8. července 2010 9:06 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sedmnáctiletý Tomáš Kalas přestoupil do Chelsea

Chelsea - Portsmouth (radost fotbalistů Chelsea s pohárem). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chelsea - Portsmouth (radost fotbalistů Chelsea s pohárem). | foto: Reuters

PRAHA Téměř všichni čeští fanoušci by si měli jeho jméno zapamatovat, i když Tomáš Kalas v české lize zatím odehrál zatím jen jeden zápas. Sedmnáctiletý obránce Olomouce už totiž má za sebou výjimečný přestup - od včerejška patří Chelsea.

Úřadující anglický mistr zmínil Kalase na seznamu mladých posil. "Je atletický a rychlý. Cítíme v něm velký potenciál," oznámil londýnský gigant. Transfer potvrdil také klub z Hané s tím, že Kalas ještě rok zůstane na hostování.

Na prahu nové sezony jde o skutečnou událost, i když do zahraničí už v minulosti zamířila z Česka celá řada talentů. Většina z nich měla v nabité konkurenci ale jen malou šanci se prosadit. Michal Papadopulos si za Arsenal zahrál v soutěžním utkání jen jednou, Tomáš Pekhart čekal v Tottenhamu na podobnou šanci dva a půl roku marně. Kalasův osud na ostrovech by měl být jiný.

"Jeho přestup vnímám jako naprosto mimořádnou událost," říká Kalasův agent Pavel Zíka. Hodně o tom vypovídá výše přestupové částky. Londýnský velkoklub je ochotný do Česka poslat podle zákulisních informací až 160 milionů korun. Přitom jen o dvacet milionů víc zaplatil před devíti lety Liverpool za Milana Baroše.

Nadějný teenager výrazně přebil i dosud nejvýznamnější letní odchod z české ligy do zahraničí. Osmnáctiletého ostravského útočníka Matěje Vydru z Ostravy přetáhlo italské Udine za 100 milionů korun.

Radost fotbalistů Chelsea s pohárem.

První splátka činí 60 milionů
Jak je u mladých fotbalistů zvykem, celková přestupová částka je i tady rozdělená do několika částí. Už první splátka je v Kalasově případě poměrně významná a vyšplhá se podle informací LN až k 60 milionům korun, což představuje zhruba trojnásobek toho, co je u podobně mladých fotbalistů obvyklé.

Zbývající sumu pak získá Olomouc až v případě, že se Kalas prosadí do sestavy vedle největších hvězd anglické ligy. Na první pohled to vypadá jako sci-fi, za rok už může mít zdánlivě nedosažitelný cíl konkrétnější obrysy. Podle Zíky by Kalas neměl ustrnout v juniorské akademii, ale rovnou se připravovat s A týmem po boku hvězd kalibru Drogby, Lamparda či Terryho. "Nikdo neříká, že bude hned hrát od první minuty. Může si ale zkusit přípravné zápasy nebo sbírat starty v Ligovém poháru."

Nezatočí se Kalasovi z takového přechodu hlava? V rychlosti by neměl být problém. Ještě nedávno vyčníval stoper i na atletických stadionech. V dorostenecké kategorii se Kalas může pochlubit českým titulem mezi skokany do dálky. "Stovku zaběhl dokonce za 11 sekund," podotýká Zíka.

Najdete na Lidovky.cz