Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ščasný: Jsme realisté, ale nebalíme to předem. Chceme naději do odvety

Sport

  6:00
PRAHA - Nebude to poprvé, co jako trenér narazí na španělský Villarreal. Zdeněk Ščasný, kouč fotbalistů Sparty, se se stejným soupeřem utkal už v roce 2007, kdy vedl Mladou Boleslav. Jenže tehdy šlo o základní skupinu Poháru UEFA, zatímco nyní o postup do semifinále Evropské ligy.

Zdeněk Ščasný. foto: ČTK

Tehdy Boleslav doma se španělským týmem, v jehož dresu zářili třeba Nihat Kahveci, Santi Cazorla nebo Jon Dahl Tomasson, prohrála 1:2. A dokonce v závěru sahala po remíze, ale rozhodčí vyrovnávací branku Řezníčka neuznal.

„Samozřejmě si na ten zápas vzpomenu, ale čerpat už se z toho nijak nedá. Ani jsem to hráčům neříkal, je to už delší doba,“ usmál se Ščasný.

„Ale vím, že když jsem tehdy Villarreal studoval, taky to byla špička španělské ligy i Evropy. Ze zápasu, který jsem viděl, mi naskakovala husí kůže,“ vybavil si. „Říkal jsem hráčům, že nevím, jak budeme jejich přechodovou fázi zastavovat, a taky jsme ve dvacáté minutě prohrávali 0:2. Kdyby tak pokračovali, dají nám šest sedm gólů. Ten rozdíl byl markantní.“

Teď proti vám stojí už úplně jiný, ale znovu hodně silný Villarreal. Máte k úvodnímu čtvrtfinálovému zápasu k dispozici všechny hráče?

Nemám. Zahustel jede na výlet, u ostatních budeme testovat na tréninku, jak na tom jsou. Navíc zůstal doma Jiráček, který má něco s přitahovačem. U dvou tří hráčů se teprve rozhodne, jestli vůbec budou moci nastoupit.

Nelitujete teď, že jste do zápasu s Libercem nepostavil náhradníky?
Nebýt toho, že jsem měl čtrnáct dní hráče pryč, nikdy bych to neudělal. Nebylo to proto, že bychom chtěli vyřadit Liberec, český pohár byl v tu chvíli pro mě až na třetím místě. Ty hráče jsem postavil proto, aby tým zase chytil nějaký herní režim. To byl jediný důvod. Že jsme v tom zápase o nějaké hráče přišli, to už je druhá věc.

Dařilo se vám na jaře výborně, ale teď přišla zranění a porážka na Slovácku. Jak je složité se s takovou situací vyrovnat?
Kdo fotbal dělal a dělá, ten ví, že v tak náročném programu je absence pěti hráčů základní sestavy klíčová. Tak to prostě je. Tím se neomlouvá porážka na Slovácku, to v žádném případě. Myslím to z dlouhodobého hlediska, je to zkrátka komplikace. Musíme si s tím ale poradit, zvládnout to a já jsem přesvědčený, že se nám to povede. Nejen tady ve Španělsku, ale i dál, dlouhodobě. A že se co nejrychleji vrátíme zdravotně do pořádku, což je zásadní, ale i k naší hře. To spolu souvisí.

Máte už představu ohledně rozestavení? Jestli budete hrát na tři nebo na čtyři obránce?
Mám, určitě. Nebude se to nijak vymykat ostatním zápasům, které jsme v Evropě hráli. Ale musím počkat, jestli budou hráči zdraví, kdo z nich bude moci nastoupit.

Podařilo se vám zaskočit Krasnodar, pak i Lazio. V čem se mohou lišit zápasy s Villarrealem?
V každém z těch zápasů jsme podali mimořádně dobrý, optimální výkon, všechno se sešlo tak, jak mělo. Vždycky, když jsem soupeře sledoval, věděl jsem, že nějakou slabinu mají. Prostory před stopery, za stopery, krajní obránci... Ale u Villarrealu žádnou slabinu nevidím, to jsem říkal i hráčům. Ale to je v téhle fázi Evropské ligy normální. Viděl jsem jejich zápasy s Neapolí, s Leverkusenem, s Barcelonou... To je ohromná síla. Neapol a Leverkusen jim nedali ani gól a nedostali se ani do šancí. Villarreal má komplexní tým s vyrovnanou ofenzivou a defenzivou, jsou silní na balonu, způsob hry je podobný jako u Atlétika Madrid.

Není to typicky španělské mužstvo, že?

To je pravda. Dávají spíš střílené balony do útočníků, kteří je neztratí. A mají několik dalších řešení: sklepnutí, balony za obranu z prvního doteku. Nehrají takový ten postupný útok, přes střed zálohy. Jejich styl je podstatně jednodušší, mají rychlý přechod do útoku.

Dá se Villarreal něčím srovnat s Laziem? Hraje doma trochu podobně?
Ne. Ta mužstva jsou jiná, rozdílná, hrají odlišně.

Když hrála s Villarrealem v této sezoně Plzeň, soupeř držel míč skoro 80 procent času. Dovedete si představit, že průběh zápasu teď bude podobný?
Dovedu. Viděl jsem několik zápasů a vím, že do desáté minuty si vždycky vytvořili jednu, dvě, tři šance - i proti Barceloně. Buď je promění, nebo ne. Takže není to o držení balonu, nemůžeme předpokládat, že je v tom předčíme, to by byl naprostý nesmysl. Ani to není můj cíl. Spíš jde o to, abychom pokryli to, v čem oni jsou výborní. A potřebujeme si vytvořit nějakou šanci, protože třeba Leverkusenu se to tam nepovedlo ani jednou. To je varující. Každý zápas ale začíná 0:0 a může to dopadnout jakkoli. Uvidíme.

Villarreal - Sparta

Výkop: čtvrtek 21.05

Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rumunsko)

Předpokládané sestavy, Villarreal: Areola - Gaspar, Bailly, Ruíz, Marín - Castillejo, Pina, Bruno, D. Suárez - Adrián, Soldado.

Sparta: Bičík - Brabec, Holek, Costa - Dočkal, Mareček, Matějovský, Frýdek, Krejčí - Juliš, Lafata.

Máte také šanci vyrovnat Slavii, která drží český rekord neporazitelnosti v Evropských pohárech. Vy jste bez porážky dvanáct zápasů, slávisté jich zvládli v sezoně 1995/96 třináct...
To pro nás žádná motivace není. Věřte mi, že to je to poslední, čím bych se zabýval. Nějaké rekordy, to vůbec nesleduju, nevnímám a je mi to úplně jedno.

Ještě k vám osobně: čtvrtfinále evropské soutěže jste zažil už v sezoně 83/84, tehdy jako hráč...
Narážíte na zápas Sparty s Hajdukem Split, že? To byl nádherný zápas, i když jsme dohrávali v deseti a vypadli v prodloužení. Moc dobře si to pamatuju. Je to hezká vzpomínka.

Co takhle ji překonat a postoupit do semifinále?
Hlavně chci říct hráčům, že musíme vědět, na co naše kvalita stačí. Nejsme předem poražení, to v žádném případě, ale musíme vědět, kde máme hranici a musíme si ten úspěch užít. Je jasné, že taková porce zápasů s tím kádrem, který máme... Podívejte se na španělské týmy, také je někdy potká měsíční krize a začnou ztrácet. Nedělám z toho vědu. Ano, česká liga je priorita, prohráli jsme... A co? Nechtěli jsme prohrát, stalo se. Ve Villarrealu chceme udržet naději pro odvetu a poděkovat divákům, kteří za námi stojí.

Autoři:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...