Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Sport

S verdiktem rozhodců FAČR nesouhlasíme. Počítáme, že půjdeme k arbitráži, říká Haškova advokátka

Martin Hašek ze Sparty se raduje z gólu, kterým zvýšil na 3:0. Vlevo je Michal Trávník. foto: ČTK

Praha - Fotbalista Martin Hašek se proti nepravomocnému verdiktu Sboru rozhodců FAČR, podle kterého má zaplatit Spartě jako odškodné kvůli výpovědi ze smlouvy více než dvacet milionů korun, podle očekávání odvolá. „Počítáme s tím, že spor skončí u Mezinárodní sportovní arbitráže CAS,“ sdělila hráčova právní zástupkyně Markéta Vochoska Haindlová.
  19:08

„S verdiktem Sboru rozhodců FAČR nesouhlasíme, Rozhodčí nález není pravomocný, v řádné lhůtě se proti němu po poradě s mým klientem odvoláme,“ potvrdila ve vyjádření zaslaném médiím.

„Rozhodnutí Sboru rozhodců FAČR, který dosud není ze strany FIFA uznán nezávislým rozhodčím orgánem pro řešení sporů na národní úrovni, pro nás ve větší míře není překvapivé, přestože se s právním výkladem rozhodců neztotožňujeme“ uvedla Vochoska Haindlová.

„Zároveň věříme, že při odvolání u orgánů vyšší instance prokážeme relevanci zásadního nesouladu v postupu rozhodčího orgánu FAČR s běžnou rozhodovací praxí mezinárodních institucí. Mezinárodní judikatura, která hráčům garantuje určitou úroveň právní ochrany, zde byla zcela nesprávně vyhodnocena,“ dodala.

Zleva Jakub Považanec z Jablonce, Martin Hašek ze Sparty a Miloš Kratochvíl z...
Martin Hašek ze Sparty se raduje z gólu, kterým zvýšil na 3:0. Vlevo je Michal...

Hašek je se Spartou na kordy od zimy, kdy s týmem neodcestoval na soustředění a následně se nedohodl na přestupu do izraelského Hapoelu Haifa. Než doručil na Letnou výpověď, kterou nyní klub rozporuje, několik týdnů trénoval s rezervním týmem, kam byl přeřazen. 

Hráčova advokátka tentok krok Sparty už v minulosti označila za neoprávněný. Zároveň poukazovala na neadekvátní pokuty i problémy s úhradou odměn za poslední období.

V pátečním vyjádření pro některé redakce ještě upozornila na problém českého fotbalového prostředí, v němž hráči nejsou zaměstnanci klubů. Uzavírají hráčské smlouvy jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), což kritizuje například i FIFA.

„Česká republika je společně s Rumunskem, Chorvatskem a Slovinskem poslední zemí v EU, kde i přes urgence mezinárodních fotbalových orgánů neexistuje standardní zaměstnanecké postavení hráčů ve vztahu s klubem. Absence pracovně-právního ochranného rámce vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec pak způsobuje množství kauz dlouhodobě poškozující jméno českého fotbalu v očích mezinárodní odborné veřejnosti. Případ Martina Haška je jen dalším střípkem do mozaiky dlouhodobě kritizovaných poměrů v rámci FAČR,“ uvedl Vochoska Haindlová.

Podobné případy z českého prostředí

Hašek není v poslední době prvním českým fotbalistou, jenž podal výpověď.

V létě 2018 to udělal slávistický talent Pavel Bucha. Nechtěl prodloužit smlouvu, protože mu nevyhovovaly její podmínky. Klub ho přeřadil do béčka, následně ho veřejně kritizovali členové vedení.

Právní zástupci hráče v tom viděli porušení smlouvy ze strany Slavie, Bucha se tak upsal Plzni, kde se po hostování v Mladé Boleslavi dostal do základní sestavy.

Pavel Bucha z Plzně zazářil proti Příbrami hattrickem

V květnu rozhodčí senát nepravomocně rozhodl, že Bucha a jeho nový klub musí zaplatit Slavii necelých deset milionů korun. Na tento verdikt se čekalo takřka dva roky.

V jiné kauze poslaly Teplice do béčka Michala Jeřábka, ten na začátku letošního roku rovněž nechtěl prodloužil smlouvu a po pár týdnech v rezervě dal výpověď.

Nyní patří Jablonci, jehož nový klub na sebe bere odpovědnost a případné sankce, pokud by příslušné orgány fotbalové asociace došly k názoru, že jednostrannou výpověď hráč podal neoprávněně.

To Hašek jedná sám na sebe. Od březnového rozchodu se Spartou nové angažmá nenašel.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...