě museli dál snažit přes ně projít, prostrčit tam míč, něco vymyslet.

Ukázalo se, že vám vyhovuje taktika trenéra Michala Bílka s krajními záložníky stahujícími se do středu hřiště...
Dřív jsme tak hráli i v Arsenalu. Rotuje celá záloha, což platí na každého soupeře. Díky tomu jsme Skotsko nakonec udolali.

A v sobotu jste si mohli v klidu vychutnat NHL v Praze...
Mám hokej moc rád, a dokonce jsem ho občas hrával. Bylo to příjemné zpestření srazu, protože jinak pořád sedíme na hotelu.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz