29. července 2011 9:43 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

'Rukavice mi budou hořet,' směje se brankář Žižkova Vaclík

Tomáš Vaclík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Vaclík. | foto: ČTK

PRAHA Z šoku, pocitů zmaru a totálního zklamání, kdy mu na poslední chvíli zkrachovalo chystané angažmá v nizozemském De Graafschapu, se už fotbalový brankář Tomáš Vaclík vzpamatoval. Trudné vzpomínky poslední dva týdny zaháněl tvrdou prací při návratu do Viktorie Žižkov. Vaclíka teď naplňuje pomyšlení na to, že si o víkendu poprvé v kariéře zachytá v nejvyšší soutěži. A pořád věří, že se k vysněné zahraniční štaci stejně jednou odrazí.

"Jdu do ligy s čistou hlavou. Beru to jako obrovskou výzvu, abych udělal v kariéře další krok výš. Teď už není čas myslet na negativní věci, v lize na všechno zlé snad definitivně zapomenu. Už jsem za tím udělal tlustou čáru," uvedl v rozhovoru s ČTK Vaclík v tréninkovém centru Viktorie v pražských Horních Počernicích.

Posledních čtrnáct dní kolem jeho osoby bylo hodně živo. Často se probíralo, proč v úplném finále nevyšly námluvy v Nizozemsku, kde mu klubový lékař De Graafschapu k jeho údivu vzkázal, že neprošel vstupní prohlídkou a domluvené angažmá tak padlo.

"Byla to asi největší rána, jakou jsem v kariéře dostal. Do De Graafschapu jsem se strašně těšil, všechno bylo v podstatě hotové. Měl jsem už nafasované auto, mluvil s trenérem, hráči v týmu... Chyběla jen ta prohlídka a o to větší šok to byl. Těžko se popisuje to zklamání," vzpomínal talentovaný brankář, který se v červnu s českou jednadvacítkou představil i na mistrovství Evropy v Dánsku a odvezl si odtud bronzovou medaili, byť nakonec se spoluhráči neslavil postup na olympiádu.

Tomáš Vaclík.

I negativní zkušenost se mu prý ale jednou může hodit. "Myslím, že to, co se mi stalo, mě může posílit i jako člověka. Je to poučení i pro normální život: dokud není něco úplně hotové, pořád za tím musím jít, až do úplného finále. A hlavně, všechno zlé nakonec může být pro něco dobré," řekl Vaclík. I když nejprve nevěřil vlastním uším, když mu lékař svůj verdikt sdělil.

Ani s odstupem však nechce konkretizovat, co se nizozemské straně při prohlídce nepozdávalo. "Vím to jenom já a můj manažer," řekl Vaclík. "Bylo to prostě nečekané. Doma jsem už dlouho dvakrát ročně procházel před startem přípravy důkladnými prohlídkami a čeští lékaři nikdy nepřišli na nic, co by mělo ohrožovat moji kariéru. Nevím, možná se v Nizozemsku víc zaměřují na určité věci, možná jsou na něco přísnější. Sám jsem z toho byl mimo," přemítal Vaclík.

Jakmile se ještě hluboce zklamaný vrátil zpět domů, ihned mířil na další testy u tuzemských specialistů. Celý den strávil ve střešovické vojenské nemocnici a také v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Čeští lékaři neodhalili problémy
Nakonec si s úlevou vyslechl stanovisko českých lékařů, kteří neodhalili žádné problémy. "Reprezentační lékař pan Krejčí mně řekl, že můžu být v klidu a nemusím se ničím zabývat. Další doktoři měli stejný názor. Podle nich jsem zdravý, což je pro mě teď ta nejdůležitější zpráva ze všeho. Můžu mít klid na další práci," líčil ostravský rodák.

Když se nedočkal angažmá v nizozemské lize, hned zase převrátil svoji pozornost na Žižkov a jeho návrat mezi tuzemskou elitu. "Kdybych se z Nizozemska vracel do Viktorky a ta byla pořád ve druhé lize, asi by to pro mě bylo všechno horší, protože jsem chtěl udělat krok nahoru. Ale tím, že před sebou mám první ligu, tak se o nějaké motivaci není třeba bavit," uvedl Vaclík.

V první lize si ještě nezachytal, přestože je dlouhodobou oporou juniorských reprezentací: už se představil na mistrovství Evropy devatenáctek, mistrovství světa dvacetiletých a nakonec na evropském šampionátu jednadvacítek.

Teď už se nemůže dočkat, až si v neděli v Hradci Králové odbude svůj debut. "Uspět v lize, to je teď moje nová meta. Hodně se k tomu upínám," prohlásil. "Někteří lidé mi říkali, že bych do zahraničí neměl chodit, aniž bych se objevil u nás v první lize. Třeba to tak opravdu má být. Když se mi bude dařit, třeba zase zájem ze zahraničí vzbudím," věřil Vaclík, že na ligové scéně může upoutat ještě větší pozornost.

Sám ví, že ve Viktorii může mít šancí k vyniknutí dost. "Jsme nováček, máme mladý a docela nezkušený tým, v obraně budeme mít práce dost. Rukavice mi asi budou trochu hořet, ale mám nafasovaných pět nových párů na podzim, takže si s tím vystačím," žertoval Vaclík. "Ale ne, my se s tím popereme. Jsme v lize, musíme si to i užít a ne být jen ve stresu. Když chytneme začátek, není se čeho bát," dodal.