28. ledna 2010 10:55 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Šéf Bayernu: Světový šampionát v JAR je velká chyba

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Sepp Blatter na návštěvě Jihoafrické republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter na návštěvě Jihoafrické republiky. | foto: AFP

MNICHOV Nový prezident Bayernu Mnichov Uli Hoeness zkritizoval předsedu Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Josepha Blattera za udělení pořadatelství mistrovství světa Jihoafrické republice.

Bylo to jedno z nejhorších rozhodnutí, jaké kdy šéf FIFA udělal, prohlásil nástupce Franze Beckenbauera ve vedení nejslavnějšího německého klubu.

"Císař Franz" naopak šampionát v Africe za chybu nepovažuje.

"Nikdy jsem nebyl velkým příznivcem mistrovství světa v Jižní Africe a v Africe vůbec, dokud se na 100 procent nevyřeší bezpečnost," uvedl Hoeness podle serveru Spiegel Online. Necelý půlrok před startem šampionátu podle něj "pan Blatter ve své tiché komůrce už pochopil, že přidělení mistrovství světa Jižní Africe bylo jednou z největších chyb, jaké kdy učinil".

Jižní Afrika platí za zemi s největší kriminalitou na světě. Denně je zde podle policejních statistik spácháno na 50 vražd a stovky loupeží.

Pořadatelská země chce proto na dohled nad šampionátem nasadit až 190.000 policistů.

"Muselo být po vůli pana Blattera, já jsem to ale vždy považoval za špatné," uvedl Hoeness, neúspěšný exekutor z finálového penaltového rozstřelu proti Československu na mistrovství Evropy v Jugoslávii 1976.

Nyní podle něj už nemá cenu nad tímto krokem naříkat a je potřeba se pokusit udělat to nejlepší pro zdar šampionátu. On sám na něj prý ale nepojede.

Proti slovům svého nástupce v čele Bayernu se okamžitě v německém tisku ohradil Beckenbauer, který je členem exekutivy FIFA. "Jižní Afrika není žádné chybné rozhodnutí. V roce 2006 tam bylo na mistrovství světa ještě brzy, ale do roku 2010 všechny problémy vyřešili. A stoprocentní bezpečnost není nikde," řekl deníku Bild.

Beckenbauerovi, který byl prezidentem bavorského klubu do listopadu loňského roku, se nelíbí ani kritika vůči pořádání takových akcí na africkém kontinentu. "Evropské kluby se rády posilují nejlepšími africkými hráči. Ale mistrovství světa v Africe nechtějí. To mi nejde dohromady," odmítl kritické hlasy vůči schopnosti Afričanů uspořádat šampionát.

Mistrovství světa se v JAR uskuteční od 11. června do 11. července.

Organizátoři měli dlouhodobě problémy s výstavbou stadionů. Největší nejistotu ale vzbuzuje zajištění bezpečnosti pro účastníky finálového turnaje a odhadovaného půl milionu fanoušků.

ČTK
  • 1Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz