Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sesazený lídr Matějovský: Lafata snad bude správný kapitán

Fotbalisty Sparty Marek Matějovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisty Sparty Marek Matějovský | foto: Mafra - Michal Šula

PRAHA V úvodu sezony si bude zvykat na novou roli. Sparťanský středopolař Marek Matějovský přišel o kapitánskou pásku a jisté místo v základní sestavě. Zahořklý však není: "Kabinu rozvracet nebudu. Chci být týmu dál prospěšný," řekl v rozhovoru.

Sparta dnes hostí BK Häcken, a ve 2. předkole tak zahájí cestu do Evropské ligy. Podle přípravných zápasů to vypadá, že v základní sestavě bude chybět právě Matějovský.

Jak to berete?
Na lavičce náhradníků nechce sedět žádný fotbalista. Šťastný z toho nejsem, ale beru to tak, jak to je. Už nějakou dobu je trendem sázet na mladší hráče a ve Spartě to není jiné. Zatím to opravdu vypadá, že na hřišti od začátku utkání nebudu. Prošel jsem si tím už v Anglii, i když tam to bylo i kvůli zranění.

Není to pro vás naopak motivace, abyste ukázal, že pořád jste pro Spartu nepostradatelný?
Pro Spartu jsem něco odvedl, trénuju pořád stejně a snažím se makat na maximum. Tak to bylo vždycky. Mám čisté svědomí - necítím to tak, že bych neodváděl maximum.

ČTĚTE TAKÉ

Nejvíc se o vaší budoucnosti mluvilo, když jste byl na dovolené. Dostaly se k vám tyhle zprávy?
Byl jsem v zahraničí, po ničem jsem se nepídil a sám jsem si řekl, že v období dovolené nic řešit nechci. Moc jsem toho nevěděl, i když od kamarádů se k vám vždycky něco dostane. Čekal jsem, jak se to všechno vyvine. Na rovinu říkám, že to příjemné nebylo. Ani nástup do přípravy pak nebyl tak veselý jako třeba v minulosti.

Takže jste se netěšil?
Nemohlo to být extra veselé, když se člověk vrátil s tím, že předchozí sezona byla neúspěšná. I když pro mě to bylo vysvobození, protože jsem se mohl dozvědět, na čem vlastně jsem. Promluvil jsem si s lidmi z vedení klubu a s trenérem a bylo mi líp.

V klubu skončil obránce Jiří Jarošík. Napadlo vás, že po neúspěšném ročníku na tom budete podobně?
Na tom, že jsme nevyhráli titul, svůj podíl bezesporu mám. Na druhou stranu je snadné říct, že Sparta nevyhrála titul jen kvůli mně a Jirkovi Jarošíkovi. To je hodně zjednodušené, i když tak to často bylo zvenčí prezentováno.

Ale napadlo vás, že opravdu můžete skončit?
Kdyby se to stalo, tak s tím nic nenadělám. Trenér a sportovní vedení klubu na to mají právo.

O vaší nové roli se s vámi bavil trenér Vítězslav Lavička. Co vám řekl?
Já jsem mu řekl, že na sebe beru část odpovědnosti za to, jak ta sezona dopadla. A on zase sondoval, v jakém se nacházím rozpoložení. Ujistil jsem ho, že nějaké sabotování tréninků nehrozí. Stále chci být týmu prospěšný. To jsem snad v trénincích a přípravných zápasech dokázal.

Ano, když jste nastoupil, tak jste vždycky patřil k nejlepším na hřišti.
Cítím se dobře. A to i proto, že nemám zdravotní problémy. Ale to hlavní - ostré zápasy - teprve přijde. Pocity z přípravy nejsou úplně nejdůležitější.

Sdělil vám trenér Lavička, že chce, abyste v týmu zůstal?
Řekl mi, že podle něj pořád mám týmu co dát. I když mi taky na rovinu přiznal, že ta moje pozice se mění. Z toho jsem pochopil, že asi budou nastupovat jiní hráči. Vzal jsem to jako fakt.

Čekal jste, že přijdete o místo v základní sestavě a kapitánskou pásku?
Předně musím říct, že po funkci kapitána jsem nijak neprahnul. Bylo to v době, kdy se hodně mluvilo o Tomáši Řepkovi, pásku po něm mi tehdejší vedení vlastně přidělilo. Proto mi přijde v určitém ohledu zvláštní, když mi někdo vyčítá, že nejsem správný lídr. Když jsem tehdy tuhle funkci dostal, tak jsem neviděl důvod, proč bych řekl ne... Teď máme nového kapitána a snad budeme úspěšnější.

Ale čekal jste to?
V médiích to bylo časté téma. Musel jsem to čekat. A nemám s tím problém.

Nesvazovala vás funkce kapitána?
Člověk to možná trochu v hlavě má - cítíte větší odpovědnost. Ale já jsem se to snažil nevnímat a chtěl jsem být co nejprospěšnější pro tým. Už se nedozvíme, jak by to vypadalo, kdybych kapitánem nebyl. Doufám, že to teď bude změna, se kterou bude spojován úspěch.

Co se změní pro vás osobně?
V podstatě téměř nic... S funkcí kapitána jsou spojené třeba marketingové akce, jdete podepsat zápis, ale o tolik víc v tom zase není. Na hřišti jsem snad hlavně platný svým herním projevem, i s mladými se snažím komunikovat bez ohledu na pásku.

Jaký kapitán bude David Lafata?
Hlavně doufám, že bude úspěšný. Svými výkony může strhnout ostatní. Sice je to tišší kluk, ale na hřišti taky umí zakřičet. Věřím, že to pro nás bude ten správný kapitán.

Ve Spartě jste tři roky a pořád nemáte titul. Před jarním derby jste přitom řekl, že nechcete být tím smolařem, se kterým Sparta nevyhrává.
K tomu není co říct. Tehdy jsem to tak cítil. Bohužel jsme titul znovu nezískali, což beru i jako svoje selhání a moc mě to mrzí.

Když hrajete dobře vy, tak vedle vás rostou i výkony vašich spoluhráčů. Ale když se vám nedaří, tak jako by v týmu nebyl nikdo, kdo tým strhne.
Já se vždycky snažím odvést maximum pro tým. Někdy to vyjde víc, někdy míň. Ale tak to přeci má každý hráč. Nikdo nehraje v nejlepší formě pořád. V tomhle mám čisté svědomí.

Když se řešila vaše budoucnost, ozvalo se vám pár případných zájemců. Byla mezi nimi Mladá Boleslav?
To není žádné tajemství. Pocházím odtamtud a mám k tomu klubu silný vztah. Ale v tuhle chvíli nemá cenu se bavit o tom, kdo by o mě měl zájem.

Ano, nakonec zůstáváte ve Spartě a smlouvu máte ještě na rok. Prodloužíte ji, nebo je to poslední rok?
To není otázka na mě. Tyhle věci se vždycky hodnotí po sezoně. Nicméně v tuhle chvíli to na prodloužení smlouvy nevypadá.

Z vaší strany, nebo ze strany klubu?
Ze strany Sparty. Před nějakou dobou už se o tom mluvilo, ale zatím se došlo k závěru, že mi klub novou smlouvu nenabídne. Ale to už také je veřejně známá věc. Zatím to neřeším, protože rok je dlouhá doba. Teď mě zajímá to, abychom byli v nadcházející sezoně úspěšní.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!