Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

S Baníkem už slavil titul, teď se trenér Komňacký vrací jako zachránce

Sport

  12:44
Novým trenérem ostravských fotbalistů byl jmenován František Komňacký. Bývalý kouč Jihlavy podepsal s Baníkem smlouvu na rok a půl. Dosavadní hlavní lodivod Martin Svědík zůstane v realizačním týmu jako asistent.

Jablonec - Hradec Králové (František Komňacký) foto: ČTK

Dvaašedesátiletý kouč se na Bazaly vrací po devíti letech. V sezoně 2003/04 dovedl s Pavlem Vrbou tým k poslednímu titulu, v říjnu následujícího ročníku byl ale kvůli neuspokojivým výsledkům odvolán.

"S panem (předsedou představenstva Baníku Petrem) Šafarčíkem jsme se setkali dvakrát předtím, než jsme se dohodli. Jednání bylo korektní, nic mi nezastíral. Baník je pořád klub, který má perspektivu. To nejhorší má snad za sebou a lákalo mě pomoct vrátit klub tam, kam patří," řekl Komňacký na tiskové konferenci.

Bývalý reprezentační asistent Michala Bílka se v mezidobí asi nejvíce zviditelnil pětiletým působením v Jablonci, s kterým skončil na druhém a třetím místě a hrál v evropských pohárech. Poslední působení v Jihlavě však skončilo předčasně - před závěrečným podzimním kolem byl po debaklu 0:5 v Příbrami odvolán.

"Při odchodu jsem říkal, že mě nebaví hrát o sestupové příčky, ale Baník je něco jiného. Mohl jsem zůstat doma a užívat si půl roku volna, ale pořád ještě cítím potřebu jít dále a něčeho ve fotbale po neúspěšném půlroce v Jihlavě dokázat," řekl Komňacký.

Klub slíbil Komňackému posily

Je ale smířený s tím, že na jaře čeká Ostravu boj o holý život. "O sestup hraje sedm osm klubů. Zachrání se to mužstvo, které v to bude nejvíce věřit a bude ochotno pro to na hřišti nejvíce udělat. Nebude to o krásném fotbalu, ale o vůli," řekl Komňacký.

I když Baník v zimě opustili jeden z klíčových hráčů Antonín Fantiš nebo nejlepší střelec Vojtěch Engelmann, Šafarčík Komňackému slíbil adekvátní náhrady v rámci finančních možností. Na pátečním startu zimní přípravy se má objevit už několik nových tváří.

"Co se týče ekonomiky, vidíme světýlko na konci tunelu. Hledáme lídry, kteří by hře vtiskli větší kvalitu. Chceme, aby přišla nová krev odjinud, protože místní zdroje jsou vyčerpány," řekl Komňacký. 

Podle Šafarčíka kádr v zimě doplní pět až šest hráčů. "Nebudeme rozhazovat miliony za nákup jiných hráčů, ale optimalizací rozpočtu jsme získali zdroje na to, abychom kádr za rozumných finančních podmínek doplnili," řekl Šafarčík.

Na seznamu vyhlédnutých posil je přes deset hráčů. Podle zákulisních informací se Baník zajímá například o útočníky Jana Schulmeistera z Olomouce, Vojtěcha Štěpána ze Slavie nebo bývalého libereckého forvarda Ondřeje Smetanu, který na podzim nastupoval za kyperské Paralimni. Zájem má o svého někdejšího beka Daniela Bartla z Viktorie Žižkov anebo albánského záložníka Elvista Ciku z druholigové Karviné.

Komňacký uvítal, že s ním na lavičce zůstane dosavadní trenér Svědík. Ten novou funkci jako degradaci nebere. "Já jsem tenhle krok přivítal pozitivně. Pan Komňacký je opravdu výborný trenér, pro mužstvo to bude opravdu dobrý impulz. Pro mě osobně to znamená spolupráci s člověkem, od kterého se mohu učit," řekl Svědík.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!