Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozhodčí-opilec nesmí dva roky pracovat ve fotbale a musí zaplatit 150 tisíc

Sport

  17:00
PRAHA - Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR udělila dvouletý zákaz výkonu funkce rozhodčímu Marku Pilnému, který se podílel na řízení zápasu 29. ligového kola v Příbrami pod vlivem alkoholu. Jde o nejvyšší trest, který mohla komise uložit.

Marek Pilný dostal nejvyšší možný trest. foto: ČTK

Zároveň Pilného potrestala pokutou 150 tisíc korun a doporučila mu zvážit setrvání ve všech volených funkcích výkonných orgánů FAČR, které zastává.

Vedle Pilného, který byl čtvrtým rozhodčím zápasu, byl při utkání opilý i brankový sudí Jiří Jech.

Ten se z pátečního zasedání omluvil s tím, že vzhledem k závažnosti situace chce dorazit s právním zástupcem.

Pilný: Musím teď přemýšlet

Disciplinárka mu vyhověla a předvolala ho na další jednání 19. května. Pilný i Jech byli už ve čtvrtek vyřazeni z listiny rozhodčích a přijdou o licenci sudího.

Pilný neřekl, zda se odvolá. „Zatím se nechci vyjadřovat. Musím přemýšlet,“ řekl novinářům při odchodu ze strahovského sídla FAČR.

Disciplinárka zahájila s Pilným a Jechem ve čtvrtek řízení na základě podnětu výkonného výboru rozhodnutím per rollam.

Pilný podal na dnešním zasedání vysvětlení a komise následně rozhodla, že se dopustil znevážení jména fotbalu a nezpůsobilosti delegované osoby.

Dva roky jsou maximální sazba

Vzhledem k tomu, že není hráčem, udělila mu disciplinárka zákaz výkonu funkce podle paragrafu 24 disciplinárního řádu.

Pelta: Škoda, že nemáme trest smrti, přijde sametová revoluce ve fotbale

„Jde o činnosti delegáta, rozhodčího, trenéra, pořadatele či vedoucího mužstva. Zkrátka ti, kteří jsou uvedení v zápise o utkání kromě hráče. Dva roky je maximální možná sazba, kterou paragraf 59 o znevážení jména fotbalu umožňuje,“ řekl novinářům předseda disciplinárky Richard Baček.

Zbavit členství ve FAČR disciplinárka Pilného nemohla. „Paragraf 59 umožňuje vyloučení z FAČR, ale to je plně v kompetenci výkonného výboru. To není trest, který by mohla ukládat disciplinárka,“ uvedl Baček.

„Pokuta mohla být udělena do výše 500 tisíc korun, my jsme uložili 150 tisíc, což je nejvyšší pokuta, kterou jsme jako disciplinárka pod mým vedením fyzické osobě udělili. Jen klubům jsme několikrát udělili vyšší pokutu,“ dodal.

Pilný by se měl zbavit všech funkcí

Pilný je předsedou Okresního fotbalového svazu Trutnov a místopředsedou Krajského fotbalového svazu Hradec Králové, těchto funkcí ho disciplinárka zbavit nemohla.

„Komise si mimo rámec disciplinárního řádu dovolila zaplout do vln etiky a doporučila mu zvážení setrvání ve volených výkonných funkcích,“ řekl Baček.

Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR vyřadila 12. května z listiny pro...
Utkání 29. kola první fotbalové ligy: 1. FK Příbram - SK Slavia Praha, 11....

Pilný byl od úvodních minut středečního utkání viditelně opilý. U postranní čáry těžko držel rovnováhu, padal, chvíli běhal s lajnovým rozhodčím a napodoboval jeho pohyby.

Už po deseti minutách ho musel začít hlídat bodyguard, během poločasové přestávky Pilný odešel do kabin a už se nevrátil. Opilost byla při utkání patrná i na Jechovi, který se údajně na hřišti dokonce vymočil.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...