Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský fotbal se topí v dluzích. Trenér Capello čeká už půl roku na výplatu

Sport

  12:45
MOSKVA/PRAHA - Ruský fotbalový svaz (RFS) se topí v dluzích a jeho hrozivá finanční situace začíná vadit vládě i Kremlu. Nejviditelnější obětí finančních problémů je trenér reprezentace Fabio Capello, který nedostává plat od loňského léta. Prezident Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini v Moskvě prohlásil, že dluhy jsou ostudou ruského fotbalu. Sám Capello si mu prý ale nikdy nestěžoval.

Ruský trenér Fabio Capello. foto: ČTK/AP

Šéf RFS Nikolaj Tolstych se už loni několikrát zapřísáhl, že italský trenér své peníze během několika dnů dostane. Nikdy se tak ale nestalo a poslední termín výplaty stanovený ruským pracovním úřadem Rostrud v pondělí vypršel.

Dluh se mezitím zvyšuje, v současné době dosahuje částky 400 milionů rublů (148 milionů korun). Významně se na jeho výši podepsal prudký propad hodnoty ruské měny, protože RFS má podle kontraktu vyplácet Capella v eurech. Ročně jich má dostat devět milionů.

Capello ale už přes půl roku nedostává nic a podle regulí FIFA má právo kontrakt s ruským svazem ukončit a žádat odškodnění. Jeho výše by podle listu Kommersant mohla překročit velikost samotné dlužné částky, hovoří se o 25 milionech eur (697 milionů korun).

Trenér ruských fotbalistů Fabio Capello.
Ruský trenér Fabio Capello.
Trenér ruských fotbalistů Fabio Capello (vlevo).
Italský trenér Fabio Capello rezignoval na svou funkci kouče anglické fotbalové reprezentace

Kauza se mezitím stala hlavním problémem ruského sportu a podle komentátorů vrhá velmi špatný stín na Rusko jako organizátora světového fotbalového šampionátu v roce 2018. Agentura TASS nevyloučila, že celý skandál skončí před ruským soudem.

Podle listu Vedomosti padá vina na hlavu šéfa RFS Tolstycha, který už za špatné hospodaření dostal několik pokut. Svaz podle ruského listu odvádí zbytečně vysoké daně a úroky bankovních půjček splácí dalšími půjčkami, které jsou krajně nevýhodné. Experti varují, že ruskému fotbalu hrozí bankrot. Mistrovství světa, na němž si ruská vláda velmi zakládá, by mohlo být vážně ohroženo.

Rostrud podle Kommersantu připravuje novou důkladnou prověrku fotbalového účetnictví a pod Tolstychem se prý rozkývala židle. Svaz dluží i majiteli moskevského Spartaku Leonidu Fedunovi, který RFS půjčil 300 milionů na přípravu reprezentačního týmu.

I kdyby svaz peníze pro Capella sehnal, podle šéfa ruských fotbalových odborů Nikolaje Grammatikova to problém nevyřeší. V nynější těžké hospodářské situaci, vyvolané pádem cen ropy a západními sankcemi, bude RFS podmínky smlouvy s italským trenérem plnit jen těžko.

ČTĚTE TAKÉ

Hrozba finančního krachu RFS znepokojuje i ruskou vládu. Ministr sportu Vitalij Mutko svazu doporučil, aby mezery ve financování vyplnil novými sponzorskými smlouvami. Od problému dal Mutko ruce pryč. „Kontrakt s trenérem podepsal RFS, nikoli ministerstvo sportu. Situace je řešitelná,“ prohlásil.

Intervenovat zatím nehodlá ani Kreml, i když situaci znepokojeně sleduje. „Prezident se nebude do záležitosti se zadlužením vměšovat,“ řekl v úterý novinářům mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov. „Držíme se zatím stranou. Ptejte se Mutka,“ dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!