28. listopadu 2012 14:15 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sázel jsem na klubové tahouny, říká vítěz soutěže Trenér 1. ligy

Tipovací soutěž Trenér 1. ligy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tipovací soutěž Trenér 1. ligy | foto: Lidovky.cz

PRAHA Zpočátku jsem do toho šel bez velkého plánování, přiznává pan Šafránek, vítěz podzimní části soutěže serveru Lidovky.cz Trenér 1. ligy. Role fotbalového kouče se nakonec ujal lépe než všichni jeho soupeři. "Po nějakých osmi až deseti kolech už se i laik trochu v dění orientuje a pak už je to o štěstí," dodává muž, který soupeřům nechtěl prozradit svou taktiku. "Nechám si ji pro další jarní klání."

Na čem jste postavil svou taktiku?
Uvažoval jsem o nějakých pěti nebo šesti nejlepších klubech a zvolil jeho největší tahouny. Později jsem reagoval na některé hráčské změny a postavil to na fotbalistech, kteří v klubech pravidelně hrají. Takovou taktiku asi zvolilo víc tipérů, ale mě vyšla sázka na Olomouc, formu kapitána Plzně Pavla Horvátha a jabloneckého střelce Davida Lafaty.  

Pan Šafránek, vítěz podzimní části soutěže serveru Lidovky.cz Trenér 1. ligy

Pan Šafránek, vítěz podzimní části soutěže serveru Lidovky.cz Trenér 1. ligy

V nominaci máte převážně hráče Plzně a Sparty. Dvou velkých rivalů, kteří spolu poslední dobou svádí i boje mimo hřiště. Který z týmů je vám bližší?
Víc se mi líbí Plzeň. Je taková sehranější a předvádí útočný fotbal. Sparta je sice tradiční český klub, ale v posledních letech tam probíhá až příliš velká fluktuace. Neustále mění trenéry i vedení, přeřazují hráče tam a zpátky. Až teď trenér Lavička točí patnáct nebo šestnáct stálých fotbalistů, což může přinést výsledky. Ale pokud bych měl být objektivní, tak bych musel počkat, co se stane na jaře. Oba týmy mohou postoupit ve vyřazovacích bojů Evropské ligy, hráči budou unavení, někteří fotbalisté odejdou, jiní se zraní a další zase přijdou.

Králem podzimu se stala Plzeň. Patřil jste mezi ty, kteří jí věřili od začátku sezony?
Plzni jsem věřil a věřím i nadále. Mají tam dobrého trenéra, zkušeného tahouna na hřišti Horvátha, výbornou náladu v mužstvu, zkušenosti z evropských pohárů, výtečné fanoušky a ještě nový stadion. Míří za titulem, i když jim v cestě budou stát další tři nebo čtyři týmy.

Přejdi na soutěž Trenér 1. ligy

Naopak úplně propadl úřadující mistr z Liberce, který je po polovině soutěže až devátý. Zaskočil i vás?
Je opravdu velkým zklamáním. Doplatil na to, že měl plno zraněných hráčů. Hlavně byla znát absence opory Jiřího Štajnera, který měl vážné zdravotní problémy. Klubu nepomohl ale ani odchod Breznaníka a nepovedly se také nákupy nových posil. Liberec bude v tabulce bojovat o šesté až desáté místo.

Nejvíc bodů v soutěži získal trenérům jablonecký kanonýr David Lafata. Očekával jste, že střelecky naváže na minulou sezonu?
Lafata je zcela jistě nejlepším českým gólovým útočníkem v lize. Škoda, že je tak málo využívaný i v reprezentaci. Vždyť má výjimečný čich na góly a umí si najít volné místo v šestnáctce. Ale i on potřebuje dobré nahrávače. V Jablonci má Kovaříka s Pitákem a v Plzni by je taky určitě našel. Před sezonou se ale psalo, že má namířeno do Sparty. Nejsem si jistý, jestli by tam měl dost velkou podporu.

Jak jste byl spokojený s výkony ligových obránců? A jaké preferujete defenzivní rozestavení?
V defenzivě se u nás prosazují hlavně zkušení hráči - Jarošík, Škerle, Limberský, Latka. Snad jen mladíci jako Beneš a Dreksa je mohou brzy dohnat. Proto jsem se snažil používat spíš útočnější taktiky, jak jsme se to učili za mých žákovských a dorosteneckých časů. Tehdy jsme hrávali ofenzivním stylem 4-2-4 nebo 3-5-2, kdy jsou potřeba rychlá křídla a krajní obránci.

Co u vás hrálo rozhodující roli při výběru základní jedenáctky na každé kolo?
Po nějakých osmi až deseti kolech už se i laický trenér trochu v dění orientuje. Pak je důležitá i reálná forma hráčů a rozpis zápasů. A hodně záleží i na štěstí. Zbytek zůstane tajemstvím, která si nechám pro další jarní klání. Nechci soupeřům prozradit něco opravdu důležitého.

Lidovky.cz