Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šance fotbalové reprezentace na reparát přijde až v březnu

Sport

  22:32
PRAHA - Fotbalová reprezentace zřejmě zruší utkání v Argentině, se slabým výběrem bez klíčových hráčů by riskovala další ostudu.

Michal Bílek (vlevo) a Ivan Hašek. foto: ČTK

Fotbalová reprezentace už v dalších přípravných zápasech nemůže nastupovat bez většiny opor a se sestavou plnou nováčků.

Tvrdí to asistent trenéra František Komňacký poté, co si český tým uřízl pořádnou ostudu dvěma porážkami se soupeři ze druhé stovky světového žebříčku. "Do Skotska v březnu musí jet ten nejsilnější tým. Tam už nemůžeme jen zkoušet, ten zápas bude mnohem mediálně sledovanější," připouští Komňacký.

I proto vedení Českomoravského fotbalového svazu zruší přátelské utkání v Argentině, které bylo plánováno na 16. prosince. Do země dvojnásobných mistrů světa by totiž vyrazil ještě slabší tým než ten, který se včera vrátil ze Spojených arabských emirátů. A to zavání další ostudou.

"Ještě jsme to úplně nezrušili, ale pravděpodobně ten zápas nebude. Není to totiž v oficiálním termínu FIFA," říká vedoucí českého týmu Jaroslav Dudl.

Zahraniční kluby by tak české hvězdy neuvolnily, navíc ve stejném termínu nastoupí v Evropské lize i Sparta se Slavií, takže i ligový výběr by byl značně oslaben. "Nemá smysl jezdit do Argentiny s hráči, kteří nejsou pro reprezentaci perspektivní. Neprospělo by to nikomu," míní Komňacký.

Národní tým se tak poprvé sejde až na začátku března, kdy zřejmě i s Čechem, Rosickým nebo Barošem vyrazí do Skotska. V glasgowském Hampden Parku ho čeká reciproční utkání proti soupeři, který mu loni vEdenu posloužil jako sparingpartner před Eurem.

V srpnu se utkají s Marokem
A podobný program čeká tým Michala Bílka kvůli neúčasti na mistrovství světa až do začátku září, kdy se rozjede další kvalifikace. Šancí odčinit selhání se Spojenými arabskými emiráty a Ázerbájdžánem však příliš nebude. Kromě utkání se Skotskem se národní tým sejde už jen dvakrát, konkrétně vkvětnu a srpnu. Jistým soupeřem je Maroko, se kterým se Česko utká doma 11. srpna.

Program v květnu pak závisí na losu mistrovství světa. "Tentokrát budeme zajímavými sparingpartnery my," dodává Dudl. Například před sedmi lety si před mistrovstvím světa v Koreji aJaponsku český tým zahrál na Letné s Itálií.

Haškovi se hlásí zvuční zájemci
"Registrujeme první nabídky, zájemců je už teď víc. Jsou mezi nimi i zajímavá jména, ale nechci být konkrétní. Teď je to hodně předčasné," říká šéf svazu Ivan Hašek. Podle něj je pravděpodobné, že reprezentace sehraje v květnovém termínu hned dvě utkání. Celkem by ji tak do startu kvalifikace čekaly čtyři duely. "Jasno chceme mít do konce roku," dodává Hašek.

Trapas Bílkova výběru, který se rozlétl do světa, údajně situaci při vyjednávání přátelských zápasů nezhoršil. "Dva zápasy takový vliv snad mít nebudou. To by se z toho musel stát dlouhodobý trend," věří mluvčí svazu Petr Svěcený.

Ani kdyby si ale Bílkův výběr naplánoval dvojnásobnou porci přátelských zápasů, jedno neovlivní. Pokles v koeficientovém žebříčku. "Přátelská utkání totiž mají zhruba pětkrát menší bodovou hodnotu. Počítám, že se můžeme propadnout ze současného 15. místa až někam pod dvacáté," varuje Jaroslav Kolář z tiskového oddělení svazu.

Autor: