Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Aféra se zneužíváním malých fotbalistů hýbe Anglií. Pomoc obětem nabízí i Rooney

Sport

  15:10
LONDÝN/PRAHA - Fotbalovou Anglií otřásá skandál s pedofilními fotbalovými trenéry. Bývalý hráč Sheffieldu Andy Woodward se v emotivním televizním vystoupení svěřil, že jej jako jedenáctiletého pohlavně zneužíval jeho tehdejší kouč Barry Bennell, a spustil tak sérii dalších podobných přiznání. Mezi oběťmi sexuálního obtěžování jsou i bývalí reprezentanti. „Buďte stateční a svěřte se,“ burcuje kapitán Anglie Wayne Rooney.

Wayne Rooney. foto: Reuters

Rooney je prvním hvězdným anglickým fotbalistou, jenž veřejně vyzval oběti sexuálního zneužívání v anglickém fotbale, aby se nebály svěřit. „Je hrozné, že někteří mí kolegové si museli tohle vytrpět zatímco dělali sport, který já i oni milujeme,“ řekl Rooney, jenž je ambasadorem Společnosti pro prevenci násilí na dětech (NSPCC).

Právě NSPCC ve spolupráci s britskou fotbalovou asociací zřídily hned po televizním interview, v němž Woodward a další hráči Steve Walters a Paul Stewart obvinili trenéra mládežnického týmu Crewe Alexandra v osmdesátých a devadesátých letech Barryho Bennella z pohlavního zneužívání, horkou telefonickou linku.

Během prvních pár hodin od spuštění slyšeli pracovníci linky na padesát drsných příběhů, které napovídají o tom, že Bennell nebyl jediným pedofilem mezi mládežnickými fotbalovými trenéry. „Chci, aby lidé věděli, že je v pořádku o tom mluvit, že je tady pomoc a že nemusí potichu trpět,“ řekl Rooney.

Podle Woodwardova vyprávění jej jako jedenáctiletého nováčka týmu Crewe měl Bennell lákat do svého domu, aby si tam hrál se zvířaty. Postupně malý Andy trávil u trenéra čím dál víc času, jenže zábava se brzy zvrhla a pro malého chlapce nebylo úniku. O pedofilních sklonech svého trenéra nemohl s nikým mluvit.

„Vyhrožoval mi tím, že mě vyřadí z týmu a nikdy si nesplním svůj sen. Nebo přede mnou mával nunčaky a dával tak najevo, jakou má sílu,“ vzpomíná Woorward. V čtvrtečním emotivním interview pro britskou televizi bývalý fotbalista Sheffieldu United nebo Bury přiznal, že léta zneužívání mu prakticky zničila soukromý život. Kvůli psychickému traumatu také ukončil fotbalovou kariéru už jako devětadvacetiletý.

„Prošel jsem si peklem, měl jsem problémy ve vztazích. Trpěla kvůli tomu i moje bývalá žena i mé děti, které neměly takového otce, jakého by měly mít,“ přiznal Woodward. „Dostal jsem se do bodu, kdy jsem dostatečně silný, abych vyprávěl svůj příběh,“ řekl třiačtyřicetiletý Woodward, proč se právě nyní rozhodl svěřit světu.

Horší než Jimmy Savile

Jeho příběh ale podle BBC není zdaleka ojedinělý. Na základě informací z horké linky police rozjela vyšetřování v několika anglických fotbalových klubech s cílem zjistit, jak rozsáhlý může sexuální skandál být. Podle Woodwarda samotného může narůst do větších rozměrů než aféra kolem pedofilního moderátora dětských pořadů Jimmyho Savilea.

Barry Bennell si za zneužívání třiadvaceti dětí odpykal tři tresty v celkové délce devět let. Poprvé byl odsouzen v roce 1992 v Americe, kde jej floridská policie popsala jako muže „s téměř neukojitelnou chutí na mladé chlapce.“

Naposledy byl dnes dvaašedesátiletý Bennell poslán za mříže v roce 2015, kdy mu byl vyměřen trest dva roky vězení za několik let starý sexuálně motivovaný útok na dvanáctiletého fotbalistu. Je ale dost pravděpodobné, že další oběti nejen tohoto zvrhlého fotbalového trenéra se teprve ozvou.