Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

ŠAJTLE Petra Adama: O prezidentovi z Edenu

Sport

  17:56
V politice to dotáhl nejvýš na ministra dopravy, ve fotbale se už po pár týdnech může chlubit, že se z něj stal prezident. Řeč je pochopitelně o Aleši Řebíčkovi, který se minulý týden definitivně ujal vlády nad pražskou Slavií a po převzetí 98 procent akcií se v klubu nechal jmenovat do zvlášť zřízené funkce.

Aleš Řebíček, majitel Slavie, a nová posila Adam Hloušek. foto: ČTK

Novou roli si patřičně užívá. Na všech fotografiích rozdává úsměvy – skoro to vypadá, že do politiky kdysi vstoupil jen proto, aby se zviditelnil a konečně se mohl vrhnout na fotbal.

Prezident Slavie, ten titul zní skutečně krásně. Určitě lépe než člen vlády, jehož bývalá firma získala od státu miliardové zakázky, což byl dosud nejčastější dovětek spojený s Řebíčkem. V Edenu se z opěvování nového šéfa už stala přímo disciplína. Všímejte si toho v tiskových prohlášeních… Když se cokoliv povede, má na tom Řebíček zásadní podíl a je nutné jeho zásluhy patřičně zdůraznit.

Po prvním ligovém kole přihlíželi novináři ve VIP patře stadionu ve Vršovicích představení nové posily. Hlavní zpráva však nezněla, že kádr červenobílých rozšíří talentovaný záložník Adam Hloušek. Jako klíčové sdělení v projevu ředitele Miroslava Platila šlo zaslechnout, že bez Řebíčkových vyjednávacích schopností by prostě žádná posila nebyla.

Aleš Řebíček

Včeském fotbale najdeme hned několik prezidentů, i když většina ligových klubů se úplně spokojí s tím, že prostě má majitele a ředitele. Další si za prezidenta vybraly hráčské autority. Tak tomu bylo v případě Sparty, kde nejmocnější muž Daniel Křetínský pochopil, že mu bohatě stačí být předsedou představenstva, a spíš dekorativní funkci svěřil Jozefu Chovancovi, který ji zastával do roku 2008. Postavení současného trenéra klubu z Letné někteří zpochybňují, jeho hráčské zásluhy uznávají všichni bez výjimky. Oblíbeným prezidentem je také Antonín Panenka v Bohemians 1905. Autor penalty, která přinesla Československu titul mistrů Evropy v roce 1976, je s klubem od Botiče spojený celý život a jeho současné postavení má logiku. Dále tu ale máme třeba prezidenta FK Příbram. Jaroslav Starka si o sobě pokaždé rád přečte, že se mu říká fotbalový boss. Určitě radši než o řadě kriminálních kauz, které se točí kolem jeho osoby.

Nyní do prezidentské společnosti přibyl Řebíček. Jaký obsah dokáže svému působení dát? Na hodnocení je brzy, ale jistě se nebude držet v ústraní.

Fanoušci Slavie zatím nazírají na nového velícího dvěma způsoby. První vyznávají logiku, že účel světí prostředky. Nesnažme se raději spočítat, kde na to všechno Řebíček vzal. Nejdůležitější je, abychom v příštím derby porazili Spartu. Druzí namítají, že v životě nestačí být jen oddaným a movitým slávistou, za jakého se Řebíček vydává, ale sluší se předvést i jiné kvality. Nutno podotknout, že rýpalové jsou na diskusních fórech v menšině. Potom se nelze divit, že má Aleš Řebíček fotbal tak rád.

Autor: